Life is Strange

napísal wellbi 27.1.2016 pre PC

2.5

Užívateľská recenzia

Hrali ste prvú sezónu The Walking Dead od Telltale Games? Bavila vás? Je to tým že v Telltale Games vedia robiť hry, čo v nemenovanom Life is Strange štúdiu asi nie. Pokiaľ ste túto hru hrali a zasvetili jej svoj doterajší život, táto recenzia nieje pre vás. Je pre ľudí ktorí chcú počuť odvrátenú stranu mince, teda reálne výčitky na hru ktorú zvažujú kúpiť, možno aj za plnú cenu. Táto hra ale plnú cenu (19,99€) nestojí. Stojí táto hra 50 centov? Nie, tak o 49 centov menej. V recenzii budem hru opisovať do nie veľkých detailov, ako dôkaz že som hru hral už pred nejakou dobou a kvôli extrémne zabudnutelnému príbehu mi to proste vyfučalo z hlavy. Hovoríte že mám zlú pamäť? Nemám, dokázal by som prerozprávať každú sekundu Mass Effect 2 (tá hra je dlhá desiatky hodín) a to som to naposledy hral v roku 2011, takže moja pamäť pre príbehy je na dobre úrovni. 

V tejto hre sa vžijete do tínedžerky Max (asi tak sa volala), ktorá chodí na top-tier umeleckú školu niekde v americkom Seattle. Až na to že je úplne outsider-gamer-nerd-math-cool-girl (kde som to už asi videl?). (Ne)má kamarátov, a každý si z nej robí srandu (vrátane učitela). Raz zistí že môže posúvať čas o pár sekúnd dozadu, kedy sa jej zachce. Raz ale stretne kamarátku Chloe (nepamätám si vôbec jak sa tá modrovlasá volala), a začne vedlajší príbeh o nájdení stratenej kamarátky. Tento príbeh je ale až na schopnosti s časom totálna kópia kultového seriálu TWIN PEAKS. Dokonca aj posledný plot twist v príbehu je surovo okopírovaný z daného seriálu. 

Príbeh sa navyše vlečie velmi pomalým tempom, je rozťahaný do piatich úmorných epizód (tretia epizóda bola asi vytváraná na štýl: chlapci, však niečo zlepte dokopy). Postavy sú navyše v hre veľmi stereotypné, veľakrát som mal pocit že je to obraz rodičov o ich deťoch (čo môžete vidieť na veľa chatoch medzi hrdinkami). Postavy navyše robia nelogické a absurdné rozhodnutia, nad ktorými často kývnete rukou, aké hlúpe sú. "Pokiaľ ste videli tento kultový seriál tak asi z 90% viete o čom táto hra je."

To čo hra ale neukradla z prvej sezóny Walking Dead sú ale silné rozhodnutia. Hra vám síce dohadzuje nejaké voľby celú dobu, ale na vplyv hry majú nulovú ráznosť. Väčšinou teda rozhodnutia iba nejak porušia vzťahy s danými postavami (kvôli zlému voice actingu si to ale ani nevšimnete), no každé rozhodnutie môžete jedným tlačítkom vrátiť. Hra má dva konce, pričom na štýl Mass Effect 3 ho vyberiete pár sekúnd pred koncom, čím znegujete všetky vaše "dôležité" rozhodnutia. 

Keď už hovoríme o nejakom konci, (kludne čítajte, ušetrí vám to dobrých 10 hodín života), tak ten sa skladá iba z divných a viacmenej zúfalo trápnych "glitchov" v časopriestore, ktoré umelo naťahujú poslednú epizódu (asi pri jej vývoji chlapci zistili že nemôžu predávať 20 minútový koniec za toľké dolláre), takže zobrali väčšinu assetov, pichli si ten heroin do žilky, a servírovali často až dosť znepokojujúce scenérie z hry (samozrejme zrecyklované, veď to by nebola malo rozpočtová AAA hra).

Hudba je taktiež osobitná kapitola, keďže ma z nej boleli uši. Zaplatiť si umelcov na spôsob Justina Biebera? Vážne? Chápem že nízko-rozpočtová AAA hra nemôže rozhadzovať peniaze ale dávať ako soundtrack len Justin Bieber melódie? Prečo hra nemá svoj vlastný osobitný motív? Prečo tam 90% času hrá sku*vený indie rock? Navyše od jednej a tej istej kapely. 

Táto hra je tak zlá že sa o nej ani nedá moc písať, viete. Na Fallout 4 (fajn hra) som nemal problém napísať 3000 znakovú recenziu (dal by som aj 5 tisíc, keby ma tak netlačil čas), no tu (momentálne na 630 slovách) už ani nieje moc o čom. Vývojári, urobili pred touto hrou hru Remember, Me, ktorá síce bola kvalitná, ale nemala až taký úspech tak museli tento recept otočiť. Urobiť čo najviac generickú, nudnú a stereotypnú adventúru aká len sa dala spraviť. Samozrejme keďže veľa ľudí podobný štýl dosť uznáva (dievča čo fotí s polaroidom, tak kúúúl), takže hra má extrémnu popularitu"Pokiaľ ste hrali ľubovolnú hru z dielne Telltale Games, tak ste hrali aj túto hru."

Podľa štatistiky je táto hra obľúbená hlavne mužmi nad 40 rokov, ktorý majú záľuby pre teen dievčatá, transexualitu, vystupovanie ako dievča na internete a sociálnu sieť Tumblr. To by mi pravdepodobne nevadilo (každý máme nejaký ten fetish) ale hocikde sa chcem o tomto potrate herného priemyslu vyjadriť, som bombardovaný hlavne týmito ľudmi, často schovávajúcimi sa za anime-fotkami alebo fotkami z tejto hry. Pokiaľ takýmto ľudom predložíte tvrdú pravdu (hra surovo okradla seriál Twin Peaks a prácu z Telltale Games) tak oni si stále melú svoje. Takýto fanatizmus som naposledy videl u ISIS. 

Grafická stránka hry na tom nieje o nič lepšie ako komunita tejto hry. Snaží sa pretlačiť minimalistický štýl prostredia, čo vôbec nefunguje, keďže si ním iba tvorcovia maskujú svoju lenivosť. Prečo je miestnosť o 2x2m2 posiata detailami ale park pred školou vyzerá jak hra z Playstation 2? Taktiež prečo hlavná hrdinka vyzerá jak chlapec (je aj tak plochá)? 

Varovanie: Ak ste Homo Sapiens, nehrať!! Teraz vážne, pokiaľ ste videli seriál Twin Peaks/hrali ľubovolnú hru od Telltale Games, tak poznáte aj túto "hru". Táto hra je plochá jak hruď hlavnej hrdinky. Táto hra len berie to najhoršie z oboch vecí ktoré vykradla a dáva to na úplne inú notu. Pokiaľ ste už takto zúfalí a potrebujete niečo zahrať, odporúčam prelomové hry ako Witcher 3, Fallout 4, MGS:V či inú (hlavne nie Life is Strange) hru. 2.5/10

-Wellbi.


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.