The Witcher 3

napísal Commanderer 4.5.2017 pre PC

10

Užívateľská recenzia

CD Projekt RED svojimi hrami o Zaklínačovi Geraltovi nikdy nesklamal, keď v roku 2007 priniesol prvú hru Zaklínača s výnimočným príbehom, kvalitným českým dabingom a nezabudnutelnými hláškami (najmä tými od Zoltana). V roku 2011 prišiel druhý diel ktorý bol dôstojným pokračovaním, teraz už vyšlo tretie pokračovanie, ako je na tom sa dozviete v recenzii ktorá bude rozdelená na body.

 

Príbeh

Hry sú vytvorené podľa kníh, takže príbeh je výnimočný ako vždy, hlavný príbeh má okolo 30-40 hodín, s tým že musíte spraviť niekoľko vedlajších úloh aby ste si s jednotlivými questami dokázali poradiť, o vedľajšie questy tiež nieje núdza, je tu plno kontraktov ktorými si môžete zarobiť nejakú tu hotovosť, alebo vedlajšie kde si zarobíte hotovosť+má aj nejaký hlbší príbeh (vo vedlajších questoch môžete rozhodnúť o životoch významných postáv, ale to vám nechcem spoilovať). Zahráte si aj za Ciri, ako za druhú postavu, ale keď ju nakoniec nájdete, tak sí dávajte pozor na to, ako sa k nej správate, lebo tieto voľby vám výrazne ovplyvnia koniec hry. Taktiež máte ďalšie možnosti vo vzťahoch, buď hru ukončíte za Triss, alebo za Yennefer, voľba je na vás (Ja som mal radšej Triss). Hra vás nelimituje ani nebrzdí, celkovo opustila od lineárneho ducha svojich predchodcov a prišla s úplnou volnosťou. Vaše voľby v dialógoch majú niekedý významný vplyv na to, ako sa vám príbeh vyvinie.

Gameplay

Ako je už tradičné, máte 2 meče. Oceľový na ľudí, Strieborný na monštrá, oba meče sú ale na netvory. Znamenia sa zachovali, môžete si ich vylepšovať a robiť s nimi hocijaké zaujímavé veci (napríklad vylepšené znamenie igni dokáže spraviť ohnivú spŕšku alebo vylepšené znamenie Axii-ktoré odporúčam vylepšiť ako prvé, pomocou neho sa dokážete dostať z hocijakých nepríjemných situácií, nielen v dialógoch, dokáže nepriatela preniesť na vašu stranu a bojovať proti ostatným po vašom boku, šikovná vecička..). Taktiež máte k dispozícií verného zvieracieho pomocníka-koňa "Roacha" (alebo "Klepna", podla kníh v Češtine), na neho si môžete dať trofeje príšer ktoré ste ulovili, klapky na oči, aby sa tak ľahko nevylakal, sedlo aby dlhšie vydržal v trysku a tašky na sedlo aby ste toho v inventári uniesli viac itemov. Taktiež vám pribudne nová zbraň, a to kuša. Hra môže byť veľmi ľahká, ale v niektorých prípadoch aj na najľahšej obtiažnosti predstavuje výzvu, už najťažšia obtiažnosť predstavuje rovnakú výzvu (ak nie vyššiu) ako Dark Souls hry. Môžete mať naraz 4 aktívne mutageny a 12 skillov.

Postavy

Ten, kto čítal knihy si tu príde na svoje, sú tu postavy ako Djikstra alebo Yenn, ktorá bola v hrách len zmienená, nie však ukázaná, alebo Ciri, čo bola v knihách jedna z najvýnamnejších postáv, teraz je už ale dospelá žena ktorá sa o seba dokáže postarať, s jej Zaklínačskym výcvikom dokáže narobiť solídnu paseku, aj keď nieje tak skúsená, a neprešla mutáciami ako Geralt. Určite sa potešíte prítomnosti Zoltana Chivaya, alebo barda Dandeliona.Taktiež pribudnú nové postavy ako napríklad Krvavý barón, ktorého príbeh je pôsobivý.

Dĺžka hry

Hlavný príbeh+kontrakty+vedlajšáky+vylepšovanie a hladanie Witcher gearu a explorovanie vám zaberie 100+ hodín, sú tu aj datadisky, tie vám hernú dobu predlžujú zhruba o 50h, a stoja za to. Taktiež je zdarma asi tak 16 DLCčiek, kde máte nejaký armor gear pre vás,  Nilfgaardskú/Temerskú zbroj, nejaké questy, alternatívne vzhľady pre Yenn, Triss a Ciri, ktoré si aktivujete v menu hry, odporúčam vám hlavne tieto DLCčka, radosť na ne pozerať..

Optimalizácia a grafika

Hra si prešla downgradom, ale nie takým ako sme zvyknutí pri Ubisoft hrách že hra ku koncu vyzerá takmer zle a nie tak výnimočne ako bola prezentovaná (áno, Watch Dogs, o tebe hovorím), a downgrade tu bol kvoli tomu aby to konzole vôbec rozbehali (Ďakujeme, konzolisti..), ale to z hry nerobí graficky zlú, je to stále asi graficky najlepšia hra akú som kedy hral, je tu aj Nvidia Hairworks efekt, ktorý dôverne poznáme z hry Tomb Raider a vyzeral veľmi príťažlivo a realisticky, Geraltove vlasy majú aj bez tohoto efektu dobrý vzhľad a fyziku, ale ak to chcete dohnať do extrému, rovnako Geraltove vlasy ako váš Hárdvér tak je to efekt pre vás. Hra je optimalizovaná dobre, s väčšinou vecí na ULTRA a skoro v Postprocessingu na low (s tieňmi,postavami na pozadí a vodou na low, foliage visibility na medium, hairworks off a vypnutými Ambietnými oklúziami) ide hra na mojej 750Ti na 1080p , na základnom takte na dobrých 35-40 fps, pri FPS hre by šom šalel, ale pri tejto hre to až tak veľmi nevadí.

 Negatíva

 Ja som nenarazil na žiadne veľké negatíva, možno že ma sem-tam zaseklo spolu s Roachom keď som išiel cez kameň, možno nájdete ďalšie negatíva, ale tej hre to odpustíte, lebo je to reálny MASTERPIECE a NIEJE OVERRATED.

A čo s datadiskami ? 

Datadisky sa chystám zrecenzovať v samostatných recenziách

Screenshoty z hry

Pokochajte sa nádhernou, ale drsnou Temeriou.

 

Geralt a Triss v akcii

Geralt a Triss v akcii

Geralt a jeho verný pobočník, Roach, vo farbách Nilfgaardu

Geralt a jeho verný pobočník, Roach, vo farbách Nilfgaardu

Keď vidím tieto tri krásavice, už sa mi strieborný meč z pochvy vyberá...

Keď vidím tieto tri krásavice, už sa mi strieborný meč z pochvy vyberá..."

To, že Geralt neprejavuje emócie hneď neznamená, že nemôže zavtipkovať

To, že Geralt neprejavuje emócie hneď neznamená, že nemôže zavtipkovať

 


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2018 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.