6.0

Syphon Filter: Dark Mirror

Recenzia pre PS2
spojenie elementov akcie a jednoduchých puzzlov
nové ovládanie
odomykanie zbraní
cena
chudobnejšia verzia originálu
štruktúra misií nezodpovedá formátu PS2


Tam, kde je terorizmus, je aj protiteroristická jednotka. Ak náhodou zlyhajú všetky prostriedky vlády o nastolenie poriadku v boji za celistvosť štátu, tam sa prihlási o slovo špeciálna jednotka vycvičená pre takéto operácie. No ak sa potrebuje vláda dištancovať a spravodajské agentúry si umývajú nad delikátnosťou prípadu ruky, zaklopú na dvere Gaba Logana. Parafráza reklamy na minerálku by potom vyzerala asi takto: Terorizmus už nie je! To je škandál, hráči nemajú proti komu bojovať!

Našťastie sa vždy objaví indivíduum s mocenským syndrómom, ktorý šňupe pušný prach natoľko, že sa mu uterák zatočí na hlave a chce veľa veľa nebezpečnej a veľmi ilegálnej látky z čierneho trhu pripravenej na ovládnutie sveta a nastolenia poriadku po svojom. Gabe Logan to zo začiatku nechápe, ale prijíma misiu. Nerieši svoj problém s úlohami veľkého formátu, ktoré v minulosti až tak dobre nefungovali. Užíva si slávy ako agent najlepšej špionážnej hry s najlepším technickým spracovaním na PSP. Ale prečo ho znovu posielajú do terénu, kde už predtým s teroristami vyzametal podlahy?

Gabe Logan si dáva znovu rande s nebezpečeným vírusom Dark Mirror a teroristickou bunkou Red Section, tentoraz vo veľkom formáte. Podozrievavosť hlavného hrdinu je evidentná a určite aj skúsený hráč zavetrí, odkiaľ vietor fúka. Syphon Filter: Dark Mirror je žmýkanie peňazí a ak máme byť zlý, povieme, že ide o lacný port. Hra sa pokúša priamočiaro zviesť na úspechu handheldovej verzie a napraviť na platforme PS2 pokazené meno tri roky starou hrou Omega Strain bez prispenia nových nápadov.


Počas hrania budete presadzovať razantnejšiu akciu pred stealth postupom.

Veľký nie je vždy dobrý

Hra páchne handheldom od prvých okamihov. Písmo počas brífingov pred misiami je veľmi drobné a ťažko sa číta. Pozadie príbehu nie je dôležité sledovať z rozhovorov a cut-scén sa dá mnoho vyčítať, texty len bližšie zoznamujú hráča s udalosťami a pre ucelený obraz by nemali zostať nepovšimnuté. Kde veľký formát hry zlyháva, je štruktúra misií. Zatiaľ čo v kompaktnej forme sa jedna misia rátala na desiatky minút, s novou ovládacou schémou ňou prefrčíte behom pár okamihov. Skončia skôr, než si stihnete uvedomiť, že ste práve bojovali s ťažkým súperom, ktorý vás predtým trápil dlhé minúty plameňometom.

Krátkosť jednotlivých misií a ich rozdelenie na menšie časti degraduje napätie a akciu. Predstavte si, že po súboji s bossom o to, kto sa zvezie výťahom, vám radosť z víťazstva pokazí loading screen. V dobe, kedy sa nosí dynamický streaming dát, je takéto riešenie lajdácke. Aj pri siedmych kapitolách značne trpí dĺžka hracej doby, ktorú mierne naťahuje zbieranie (v prostredí poschovávaných) tajných dokumentov. Odomknuté nové zbrane a otvorené dvere k bonusovým misiám stoja za dôkladný prieskum. Keď už sa autori rozhodli ignorovať multiplayer, jedna z predností handheldovej verzie, mohli do hry pridať bohatší bonusový obsah, napríklad nové misie z pripravovaného PSP pokračovania Logan's Shadow.

Nová ovládacia schéma, využívajúca druhý analog na manipulovanie s kamerou, dovoľuje aj na vyšších obtiažnostiach prejsť veľmi rýchlo do útoku. Presné a rýchle mierenie zmazáva potrebu častého využívania krytov a stealth postupu s tlmenými zbraňami. S ovládaním súvisí aj rýchly postup hrou a aj z tohto dôvodu odporúčame po obtiažnosti hard, ktorá tvrdosťou protivníkov evokuje zážitky z hrania PSP verzie. Autori nezabudli ani na druhú dvojicu predných shiftov a zmeny citlivostí oboch os.


Termovízia, ako aj iné druhy videnia, je kľúčová pri riešení niekoľkých problémov.

Rýchly proces

Hrateľnostne má Dark Mirror veľmi blízko svojej malej predlohe. Misie kombinujú tradičné kosenie s kooperáciou s druhou postavou, ktorá vás kryje, alebo naopak, vy ju chránite sniperkou pred nepriateľmi. Veľmi osviežujúco pôsobia puzzly chytro previazané na prostredie. Pomocou rôznych druhov okuliarov s termo alebo nočným videním budete aktivovať tajné spínače, hľadať správny terminál na aktivovanie počítača, otvárať šachty, alebo chrániť technika cez dvojitý strop.

S technickou stránkou to už tak ružové nie je, ako tomu bolo u niekoľkokrát ocenenej PSP verzie. Lepšia práca so svetlom, jemný polygon boost na postavách, ostrejšie textúry bez viditeľného rastru, krajšie particle efekty nedokážu zakryť prostredia, ktoré na veľkej obrazovke ukazujú svoju chudobnosť. V prostrediach nepribudol ani jeden výbušný sud, ani viac nepriateľov, dokonca sa autori neobťažovali skrášliť interiéry sterilného výskumného centra. Navyše postavy sú zobrazené v širokouhlom formáte a oproti zvyšku nesedia proporciami a pôsobia sploštene. Kvalitatívne je Dark Mirror na tom lepšie ako Omega Strain, avšak v dnešnej dobe nájdete krajšie stealth alebo špionážne akcie.

Veľký formát uškodil Syphon Filter: Dark Mirror. Z obrazu na vás vyskáču akčné scény v technicky vylepšenom kabáte s výborným ovládaním, ale na povrch sa dostanú aj nedostatky, vyplývajúce z absolútne žiadneho nového obsahu obohacujúc obohranú pesničku. Kto sa s Gabom Loganom ešte netretol, má možnosť spoznať, aké to je čeliť hrozbe novej biologickej zbrane, kto už mal tú česť a Dark Mirror vyskúšal, nemá cenu sa k nemu vracať.


napísal spacejunker 27.11.2007Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.