Firewatch

napísal roman2910 3.11.2016 pre PC

8.5

Užívateľská recenzia

Západné štáty USA ako sú napr. Wyoming či Colorado sú často sužované ničivými požiarmi a hasiči to v týchto oblastiach nemajú vôbec ľahké. Národné parky strážia rangeri a taktiež akási lesná stráž, ktorá chráni okolitú prírodu a usmerňuje turistov, aby nezvyšovali riziko požiaru. Život v skalnatých horách je drsný. Okolitá príroda Vám nič nedaruje, no aj napriek tomu je krásna a fascinujúca. Divočina, často nedotknutá príroda a ticho z tejto oblasti robí raj na zemi.

Udalosti v hre Firewatch majú predlohu z reálnych udalostí, odohrávajúcich sa v 80-tych rokoch v Amerike. Hlavnému hrdinovi, 39 ročnému Henrymu život zasadil ťažkú osudovú ranu, s ktorou nie je ľahké sa vyrovnať. Životné problémy z neho vyciciavali energiu a on nevládze ďalej. Zrútil sa mu celý svet a všetky plány do budúcna sú fuč. Preto sa po pár mesiacoch trápenia rozhodne odísť ďaleko. Možno uniknúť od problémov, prečistiť si hlavu. V novinách nachádza inzerát na prácu lesného strážcu, a dúfajúc, že svojím problémom unikne tento Job vezme. 

Hra sa začína v národnom parku uprostred divočiny, kde sa na letnú sezónu, ktorá začína už skoro na jar musíte udomácniť v skromnej drevenej rozhľadni. K dispozícii máte len základné vybavenie a vysielačku, prostredníctvom ktorej ste neustále v kontakte so svojou nadriadenou Delilah. 

Z Henryho je cítiť zarmútenosť a utiahnutosť, no postupom hrou ho táto depresívna nálada aspoň trosku obchádza, aj zásluhou Delilah, ktorá sa ho snaží prostredníctvom komunikácie skrz vysielačku rozveseliť. Je energická, vtipná, miestami uštipačná. Z Henrym zdiela podobný osud, aj ona bola nútená uniknúť nepriazni osudu práve do hôr. Nakoľko majú toho dosť spoločné, vzniká medzi nimi akési puto. Henry je sám, nemá nikoho, na koho by sa mohol obrátiť a komu by mohol veriť, preto je Delilah jediná osoba, ktorá cíti, že ju potrebuje, hoci si to sám nepripúšťa. 

Dialógy v hre sú krásne prepracované a je na Vás, akým spôsobom budete komunikovať a na tom samozrejme závisí aj odozva druhej strany. Delilah Vás prevedie základnými úlohami lesného strážcu, no udalosti, odohrávajúce sa v horách naberajú na obrátkach a ak si Henry myslel, že si sem prišiel oddýchnuť, veľmi sa mýlil. 

Obrovskou devízou tejto hry je atmosféra, ktorú možno krájať. Takúto atmosféru som zažil snáď len pri hre The Last of US. Príbeh budete hltať a osobne ja som prešiel celú hru s otvorenými ústami. Niektoré situácie vyžadujú pozornosť, v iných sa Vás zmocní paranoia, kedy budete čakať, že na Vás niečo vybehne z kríkov. Magické zákutia lesa, či jaskyňa, do ktorej máte strach nazrieť, no zvedavosť je silnejšia. 

Celkovú atmosféru hry dokresľuje krásna kreslená grafika, ktorá z tejto hry robí niečo iné. Verím, že práve grafika na prvý pohľad zaujme a keby bola robená v "klasickom" duchu, možno by táto hra nezískala taký úspech. Soundtrack hry je pekný, adekvátny žánru hry, ktorý by sme mohli pomenovať slovom "dráma". 

Nebudem opisovať hru samotnú, pretože tu si obraz vytvorí každý sám. Skôr chcem priblížiť svoje pocity z hry. Emócie, kedy má človek strach o Henryho, nechce aby mu viac niekto ubližoval a pri plnení misií chce aby bol čo najskôr vo svojej teplej posteli v rozhľadni. Henry je síce tvrdý chlapík, no prežil si toho veľa. Možno práve preto nemá problém s neľahkými úlohami hry, pretože má pocit, že už nemá čo stratiť. 

Aby som nespoiloval, na záver dodám, že túto hru odporúčam každému. Je to silné kafé a garantujem, že srdce sa Vám rozbuší niekoľko krát. Život nie je vždy prechádzka ružovou záhradou, a osud človeka testuje, koľko zvládne, no netreba sa vzdávať a možno aj takéto posolstvo nám zanecháva táto hra. 

Klady:
-Atmosféra
-Grafika
-Dabing a dialógy
-Príbeh

Zápory
-Príbeh by som miestami zvoľnil a celú hru o pár hodín natiahol
-Nevyužité prostredie hry 


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2018 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.