Saboteur

napísal roman2910 10.11.2016 pre PC

9.0

Užívateľská recenzia

Akčná adventúra, pochádzajúca z dielne Pandemic studio The Saboteur je už trošku starším dielom, no aj napriek tomu nie je každému celkom známa. Myslím si, že je to veľká škoda, nakoľko sa jedná o unikát a niečo jedinečné. Hier z tématikou druhej svetovej vojny tu už bolo mnoho, hlavne strielačiek z pohľadu prvej osoby. No táto je niečim iná, povedal by som, že jedinečná. Nie len tým, že to nie je FPS strielačka, ale najmä hlavným hrdinom a to, na akej strane sa drží. 

 

V hre sa zmocňujeme role pomerne mladého škótskeho automechanika Seauna Devlina. Medzi Seanove typické škótske povahové vlastnosti patrí drzosť, bezprostrednosť a niekedy až uštipačná úprimnosť. Je zažratý do automobilov a túži sa stať pretekárom. Nešťastné udalosti z druhej svetovej vojny, ktoré sa dotkli aj jeho rodiny ho prinútili emigrovať do Francúzka. Francúzi to vo vojne nemajú veľmi ľahké, pretože takisto musia znášať nacistickú okupáciu. Nekalé a zákerné praktiky nemcov Seauna motivujú k tomu, že je na čase ukázať, že tam nie su vítaní. 

V niektorých častiach Paríža a jeho okolia, kde ľudia nie sú celkom ľahostajní sa začína formovať odboj, resp. nevôľa obyvateľov, ktorí nesúhlasia s tým, čo sa v ich rodnej krajine deje. Otvorene začínajú protestovať, dokonca aj fyzicky, záškodníckym spôsobom a komplikujú nemcom život. K odboju sa pridáva aj samotný Sean, ktorý sa doň svojím rebelstvom dokonale hodí. 

Odboj, alebo akási partizánska skupina sa formuje v polovojenskú jednotku, v ktorej slúžia schopní a odvážni muži, bojujúci za svoju česť, a slobodu svojich detí a žien. Tieto jednotky však treba posilniť, zásobiť bezpečnostnými prostriedkami a nájsť im útočisko. Následne menšie skupinky odboja, roztrúsené všade po Paríži a okolí zoskúpiť, aby nadobudli silu plnohodnotnej silovej zložky a postupne, krôčik po krôčiku eliminovať nemecké okupantské chápadlá jeden po druhom. 

 

Hratelnosť

Veľmi dynamická hratelnosť, zábavná strelba po neprijateloch, efektné výbuchy ale aj Stealth stránka hry z nej robia plnohodnotnú strielačku. Jazdný model by som prirovnaj k Mafii jednotke. Bonusom v tejto hre je jednoznačne kaskadérske lozenie po budovách na štýl Assassins Creed. Sean lezie po rímsach, stenách, strechách a spúšťa sa po lanách jedna radosť. Dokáže však na svoju obranu použiť aj päste a ak je treba, protivníka pevne uchopiť za krk a vytrieskať mu zopár zubov. V jeho arzenále nesmú chýbať klasické druhovojnové pištole Ruger, samopal MP40, nemecká ostrelovacia puška s optikou, brokovnica ale aj omnoho viac. Seaun sa však môže stať aj expertom na výbušniny a využívať granáty, dynamit či iné výbušné zariadenia. Pokiaľ zaútočíte na nemcov a tí sa rozhodnú, že Vám nedajú pokoj, môžete im buď uniknúť, alebo sa im schovať v pivnici, či studni. Pri plnení misií si môžeme sami zvoliť taktiku a určiť, či na to pôjdeme zhurta rovnými nohami alebo tajne a premyslene. Môžeme využiť aj rôzne prevleky a snažiť sa nepozorovane zakrádať bez toho, aby niekto niečo čosi len tušil. 

Mesto

V Paríži funguje čierny trh, v ktorom sa Vám postupne odomykajú rôzne zbrane a munícia. Obchodovať však nemôžete klasicky peniazmi ale kontrabandom, ktorý získavate ako zásluhu za činy proti nacizmu. Okrem čierneho trhu je tu aj niekoľko garáži, kde sa môžete schovať, uskladniť svoje vozidlá alebo si ich modifikovať a vylepšovať. Hra je prenesená do čierno-bieleho kabátika, no tam, kde odboj silnie a ľudia začínajú bojovať, sa vracia farba života. Odboju a snahe obyvaťeľov môžete napomôcť aj svojimi činmi napríklad tým, že pomôžete ak budú nemci obťažovať obyvateľov alebo zničíte vysunuté nacistické základne, roztrúsené po celom meste. Obyvatelia sa k Seaunovi budú chovať tak, ako sa on chová k nim a ak ich bude bezdôvodne zabíjať alebo ich okrádať, samozrejme sa ho na ulici nikto nezastane.Ak ste unavení a bojovania máte dosť, útočisko môžete nájsť v bare spojenom s nočným klubom, kde pracujú nahé spoločníčky, pripravené spríjemniť Vám neľahký život odbojára.  Ak máte chuť cestovať, jednoznačne si nenechajte újsť Parížské dominanty ako napr. Víťazný obluk alebo Eiffelovú vežu.

 

Vozový park

Typické retro veterány, ktoré poznáte z mafie nám doplňajú aj nákladiaky side cary a dokonca aj vojenská technika v podobe pásových vozidiel, tankov a podobne. 

 

Misie

Ako som spomínal, misie sú rozmanité, nie je to len o tom prísť a niekoho zabiť. Od misií, kde musíte získať kontraband, cez záškodnícke misie, kde ničíte nemeckú techniku, alebo odstraňovania nepohodlných zradcov. V hre je niekoľko vedľajších misií kde sa poriadne zabavíte, pretože aj tie sú rozmanité. Dialógy v hre sú pútavé, a pre tých, čo nevedia až tak dobre po anglicky, odporúčam si hru počeštiť. Mapa hry je dosť veľká, veľkosťou by sa dala prirovnať k mape v Mafii 2ke, možno ešte o čosi vačšia. Nie je to len samotný Paríž, ale zájst si môžeme aj na vidiek či do hôr. Seaun dokáže aj plávať ak by mal niekto chuť.

 

Príbeh

Nechcem veľmi prezrádzať dej aj ked sa jedná o staršiu hru ale základnou zápletkou hry je zistovanie, o čo v skutočnosti nacistom ide. Začiatkom hry sa Seaun zúčastňuje pretekov automobilov, na ktoré sa veľmi tešil. Z ich priebehu je zrejmé, že by mal veľkú šancu zvíťaziť, no jeho rival, mladý modrooký blonďaťý árijec Dierker mu to nečestne prekazí aby mohol zvíťaziť on, a ukázať tak nemeckú nadradenosť. Po pretekoch sa však ukáže, že Dierker je viac než len pretekár. V nacistickom nemecku a tretej ríši má svoje významné miesto. Dokonca si na okraji Francúzka zriadili akúsi testovaciu stanicu a celé to zaváňa problémom. Je len na Vás odhaliť, o čo Dierkerovi a nacistom ide.

 

Grafika

Graficky hra obzvlášť nevyniká no ani neurazí. Pochopiteľne je na nej vidieť zub času, no so stúpajúcimi grafickými nastaveniami je prostredie pekné na pohľad a farebné časti mesta a vidieku sú pesté a dobre sa na nich pozerá. Osobne sa mi veľmi páčili prepracované detaily ako keď si Seaun po chvíľke ničnerobenia z vrecka vytiahne cigaretu a pofajčí si alebo ako keď nastupujete do auta, je vidieť ako štartuje motor a radí rýchlosti. 

 

Výsledok

The Saboteur je jednoznačné významný počin, ktorý stojí za to vyskúšať. Ak máte radi dynamické a zábavné akcie, v ktorých sa striedajú nebezpečné misie s tými viac oddychovými, táto hra je presne pre Vás. K tomu sa pridá kvalitný dej, pekné dialógy a sympatické postavy, no a herný zážitok ako vyšitý. 

Klady

+ 2WW hra z pohľadu nespokojných, okupovaných obyvateľov
+ zábavné rôznorodé misie
+ dynamický jazdný model a tiež hrateľnosť
+ neokukané herné prostredie 

Zápory

- menšie technické chyby pri AMD grafických kartách (v tejto dobe opravené patchom)


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2018 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.