Je Mafia III stále Mafiou?

napísal wellbi 8.8.2015 pre PC

Užívateľský článok

Po vydaní CGI traileru a aj veľmi stručného gameplayu by nikto dopredu nepovedal akú kontroverziu v Československu (rodisku Mafie) sposobí. Niekedy mám pocit že to bol priamo tvorcov zámer, kvôli velkej reklame čo už ajtak trailer a gameplay zanechali. Ja sa ale pýtam, Je Mafia III stále Mafiou?

V roku 2014 bolo založené štúdio Hangar 13, pozostávajúce hlavne z veteránov z 2K Czech, boli premiestnení do Novata, USA. Hlavným dôvodom bolo hlavne zrýchlenie vývoja (pracovať na hre s niekým na druhom konci sveta nieje zrovna najpohodlnejšia vec), a taktiež ciel mať viac talentovaných ľudí nahromade. Štúdiu Hangar 13 velí Haden Blackman, veterán z herného priemyslu ktorý má na svedomí The Knights of the old republic, či The Force Unleashed. No či sa pozriete na samotnú hlavu štúdia, alebo aj ostatných ľudí s bohatou hernou minulosťou, môžme vidieť že tím má dobré šance oživiť Mafiu. 

Prednedávnom Blackman v rozhovore povedal, že o Mafii ako hre nepočul dokým nedostal ponuku na produkciu tretieho dielu. Toto vyvolalo hlavne odpor u tunajšej fanbase, ktorá má v zato že "nejaký fašistický amík" nikdy nebude rozumieť atmosfére takéhoto českého klenotu. Blackman neskôr ale dodal, že si pred produkciou veľmi pozorne zahral obe predošlé hry a snažil sa ich pochopiť. Snažil sa pochopiť obe Mafie.

 

Lincoln Clay. Nástupca Vita Scaletty a Tommyho Angela.

Blackman má vzato, že práve extrémny zmysel pre detail, či oveľa väčšia interakcia s ľudmi ako v Grand Theft Auto tak veľmi odlišuje Mafiu od konkurencie, a to bol hlavný ciel čomu sa chcel venovať. Myslí si že pre Mafiu nieje dobré aby sa dohrávala furt v rovnakej dobe, a má pravdu. Aký je časový rozdiel medzi prvou a druhou Mafiou? 20 rokov? Medzi Mafiou II a III je to presne rovnako. 

Prvá Mafia bola príbehom Tommyho Angela, chudobného taxikára, ktorý sa zázrakom dostal do rodiny Salieriho. V 20. rokoch minulého storočia Mafia uctievala istý kódex a mala svoje pravidlá. Hra mala veľmi uzavretú atmosféru čo pekne kontrastovalo s veľkým mestom (na tú dobu). Tommy bol dobrý chlap, ktorý by vživote nikoho (sám od seba) nezabil. Na začiatku bol chudobný, no potom takpovediac "starting from the bottom".

 

Dámi a páni, 50 ročný Vito Scaletta.

Pod prvú Mafiu sa podpísalo dnes legendárne české štúdio Illusion Softworks, v tej dobe na čele s Danom Vávrom (otcom prvej Mafie). S prvou Mafiou predbehli dobu, či už s extrémne živými animáciami a cutscénami, alebo výborným spracovaním mesta, ktoré nechalo tretie Grand Theft Auto ďaleko za sebou. 

Druhá Mafia začína v druhej svetovej vojne, na Sicílii. Mladý talian Vito Scaletta, emigrujúci zo špinavej Sicílie do Ameriky,  ide za lepším životom a nádejou na konečne normálny život. Spozná ale Joea, mladíka ktorý sa pozná s veľa zaujímavými ľudmi. Po dlhom a zaújmavom príbehu (plného zvratov) sa taktiež stane Vito high level mafiánom.

S druhou Mafiou to bolo pri vývoji ťažšie. Dan Vávra (a pár najlepších ľudí) opustilo štúdio už v celkom rannom štádiu vývoja, čo sa (možno) odrazilo na celkovej kvalite hry. Najväčším záporom Mafie 2 bolo že v meste a po dohratí v nej nešlo nič robiť. Mohli ste sa prechádzať po meste a kradnúť autá. Mohli ste ísť na hamburger, no to bolo všetko. Všetko.

Tretia Mafia ide rovnakou štruktúrou príbehu, následuje sirotu Lincolna Claya, ktorý nikdy žiadnu rodinu nemal, a preto si zakladá svoju vlastnú. Príde vám to povedomé? Mladý, veľmi chudobný človek, ktorý spozná Mafiu a začne robiť všetko preto aby mal rešpekt, postavenie, či niekeho kto ho bude mať ako syna. V traileri sa objavil aj o 20 rokov starší Vito Scaletta, takže by sme sa mali dozvedieť všetko z cliffhangeru dvojky.

 

Mafia III stále stavia na veľkých detailoch a interakciou s políciou.

Mafia 3 je zasadená do New Orleans v roku 1968. Všade panuje rasové napetie, ľudom vadí vojna vo Vietname a nebolo to tak dávno čo zomrel John F. Kennedy. Hudba, autá či životy ľudí začínali v tejto dobe neuveriteľne zrýchlovať, no taktiež začínala Mafia porušovať svoj kódex a ľudia začali vo veľkom brať drogy. Znie to ako Grand Theft Auto? 

Sám neskôr Blackman povedal, že v prípade Gamescom gameplaya zvýšili niekoľkonásobne počet explózií či citlivosti áut, aby hra mohla pôsobiť akčnejšie. Gameplay bol ešte vo veľmi skorom developer builde a štúdiu potrvá ešte dlhá doba kým sa im podarí všetko doladiť do finálnej verzie. Hodnotili by ste niekedy právom hru na základe early accessu? Tuto je to takmer rovnaké.

Charakter Lincolna je o dosť iný a osobitnejší než v prípade Vita a Tommyho, no stále nestráca svoje čaro. Vychoval sa defakto sám, a pôsobí viacej ako husler Franklin z najnovšieho Grand Theft Auta, no má svojich mentorov, ako napríklad Vita, ktorý rozhodne Gangster nieje. Taktiež sú teórie že ten poloplešatý chlapík s motorkárskymi fúzami je Joe Barbaro

Mafia III chce napraviť všetko čo jej kritici a hráči vytíkali. Chce pridať viacej akcie, obsah mimo hlavný príbeh, autori sa neboja experimenovania a čo viac, hra nepriamo nadväzuje na dvojku. Hlavný problém je že hráči nevedia prekusnúť čo sa stalo s Vitom a Joeom či moc povedomé chovanie a výzor Lincolna.

Nehovorím že Mafia III bude najlepšou Mafiou, no stále bude Mafia hrou, či už s dabingom alebo nie.

-Wellbi.


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.