Life is Strange

napísal gabk0 3.8.2016 pre PC

9.5

Užívateľská recenzia

Je mnoho hier, ktoré vo vás nechajú dojem, ale len pri niektorých hrách si poviete, že toto je ona. Toto je tá hra, ktorá ma chytila za srdce a jednoducho som sa od nej nemohol odtrhnúť.

Francúzske štúdio Dontonod Entertainment nie je veľmi známe. Ich najznámejšia hra je zrejme Remember Me, akčná sci-fi, ktorá si odniesla celkom slušné známky v recenziách po celom svete. Autori avšak tentokrát vsadili na inú strunu a rozhodli sa pre rázny krok. Krok, ktorého cieľom bola adventúra na štýl The Walking Dead od Telltale Games. Autori zrejme ani netušili, aký herný klenot na svet vypustia.

Hlavnou postavou hry je dievča. Max Caulfield je 18 ročná stredoškoláčka, ktorej snom je stať sa fotografkou. Navštevuje umeleckú školu v malom mestečku, ktoré svojou atmosférou priam baží po nejakej udalosti. Max je tiché, ustráchané ale na druhej strane veľmi inteligentné a rozumné dievča. Nemá mnoho priateľov a nie je v škole ani veľmi obľúbená, no drží sa stranou a preto nemá v podstate žiadne problémy. Niečo sa ale udeje, niečo čo jej zmení celý život, a nie len jej život.

Max ani nevie ako, a v podstate z ničo nič dokáže manipulovať s časom. Vie vrátiť čas späť, vie napraviť minulosť ovplyvnenú prítomnosťou. Dokáže niečo, čo nikto iný na svete nie. A práve touto "superschopnosťou" sa začnú diať v malebnom mestečku veľmi divné veci.

Keď už hovoríme o hre, je dobré spomenúť, že hra je rozdelená na jednotlivé epizódy. Presnejšie je ich päť, pričom každá o sebe je samostatná avšak spojitosť medzi nimi je kľúčová. Autori vsadili na takýto štýl a to je len dobre. To, že epizódy na seba nadväzujú nie je len tak. Každá epizóda vám totiž ponúka viacero variant rozhodnutí, ale pozor ! Každé rozhodnutie je rozhodujúce a má priamy dopad na dej, takže nie sú to len nejaké bezdúché a fádne rozhodnutia, nie ! Vaše rozhodnutia ovplyvnia dej a preto je veľmi dôležité, ktoré z nich si vyberiete, pretože každé jedno rozhodnutie môže ovplyvniť minulosť, prítomnosť či budúcnosť.

Keď už hovoríme o hre, je potrebné spomenúť aj postavy či interakciu s prostredím. Kedže hra je v znamení adventúry na štýl The Walking Dead (Telltale Games), je potrebné spomenúť, že hra je tzv. filmom, respektíve seriálom v ktorom budete hrať, hrať naozaj dosť, ale taktiež je nutné podotknúť, že kľúčovú úlohu v hre hrajú aj rôzne scénky, ktorých bude v hre naozaj neúrekom. Hra vám samozrejme ponúka množstvo dialógov, ale tiež aj monológov vďaka ktorým hlavná hrdinka posilní svoje sebavedomie. V hre nájdete rôzne cutscény, ktoré sú urobené naozaj fantasticky. Horšie to je už s menšími detailami, či už sa jedná o mimiku postáv alebo to, že sa ich pery občas pri rozhovoroch nepohybujú. Nie je to obrovské mínus, ale je dosť viditeľné čo trošku kazí dojem.


Hra vám ponúkne obrovské množstvo vedľajších postáv, niektoré nehrajú v hre kľúčovú úlohu, ale dokážete s nimi komunikovať, či už je to nejaký bezdomovec alebo rybár. Ich rozhovory síce samotnému príbehu hry neuškodia, ba ich ani neovplyvnia, ale skrátka si s nimi môžete pohovoriť a zistiť čo všetko sa v mestečku udialo, čo sa deje sa, aký majú názor a pod. Dôležité sú ale postavy s ktorými strávite väčšiu časť v hre. Tie sú urobené naozaj zaujímavo a skrátka uveriteľne. Ak majú problém, cítite s nimi, chcete ich podporiť či pomôcť a s krátka vás emocionálne ovplyvnia a budú mať aj dopad na vaše rozhodnutia. Všetko je len vo vašich rukách.

Ďalej hra ponúka množstvo predmetov, ktoré dokážete chytiť, ohmatať si ich a skrátka preskúmať ich. Či už sú to noviny, ktoré vám prezradia určité informácie alebo obyčajné letáky, ktoré pozývajú na školskú párty, jednoduho hra vám ponúkne veľké množstvo vecí, ktoré dokážete preskúmať.

Komunikácia s prostredím nie je však daná (nie)len cez osobné rozhovory. Hlavná postava má samozrejme mobilný telefón cez ktorý komunikuje s rôznimy postavami, má denník v ktorom si zapisuje dôležité udalosti a pod. Horšie to je už s ovládaním a to najmä na počítači. Problémy väčšinou nastávajú pri interakcii s prostredím. Ak chcete vziať do ruky nejaký predmet, kamera občas prostestuje a vy sa musíte postaviť na správne miesto aby ste predmet mohli do rúk vziať. To isté platí aj pri rozhovoroch. Nestáva sa to vždy, ale občas na to v hre narazíte, avšak veľký problém z toho netreba robiť.

Dĺžka hry zavisí v podstate na samotnom hráčovi. Ide o to či sa snaží preskúmať okolie, ohmatať každú vec, ktorú si vie vziať do ruky, uskutočniť aj "nepotrebné" rozhovory s obyčajnými okoloidúcimi a pod. Avšak čakajte, že každá kapitola vám zaberie minimálne dva pol hodiny, avšak toto číslo sa môže o niečo predľžiť. Skrátka celkovo vám hra zaberie zhruba 12 až 15 hodín.

Grafická stránka hry je celkom slušná. Autori sa síce mohli pohrať s grafikou o niečo viac, mohli pridať viac pestrejšej farby či urobiť svet viac farebný, ale celkovo som bol s grafikou spokojný. Nebola zlá a nebola ani perfektná. Bola skrátka dobrá a hra plynulo bežala aj na "obyčajnom" notebooku.

Veľkou parádou je ale hudba. Väčšinou sa jedná o klasickú alternatívnu hudbu, ktorá sa vám ale ihneď zapáči a je to skrátka hudba, ktorú nepočujete každý deň. Väčšinou sa nesie v tieny gitarových tónov, ktorú sprevádza parádny text a dodáva to hre naozaj neuveriteľnú atmosféru.

Dontonod Entertainment skúsuli niečo nové a skrátka, vyšlo im to. Life is Strange je obrovský prínos medzi adventúrami a bezpochyby sa jedná o jednu z najlepších adventúr vôbec a to nie len skvelým príbehom, ale aj parádnymi dialógami, hudbou či neuveriteľnou atmosférou.

(Prvá epizóda je mimochodom na PS4 zdarama. Stiahnete ju v položke Demos)

 

9,5/10

+

skvelý príbeh

hlavná postava/vedľajšie postavy a emocionálny vplyv na hráča

hudba

atmosféra

dĺžka hry

rozhodnutia, ktoré majú dopad na dej

-

mimika/pohyb tváre

interakcia s prostredím (občas protestuje)


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.