2048

napísal jones555 11.7.2014 pre PC

7.0

Užívateľská recenzia

O 2048 ste už isto počuli. Možno ste počuli aj o tom, ako v marci tohto roku ju vytvoril 19 ročný Talian a dnes valcuje obchody s aplikácia a tak ďalej. Jedná sa naozaj o tak návykovú matematickú hru, ako všetci tvrdia? Alebo je to len odpad typu flappy bird?

Ako vlastne opísať túto hru? Pokiaľ ste ju videli niekoho hrať asi ste vôbec nechápali, čo sa deje na obrazovke. Tomu, že spájate mocniny dvojky, čím sa vytvorí väčšia mocnina a tomu, že každým „ťahom“ sa objaví nové číslo asi rozumiete. Trochu nezrozumiteľné je posúvanie tých čísel. Mám napr. dvojku niekde v treťom rade odľava. Tým, že prejde palcom po obrazovke doľava ju neposuniem o jeden rad, ale úplne až na samý kraj, tak ako aj všetky čísla. Cieľ je jasný: dosiahnuť číslo 2048, alebo pretekať sa o čo najvyššie skóre. Hra končí keď zaplníte miesto a nemáte sa kde pohnúť.

Image and video hosting by TinyPic

Sami zistíte, že „máchaním“ po obrazovke veľa nedosiahnete. Preto je najjednoduchšie dávať najvyššie číslo do rohu a postupne vytvárať reťazce. A tu sa dostávame k jedinému a hlavnému problému v celej hre. Keď už pokoríte tých 2048, čím ďalej hráte tú hru tak tým viac prichádza hrozné zistenie, že hra je iba o náhode. Vysvetlím. Máte pekný reťazec. Ak je najväčšie číslo v ľavom dolnom rohu, nesmiete posunúť doprava, lebo sa tam objaví nové číslo a celý reťazec sa preruší. No hra vám často bude dávať tak čísla, že vás jednoducho zablokuje a nemáte inú možnosť. Ďalej hra, akoby si niekto myslel, každým ťahom nevhodí iba dvojku, ale aj štvorku. A to je pekelný podraz od tvorcu hry. Znova máte pekný reťazec. Na jeho „odštartovanie“ potrebujete dvojku. A hádajte čo sa stane? Na tom mieste sa objaví štvorka. Tak sa budete snažiť tú dvojku tam nejako dostať, no hra vám akoby naschvál bude dávať tieto dve čísla tak, že prehráte. Postupom času to neskutočne začne liezť na nervy, takú spŕšku vulgarizmov pravdepodobne nevypustíte pri žiadnej hre. Mobil zúrivo hodíte po posteli, no už o hodinu to hráte zase. Prečo? Lebo tých 100 tisíc musím dať a poraziť tú sviňu, inak ostanem ponížený do konca života.

Image and video hosting by TinyPic

Táto hra obsahuje aj nejaké módy extra, alebo aj multiplayer. Hre chýba hľadanie hráčov, napr. podľa skóre v classic móde, lebo vždy vám nájde takých hráčov, že dokážete proti ním vyhrať doslova poslepiačky. Z módov je tu klasický mód, x-tile, kde na jedno políčko nemôžete dať číslo, survival mód s časom a aj zjednodušený mód, kde sa môžete vrátiť o ťah späť.

Viem, o tejto hre som nenapísal veľa, ale ťažko napísať viac o hre, kde spájate mocniny dvojky. Je to silne návyková a originálna puzzle hra, ktorú si obľúbi aj váš učiteľ matematiky, no faktor náhody je tu jednoducho privysoký. V hre sa totiž nedá vymyslieť nejaká nepriestrelná stratégia. A ten pocit, že môžete robiť čo chcete, akokoľvek nad nejakým krokom premýšľať, no hra vás aj tak nejako dostane, je hrozný. Túto hru budete milovať, ale aj nenávidieť. Samozrejme je zadarmo či už na mobiloch, alebo PC. Len na vlastné riziko!

Klady:

- originálnosť,

- návykovosť,

- hra je zadarmo bez mikrotransakcií.

Zápory:

- vysoký faktor náhody,

- číslo 2048 nieje žiadna výzva,

- matchmaking nevyhľadáva podľa skóre.


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.