Doom 3

napísal luk 7.1.2007 pre PC

9.4

Užívateľská recenzia
Firma Id Software už má za sebou nejaké herné tituly. Jeden z takýchto titulov je aj fenomén zvaný Doom. Jeho začiatky sa píšu na dátum 10.12.1993, kedy nás Doom poctil svojim prvým dielom. Hra bola veľmi dobrá a získala si veľa hráčov. Neprešiel ani jeden rok a chlapci z Id Software vydali druhý diel, ktorý tiež priniesol nejaké dobré veci.... O Doomovi sme dlhú dobu( takmer 11 rokov ) nič poriadne nepočuli a až v roku 2004, konkrétne 3. Augusta vyšiel z dielní Id Software diel s poradovým číslom 3, ktorý prinášal veľa zmien.

Hra obsahuje singleplayer aj multiplayer. Píše sa rok 2145 a všetko sa začína vašim príletom na Mars, čiže do pekla. Na Marse má základňu jedna organizácia a to UAC. UAC je organizácia, ktorá môže diktovať pravidlá a zákony ostatným štátom a kontroluje všetky rôzne odvetvia: výskum, vývoj zbraní... Po vystúpení z lode absolvujete scanovanie. Neskôr dostanete PDA(Osobný Dátový Asistent), čo je veľmi dôležitá vec a potom sa máte hlásiť u veliteľa... O nejakú chvíľu dostanete zbraň a pôjdete preskúmať nejakú oblasť, kde sa to všetko začne. Brána do pekla sa otvorí a pekelné bytosti si začnú hľadať svoje obete. Postupom času, keď budete postupovať základňou, budete stretávať nových nepriateľov a získate aj nejaké nové zbrane. Hra má veľmi jednoduchý príbeh, v ktorom bude treba splniť jednu úlohu: ,,Dostaň sa domov, tu to nie je bezpečné.“ Ak ste hrali minulé diely Dooma určite si spomínate na rôzne príšery, ktoré tam boli. Áno, áno väčšina z nich tu zostala akurát sa zmenil ich výzor. Nájdete tu napr. Impa, Pinky Démona, Revenanta, Cacodémona, Lost Soula, Hell knighta, niekoľko druhov Zombie...

Proti týmto potvorám predsa nepôjdete len s holými rukami a tak vám tvorci prichystali niekoľko veľmi pekných kúskov. Nájdete tu päste, pištoľku, jednohlavňovú brokovnicu(dvojhlavňovú nájdete v datadisku), samopal, rotačný guľomet, granáty, plazmovku, raketomet, BFG 9000, motorovú pílu a Soul Cube.

Trochu som bol prekvapený pri multiplayeri. Multiplayer ponúka niekoľko máp a dva módy: Last Man Standing a Deathmatch. Samozrejme, že obidva módy môžete hrať cez Internet alebo LAN. No, tak s multiplayerom sa tvorci mohli teda trošku viacej pohrať.

Hra sa mi hrala veľmi dobre. Základom hrateľnosti je vlastne zbieranie PDA-čiek od iných ľudí. Možno vám to znie čudne, ale keď nájdete PDA nejakého človeka, tak ten obsahuje napr. kód k muničným skrinkám, dverám...Bez PDA-čiek by ste sa naozaj ďaleko nedostali. Ale aj tak tu na vás čakajú rôzne hádanky, kde si budete musieť nájsť alebo aj si prestrieľať cestu na dané miesto.... Počas vášho putovania základňou UAC navštívite veľmi veľa miest napr: rôzne laboratória, oblasti zamerané na niečo, jaskyne alebo dokonca aj samotné peklo.... Konkrétne vás Doom 3 pretiahne 27 misiami, ktoré by ste mali zvládnuť za takých 15-20 hodín. Pri tejto hre som si počítal svoj čas a ten bol 15:24:00. Počas hrania som nepociťoval stereotyp, ale zišlo by sa nejako oživiť dooma napr. nejakými misiami s vozidlami..., lebo Doom trpí jednotvárnosťou prostredí.

Fyzikálny model sa tu obmedzuje na výbušné sudy a pár posúvateľných predmetov. Sudy sa mi tu veľmi páčili, lebo keď v miestnosti bolo veľa nepriateľov a ja som jeden zasiahol , tak som spôsobil veľkú deštrukciu. AI je celkom dobrá a nevidím v nej nejakú väčšiu chybu.

Hra má priam vynikajúcu hororovú atmosféru. Najviac sa na tom podieľajú rôzne tmavé prostredia, kde si musíte svietiť s baterkou, ale aj hudba a zvuky. Aj keď sa soundtrack skladá len z jednej skladby, ktorá hrá v hlavnom menu po zapnutí hry, tak je vynikajúci a taktiež na vynikajúcej úrovni sú aj zvuky zbraní, príšer a rôznych prístrojov...

Grafika je na vysokej úrovni. Veľmi sa mi páčili pekne vymodelované postavy a zbrane, prostredia, nepriatelia, textúry....Na grafike som nenašiel nejakej väčšej chyby. Ja som nového Dooma rozbehal v rozlišení 1024x768 v ultra vysokých detailoch. Aby ste si túto hru zahrali, tak budete potrebovať:

Minimálne požiadavky: 1.5 Ghz Intel Pentium 4 / AMD Athlon 1500+, 384 MB RAM, 2 GB HDD, nVidia GeForce 3 / ATI 8500

Odporúčané požiadavky: 3 Ghz Intel Pentium 4 / AMD Athlon 3000+, 512 MB RAM, nVidia 5900XT / Radeon 9600XT

Keďže hra beží na Doom 3 engine, tak ma veľmi zaujímala optimalizácia hry. Poviem vám, že to nie je priam najlepšia optimalizácia, ale aj tak je to oveľa lepšie ako optimalizovanosť Quaka 4. Hra vyšla okrem PC aj na Xbox, kde tiež veľmi dobre obstála.

Nový Doom sa podľa mňa veľmi podaril. Ale aj tak existuje skupina ľudí, ktorým sa páčiť bude alebo ktorým sa páčiť nebude. Doom si rozhodne zaslúži vašu pozornosť a ja vám ho bez váhania môžem len odporučiť.


Plusy
+ starý dobrý Doom sa vrátil
+ grafika
+ hudba a zvuky
+ zbrane
+ nepriatelia
+ hrateľnosť a atmosféra
+ dosť dlhá herná doba


Mínusy
- slabá podpora multiplayeru
- chyby v optimalizácii
- jednotvárnosť prostredí

Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.