GTA V

napísal wellbi 16.12.2013 pre PS3

6.5

Užívateľská recenzia

Ked hrate každé Grand Theft Auto hneď po svojom launchu už takmer 10 rokov zistíte že GTA môže aj po čase začať nudiť. Toto je prípad Grand Theft Auto V

 

 

Musíte uznať že Rockstar sa bál každého zlého slova pred vydaním a preto jediné čo ukazoval verejnosti boly vyretušované screenshoty a pár videí ktoré bežali z vývojárskeho výkonnejšíeho devkitu na stabilných 30 FPS, počas Rockstarskeho Gameplay videa sa hra načítala 10x rýchlejšie ako v skutočnosti. Klamať zákazníkov a hráčov je nehoráznosť, chápem keď to urobila SONY, no tá svoju chybu pocítila, no svätý Rockstar zo svojho podvrhu má ešte zisk. Toto sa nerobí.

 

Vráťme sa k Marketingu. Nie je vám divné že prečo graficky "next-genová" hra nemohla byť zaznamenávaná a fotografovaná keď ju ukazovali prvý krát recenzentom? „Hra vyzerala odporne no museli sme tlieskať“  hovoril nespokojný annonymný recenzent na fórach. Gorily všetkým recenzentom zobrali elektroniku a keď to nešlo po dobrom išlo to po zlom. Tým najradikálnejším sa pozreli do análneho otvoru či tam elektroniku nemajú. Nikomu neverte redaktortorom chceli dávať obáločky, no keď pár z nich začalo volať políciu išlo sa na tvrdo. Čierne gorili vytahovali zbrane a vyhrážali sa recenzentom a kritikom. Už toto dokazuje ich podlosť a to že si vaše peniaze nezaslúžia. Možno hovoríte na politiku Activisionu a Bobyho Corticka, no po tom čo som sa dozvedel o Gorilách vážim si každého kto pracuje čestne.

 

A podne teraz ku hre. Pokiaľ ste nespadli z hrušky,banánovníka,alebo borovičky musíte poznať sériu GTA. Vyznačuje sa hlavne arkádovým jazdným modelom, strielaním civilistov, a veľkým svetom ktorý je v každej generácii hier takmer bezkonkurenčný. Tieto všetky aktivity a zábavy poznáte, preto im v recenzii dám minimálny priestor, no poviem že v meste môžete rozpútať absolútnu paseku s množstvami výbuchov, teda pokiaľ vás to baví hrať na 16 FPS.

 

Príbeh hry bol jedným z hlavných marketingových ťahákov hry a je podpriemerný no mal potenciál. Po stručnom nevýraznom a nepotrebnom prologu sa vžijete do role Franklina, mladého pouličného huslera, ktorý si nedáva servítku pred ústa. Po ňom je tu Michael väčne nahnevaný "Family Man" a Trevor o ktorom si povieme neskôr. Príbeh mal potenciál no zabíja ho prílišnou a nevkusnou satirov s ešte horším scenárom vedlajších postáv. Prečo je príbeh retardovaný o čo mi v ňom vadí sa dozviete nižšie v spoiler kútiku, samozrejme na vlastné riziko.

 

Príbeh v bodoch:

-Michael strhne dom ktorý nemal a teraz musí zohnať pár "melónov" na splatenie škody

-Prilepia sa naňho dalšie 2 postavy a hra sa tomu podriaduje

-Koniec hry je taký aký je len preto aby vo vás vyvolal emócie čo sa mu nepodarí

 

!!!SPOILER KÚTIK!!! 

Hra z pohladu príbehu chce byť akčný film a zároveň komédia čo sa mu nedarí. Tak ako sa naučíte s postupujúcim vekom nepomočovať tak sa odnaučíte smiať sa každej satire ktorú uvidíte. Hra si urobí vážnu scénku ako sa Michael udobruje sa svojim synom Jimbom no v tom Jimbo prdne Dad can you buy me a new car? A vy si zapozeraní poviete oh bože čo je to za blbosť.

Ďalej ideme k Trerovy za ktorého je síce hrať vďačné lebo sa na "GTA" vylomeniny ako narodil, no po scenáry je najväčšou slabinou hry. Zatiaľ čo z Michaela a Franklina mačkajú čo sa dá (a im to nejde) no Trevor je ich satirská machinéria na ktorej sa scenáristi vyšantili ked boli pod vplivom niečoho silného, veď nie nadarmo sa hovorí: Čo to v Rockstare hulia? 

!!!SPOILER KÚTIK SKONČIL!!!

 

Preberieme sa k hratelnosti, na ktorej sa šetrilo kde sa dá. To staré okopírovala zo štvorky a ostatné vykradla z Max Payne 3. Je tažko uveritelné že autory robili 6 rokov mapu a tuning, keď pritom ten má na jazdu minimálne vlastnosti, a mapa nemá žiadne výraznejšie pamiatky na ktoré by sa dalo spomínať, teda ak nepočítam Michaelov dom. 

 

Polícia po vás pôjde len ak budete robiť niečo extrémnejšie. Je nutné spomenúť že autori odstránili jednu hviezdičku a osekala inteligenciu policajtov na minimum tak aby zabíjali sami seba a aby ste ich po pár sekundách striasli. Pre tých čo sa tešili na najlepšie "police fighty" v dejinách musím ich sklamať lebo inteligencia policajtov: nabúraj-kam-sa-dá a lagy to kazia.

 

A preberieme sa k dalšiemu neduhu hry audiovizuálu. Keď podla IGN ide o najdetailnejšiu hru tejto generácie prečo tie detaili nevidím?! A dobre možno ich vidím no musím čakať desiatky sekúnd a niekedy aj minút kým sa načítajú textúry a malé predmety ako smetné koše alebo lavičky. V grafike je posun minimálny jediné čo sa posunulo je nasvietenie. To je možno dobré no teraz sa pozrite akú daň sme za neho zaplatili:

-Ľudoprázdne ulice

-25FPS, FrameDropy, padania hry

-2D Stromy, 2D Textúry, 2D výbuchy, dohladnosť 15m 

-extrémne nízke textúry, interiéry aut ako z PS2

Čo sa jedná o mimiku tak spomeniem že zlepšená je len v animáciach ked hráte je to klasické hore dole s ústami. Keď ide animácia ako sa hrdinovia bavia v interiéry auta, musím sa smiať na jeho spracovaní, ktoré vyzerá horšie ako zo San Andreas, interéry aut sú jeden ako druhý, vo väčšine prípadov hlavný hrdina nedrží volant ale priestor mierne nad ním. Interakcia s civilistami je minimálna, môžete ich zabiť, a/alebo sa na nich chvíľu pozerať a potom sa rozutekajú /zavolajú políciu. Čakal som viac.

 

Klady:

Hraje sa to ako GTA

Skutočný pocit zo strelby a šoférovania

veľké mesto

 

Zápory:

Príbeh je na úrovni Zdeňka Trošky

Audiovizuál, Framedropy, mŕtve ulice

Trevor je debil

 

Kvôli stálim problémom v GTA Online sa nedala urobiť recenzia, no kto chce ešte viac degradované GTA:V za cenu hrať s kamarádmi?

 

Vážim si vašeho času

Wellbi


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.