Plants vs Zombies

napísal dickie 5.6.2009 pre PC

9.0

Užívateľská recenzia
Hello, we wood like to visit for a midnight znack. How does icecream and brains zound?

Sincerely, the Zombies.

Predstavte si krásny slnečný deň. Trávniček pred domom je čerstvo pokosený a vy zaslúžene odpočívate vo svojom malom útulnom domčeku a popíjate si ľadovo vychladené Cuba Libre. A v tom sa to stane. Kde sa vzala, tu sa vzala, krížom cez trávnik si to kulhá jedna krivá zombie. A veselo si mrmle do kroku hymnu všetkých zombie s názvom ”chutný mozoček máš”. Vás to však nerozhodí. Veď ste predsa záhradkár-profesionál a už dávno ste naučili svoj hrach strieľať zelené projektily po všetkom, čo sa pohne smerom cez váš trávnik. A tak len jedným očkom sledujete, ako hladnému zombíkovi najprv odpadne ručička, o pár sekúnd sa pridá hlavička a nakoniec sa s chrapotom zosype celý. Vy sa len pousmejete a pokračujete v popíjaní svojho drinku.

Zdá sa vám táto predstava šialená? A čo takto keď pridám, že sa vám po trávniku môže premávať zombík, ktorý má na hlave narazený cestný kužeľ alebo vedro a to len preto, aby zmiernil silu vašich hrachových projektilov? Poviete si, že som blázon? A ja vám odpoviem, že to nie ja, ale vývojári z PopCap musia byť veľmi veselá kopa a to čo som vám popísal v úvode budete mať tú česť prežiť v ich najnovšej hre Plant Vs Zombie. Kto nepozná team s názvom PopCap, tak mu hneď na úvod prezradím, že ide o jedných z najlepších vývojárov casual hier pre širšiu verejnosť. Ako základ svojho najnovšieho diela si zobrali starý a osvedčený princíp z Tower Defence a okorenili ho tisíc a jedným šialeným nápadom.

Hlavná náplň hry je vo svojej podstate veľmi jednoduchá a v krátkosti som ju načrtol už v úvode. Z pravej strany obrazovky sa postupne objavujú rôzne druhy zombíkov a v ľavej časti obrazovky sú dvere vedúce do vášho domčeka. A v ňom sa nachádzate vy a hlavne váš chutnučký mozoček, základ vyváženého jedálnička každého zombíka. Vaša úloha je jasná. Žiadny zombík nesmie prekročiť prah vášho domu. A k tomu vám dopomôžu rôzne špeciálne rastlinky, ktoré budete vysádzať na trávnik pred domom o rozlohe 6×9 štvorcov. K dispozícii budete mat šialenosti ako strieľajúci hrášok, kaktus vystreľujúci svoje pichliače, orechy, ktoré sa dajú použiť ako barikáda alebo napríklad roztomilé višňové nášľapné bomby.

Hello, we herd you were having a pool party. We think that iz fun. Will be rite over.

Sincerely, the Zombies.

Netreba dúfam pripomínať, že určitý typ zombie bude v nevýhode oproti istým rastlinám a naopak, voči iným môže byť takmer imúnny (napríklad taký športový zombík so skokanskou tyčou sa len a len vysmeje vašim pokusom o jeho zastavenie tým, že mu do cesty postavíte barikádu vo forme prerasteného orecha). A aby toho nebolo málo, vaše záhradkárske zdroje sú obmedzené tak, ako aj rozloha vášho trávnika. A tak bude treba zapojiť to, o čo ide zombíkom predovšetkým a priestor na trávniku využiť naozaj s rozumom, aby ste ich posielali pod kvetinky čo najefektívnejšie.

Výsadba každej rastliny stojí určitú sumu slnečnej energie. Tá ma podobu zlatej ikonky a postupne padá z oblohy alebo môže byt generovaná vysadenými slnečnicami. Aby ste túto slnečnú energiu získali, musíte kliknúť na padajúcu žiariacu ikonku. Žiadna automatika sa nekoná. Takže popri šialenom tempe uvažovania, akú rastlinku kam vysadiť, ich samotnou výsadbou a v neposlednom rade sledovania, aký typ zombie sa odkiaľ blíži, musíte ešte lietať kurzorom po celej obrazovke a zbierať slnečnú energiu. A budete užívať situácie, keď sa vám na obrazovke objaví nápis ”veľká vlna zombíkov prichádza” a na vás bude v mikrosekundách rozhodovať, čomu dáte prednosť. Zoberiete práve padajúcu slnečnú energiu alebo vysadíte ďalší strieľajúci hrach, nakoľko vám hrozí, že sa zombíci prehryzú cez tých pár, čo im stojí v ceste?

A s postupom času sa dostanete k podstatne ťažším rozhodnutiam. Koľko slnečníc treba vysadiť? V akej vzdialenosti od miesta, kde sa zombíci objavujú, treba rastliny vysádzať? Mám si nechať miesto pre kaktus v prípade, že by sa objavil zombík s lietajúcim balónom? A keď si budete myslieť, že máte svoju stratégiu nepriestreľne vymyslenú, všetko sa zmení a vy môžete začať odznova. Vždy po desiatich úrovniach sa totiž podmienky boja proti zombíkom dosť výrazne zmenia. Najprv vás zaskočia nočné úrovne, ktoré podstatne zredukujú prísun slnečnej energie a vy sa budete musieť spoliehať hlavne na huby. Neskôr si na vás autori nachystali hmlu, ktorá vám bráni vo výhľade a úplná perlička je bazén uprostred trávnika. Pohľad na zombíka s nafukovacou kačičkou okolo pása je proste k nezaplateniu.

Hello, this iz your Muther. Please come over to my house for „meatloaf“. Leave your front door open and your lawn unguarded.

Sincerely, your Mom (not the Zombies)

Všetky tieto zmeny a šialenosti by boli určíte mätúce, pokiaľ by PopCap neboli profesionáli. Lenže oni sú, takže učiaca krivka je perfektne vybalansovaná a vždy dostanete dostatočný priestor, aby ste si osvojili nové druhy rastliniek a zoznámili sa s novými typmi zombíkov a uskutočnili niekoľko zábavných experimentov, ako ich čo najefektívnejšie zneškodniť. A tak vám nič nebráni vymýšľať tie najšialenejšie stratégie obrany a verte mi, že v posledných úrovniach budete mať na obrazovke tak šialene farebné divadlo, že nebudete stíhať a len s úžasom budete sledovať, či vaše obranné línie vydržia aj finálny nápor alebo budete musieť tesne pred koncom úrovne kapitulovať.

A komu by sa toto všetko málilo, k dispozícii sú rôzne mini hry a puzzle. Každá jedna mini hra rozširuje a ďalej rozvíja niektorý zo základných prvkov hry a môžete v nich získať rôzne bonusy, ktoré potom môžete využiť aj v samotnej hre.

Na záver len zhrniem, že Plants Vs Zombie je na prvý pohľad jednoduchá variácia na dobre známy námet z Tower Defence. Čo je však najdôležitejšie, variácia je to nesmierne podarená, zábavná a neskutočne návyková. A je jedno či je to kvôli perfektne roztomilej a živej grafike, veselo pôsobiacim a nadmieru nápaditým zombíkom alebo kvôli silnému motivačnému faktoru, kedy jednoducho chcete vedieť, čo si na vás autori pripravili v ďalšej úrovni. Hlavné je, že sa budete skvelo baviť, a to pomerne dlhú dobu. Samotnú kampaň síce prebehne zručný hráč pomerne rýchlo, ale spomínané množstvo mini hier a rôznych puzzle hier celkovú dobu hrateľnosti minimálne zdvojnásobí.

Taktiež je pravda, že každú úroveň začínate neskôr už otravnou šablónou slnečnica, počkám, slnečnica, počkám, prvá rastlina, počkám, slnečnica, … a neskoršie nové druhy rastlín začnú byť variáciu na tie predošlé, ale z hry nikdy nevyprchá to prekvapenie, ktoré vás ťahá od úrovne k úrovni. A navyše ten pocit spokojnosti, keď vidíte ako vaša obranná línia bez problémov odráža záverečný útok a vy so založenými rukami a úsmevom sledujete, ako všetko šľape lepšie ako švajčiarske hodinky, tak tomu sa naozaj vyrovná len máloktorá AAA hra z poslednej doby. Jednoducho škoda ďalších slov, PopCap opäť raz dokázali, kto je kráľom na poli casual hier.

Plusy: roztomilá grafika, kopec srandy, neskutočne návykové, perfektné na odreagovanie

Mínusy: v neskoršej fáze už otravuje rozjazd

Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.