Diablo III (konzolový)

napísal jones555 29.3.2015 pre PS4

9.5

Užívateľská recenzia

Do tejto hry som sa chcel pustiť už dávno. Veľmi dávno. Avšak odrádzalo ma viacero faktorov, medzi nimi aj „povesť“. Viete, to sú tie internetovo-krčmové reči ako je všetko zlé a podobne. Nakoniec som vyhral kompletnú ps4 edíciu, takže žiadna výhovorka neobstála a s chuťou som sa mohol pustiť do hry.

Začnem asi tým, ako prebiehala moja prvotná výprava na satanáša. Vytvorenie postavy, to rozhodnutie za akú classu hru rozohrám, zvolenie obtiažnosti a ide sa. Hra sa začína, ihneď vás zaujme zabitie prvej potvorky. Je to taký slastný pocit, no zároveň si poviete „to je ako všetko?“ Celkovo sa to spočiatku ťahá a iba chodíte, podržíte krížik na pár sekúnd a máte o exp navyše. Lenže tlačidiel začnete používať viac. Kostlivcov bude taktiež pribúdať. V tejto hre platí, že so stúpajúcim počtom nepriateľov priamo úmerne rastie zábava. A ak hráte s kamarátom! Tu sa práve začína kvalitne strávený čas.

Image and video hosting by TinyPic

Čo sa týka hrateľnosti, tu diablo jednoducho exceluje. Kto nehral nepochopí. Z gameplayov si nejeden povie, ako toto môže niekoho baviť? A zrazu zistí, že leveluje svoju piatu postavu. Zábave je v tejto hre jednoducho podriadené všetko. Stuchnutá a hororová atmosféra? Kdeže. Plánujete sa vyblázniť pri talentoch? Smola. Je to vlastne zlé? To už musíte posúdiť sami, vonkoncom Path of Exile splní vaše túžby a to nemusíte zaplatiť ani cent.

Image and video hosting by TinyPic

Pri pojme Blizzard sa každému vybaví firma stojaca za PC skvostami. Ako sa teda hrá pôvodne čistá PC exkluzivita na konzole? Sú tu nejaké minoritné zmeny, niečo je zjednodušené, niečo pridané... No ovládanie, to je kategória sama o sebe. Nepreháňam keď napíšem, že spočiatku som si povedal: „veď to sa hrá lepšie, ako na klávesnici/ myši!“ Samozrejme je rozdiel hrať za barbariana a hrať za deamon huntera, kde tá presnosť nie je zrovna ideálna. Inventáru len ťažko niečo vytknúť a celá režba ide kompletne bez potreby pripojenia. To všetko v podarenom vizuály a vysokom snímkovaní. Akurát tých potvor je miestami na obrazovke pomenej, no myslím si, že Blizzard si za port zaslúži obrovskú pochvalu.

Image and video hosting by TinyPic

Čo však autori veru nedomysleli je obtiažnosť. Hra nie je po torment obtiažnosti žiadna výzva. No a tie sú zase malé peklo. Nie kvôli náročnosti. Problém je ten, že všetky tie tvory majú privysoké HP. A točiť sa okolo jedného pekelníka pol hodinu... Tu sa už vytráca zábava. Chýba tu pomer, kedy by si hráč mal dávať dobrý pozor a zároveň nemusel sekať do jedného kostlivca celú večnosť. Tak možno nabudúce. A ozaj bossovia. Samotný diablo sa dá zdolať s prstom v nose. V piatom akte je to už väčšia výzva.

Image and video hosting by TinyPic

Ten piaty akt je nový datadisk Reaper of Souls. Kvalitatívne mu nemám čo vytknúť. Žiaľ je krátky. Hlavný prínos rozšírenia je endgame content. V tomto ohľade je ešte stále čo zlepšovať a pridávať. Osobne som radšej rozohral ďalšiu postavu, akoby som sa mal naháňať za lepšou zbrojou. Jednak hra je generovaná, no vytvára zaujímavé lokácie. Jednak vás po zdolaní čaká hranie s hackermi a k môjmu zdeseniu tých rusákov som nemohol ani reportnúť. Tvorcom je hra v tomto ohľade očividne ukradnutá.

Image and video hosting by TinyPic

Akosi som pozabudol napísať slovo-dve o postavách. Je tu šesť hrdinov s chudobnou možnosťou úpravy. Dali by sa rozdeliť na boj z blízka, boj z diaľky a s použitím, či bez použitia mágie. Každý si nájde to svoje, no radi vyskúšate aj tie zvyšné.

Audiovizuálna stránka je prvotriedna. Tu správnu atmosféru dotvára kvalitná hudobná kulisa. Časť prostredia je pekne zničiteľná. V tomto ohľade sa nemôžem sťažovať. Vadili mi iba slabé textúry postavy.

Image and video hosting by TinyPic

Hra má samozrejme nejaký ten príbeh. Ten je predvídateľný, no má pomerne zaujímavé postavy. A cgi cut-scény nemožno nemilovať. Tak ako vždy tých kvalitných je len zopár. Za zmienku stojí aj dabing. Na pomery hry si myslím, že po tejto oblasti je všetko dostatočne kvalitné.

Áno, Diablo 3 má niekoľko chýb, stále je čo zlepšovať a veľa ľuďom nesadne. No nezabudnite na jeden dôležitý fakt. Diablo 3 je pekelne zábavná hra. Kebyže mám hru hodnotiť iba podľa toho, je to čistá 10tka. No ako som už spomínal, hra má svoje chyby. Ak s ďalším datadiskom budú zabanovaný hackeri, pridaný kvalitnejší end-game, vyladia obtiažnosť a opravia zopár vecí môže ísť o dokonalú hru. Takto je to „iba“ 9,5/10. Mimochodom nehral som druhý diel.

Klady:

-bezkonkurenčná hrateľnosť,

-coop,

-generované a dostatočne zaujímavé prostredia,

-audiovizuálne spracovanie,

-kvalitný port s podareným prispôsobením na gamepad,

-na pomery hry decentný príbeh s kvalitnými cutscénami,

-rôzne detaily, ktoré spestrujú hranie (goblini a pod.),

-zaujímavý nepriatelia.

Zápory:

-obtiažnosť by potrebovala vyladiť,

-možno až príliš štedrý drop,

-biedny PVP režim,

-krátky piaty akt,

-end-game by sa dal ešte vylepšiť, značný počet hackerov.

 

 


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.