D4: Dark Dreams Dont Die

napísal Boss Marťas 1.1.2016 pre PC

10

Užívateľská recenzia

Čo vám poviem. Sú vianočné zľavy a som si všimol, že pár mojich priateľov si zakúpilo hru D4: Dark Dreams Dont Die a tak som sa rozhodol, že by som hru vyskúšal aj ja. Hold vývoj tejto hry započal ešte na starom Xboxe 360, ale vývojári z Access Games prezradili, že sa napokon hru rozhodli vydať až na Xbox One, aby hra vyzerala krajšie. Titul bol zameraný na ovládanie pomocou Kinectu a to nielen snímaním pohybu ale aj hlasu. Hru však bolo možné ovládať aj klasickým gamepadom. Bohužiaľ predaje D4: Dark Dreams Dont Die neboli vysoké a tak scenárista Hidetaka Suehiro dúfal, že PC verzia značku zachráni.  Predchádzajúca hra štúdia Deadly Premonition vsádzala na kvalitný príbeh s japonskými prvkami. Aktuálna hra je na tom rovnako. Hlavným hrdinom je bývalý detektív David Young, ktorému zavraždili jeho ženu „Little“ Peggy. Vraha nikdy nechytili a preto je hlavný hrdina prípadom posadnutý a tak sa ho rozhodne vyriešiť. Nemá takmer žiadnu stopu až na posledné slova jeho ženy a to „Nájdi D“. David dokonca verí aj tomu, že sa bude môcť vrátiť do minulosti a tak celej tragédií zabrániť. Podarí sa mu to? No to vám predsa neprezradím. Keďže sa jedná o epizodickú hru tak je každému jasné, že hra neskončí uzavretá. Mňa koniec hry doslova naštval. Práveže keď už začína mať hra tie správne grády tak príde koniec s cliffhangerom. Ale nejedná sa o žiadnu krátku zábavu ako u hrách od Telltale Games na jednu až dve hodiny. Tu vám prológ s prvými dvoma epizódami zaberie slušných päť hodín. Hra je takisto narozdiel od konkurencie originálnejšia, keďže má japonské korene a tak okrem vážnych scén obsahuje aj typické japonské gagy u ktorých sa pousmejete a vôbec pritom nenarušia atmosféru.
Inak sa jedná o klasickú adventúru, v ktorej sa budete rozprávať s postavami a bude len na vás k čomu sa počas rozhovorov dopracujete z vybraných možností. Okrem hlavných úloh, ale hra obsahuje aj tie vedľajšie, vďaka ktorým sa dozviete viac o svete hry a predĺžite si hernú dobu. Samotné prostredie je vytvorené k tomu, aby vás bavilo ho preskúmavať a popritom budete musieť sledovať aj hrdinovu staminu či energiu, ktorá vám vyznačí špeciálne predmety, ktoré môžete použiť(zdravím detektívny mód z Batmana). Hra inak obsahuje len tri lokácie a to hrdinov dom, lietadlo a to tretie, no to vám už radšej neprezradím. Ale nejedná sa u mňa o žiadny zápor. Ak sa dopracujete ku koncu tak k hre sa určite ešte radi vrátite, pretože na prvýkrát nemáte šancu všetko splniť či pozbierať a keďže hra obsahuje až 78 achievmentov, to hádam hovorí za všetko a aj daná cena je tým pádom adekvátna.Ako som spomínal v úvode, hra bola stavaná na ovládanie Kinectom, ale nie je problém ju ovládať ako na gamepade tak aj na PC. Som bol prekvapený aké jednoduché ovládanie zapracovali na PC platforme. Takmer na 99% činností vám bude stačiť myš(niečo na klávesnici som tuším využil len raz a už ani to si dobre nepamätám). Keď dôjde na nejaké akčne pasáže tak len budete musieť posunúť myš smerom, ktorú vám hra ukáže a popritom občas stlačiť ľavé a pravé tlačidlo a to je všetko. Čím rýchlejší budete tak tým väčšie skóre získate, za ktoré si u sexici Amandy(tá mi určite pár dní nedovolí spávať) kúpite jedlo alebo nový oblek.

 

Hra je postavená na Unreal Engine 3,0, no na grafike ma skôr zaujal art štýl, ktorý hre perfektne sadne. Stačí si spomenúť na Princa z Persie z roku 2008 a bude vám jasné o čom hovorím. Hra nepotrebuje žiadne nex-gen efekty, pretože je pekne štylizovaná a dobre sa na ňu pozerá po celý čas. Inak prevod hry na PC dopadol na jednotku. Oproti konzolovej verzií má hra kratšie nahrávacie časy, podporu 60 fps, Vsync či zapnutie dynamických tieňov a samozrejme rozlíšenie. Okrem grafickej stránky sa mi hádam ešte viac páčil soundtrack a ozvučenie počas celej hry, ktoré dodáva celkovej atmosfére ten správny šmrnc a aj dabing má viac než slušný a Amandine „mňau, mňau“ má svoje čaro.            

Dark Dreams Dont Die je u mňa obrovským prekvapením a jedna z tých lepších hier čo sa v roku 2015 objavila. Dobre napísaný príbeh ženie hráča vpred a aj hrateľnosť, ktorá je okrem hlavnej línie okorenená o ďalšie prípady nie je na zahodenie. Hra ale nemusí sadnúť každému, pretože ten japonský štýl hry nemusí každému rovnako dobre chutiť. Ak vám to, ale nevadí tak sa budete veľmi dobre baviť ako ja. Hre vôbec ani nemám vôbec čo vytknúť tak nemám strach jej streliť rovnú desiatku. Teraz už len čakať na potvrdenie druhej sezóny. Ja to už nevydržím.    
Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.