Zaujme PSP aj po rokoch?

napísal jones555 19.6.2014 pre PSP

0.

Užívateľská recenzia

Prednedávnom preletela svetom správa, že sony zastavuje distribúciu handheldov PSP. Podobne, ako to bolo u PS2 je len otázka času, kedy sa zastaví aj u nás. Pokiaľ ešte nemáte svoje PéeSPéčko je najvyšší čas svoju chybu napraviť, alebo nie?

Playstation Portable je už vyše desať rokov stará prenosná konzola. Či na Slovensku, alebo vo svete, je to veľmi obľúbený handheld. Niet sa ani čomu diviť. Domáca PS2 bola veľmi úspešná a zrazu príde pán zo SONY na E3 a povie, že pripravujú jej prenosnú verziu. To by bol v tom čert, aby sa nepredávala ako teplé rožky. No v dnešnej dobe smartfónov s väčším rozlíšením, ako vaša televízia a hrami za euro dokáže táto japonská „hračka“ zaujať?

Existuje 5 modelov tejto konzoly:

- dva modely slim,

- jeden fat,

- model GO,

- model street.

Image and video hosting by TinyPic

Z nich sa predáva iba posledný (najhorší) z nich. No tie ostatné sa veselo predávajú po bazároch. Ktorý si ale vybrať? Pri fat modeli počítajte s kazivosťou. Model street je ochudobnený o wifi (čo ani moc nevadí), ale hlavne má mono reproduktor, čo asi veľa ľudí „neprehltne“. Zostávajú modely slim a GO. Druhý menovaný má 16gb internej pamäte, príťažlivý vzhľad a zmestí sa do vrecka, no ergonómia je o čosi horšia a nie je možné prehrávať fyzické kópie hier. Pri slim modeloch je to zase naopak. S čistým svedomím môžem povedať, že model GO napriek zlej povesti mi vyhovuje najviac. Ceny digitálnych hier sú na úrovni UMD a veľkosť malého smartfónu prebíja horšiu ergonómiu. A povedzme si pravdu, cena hier tu asi žiadneho záujemcu netrápi, thepiratebay má letné výpredaje 24/7. Táto otázka je skôr o osobných preferenciách, no už len z jedného dôvodu by som si klasický model nezvolil, a to veľký display.

Image and video hosting by TinyPic

Jeden si povie, bože tie hry na PSP vyzerajú tak dobre, GTAčko sa na tom hralo osem rokov dozadu, ako je to vôbec možné? Táto mágia sa nazýva rozlíšenie. PSP ho má veľmi nízke a veľa hier ide v ešte v nižšom. Pred obrazovkou iba žmúrite, či je to pes, alebo tank. Každý teda uvíta aj o čosi menší display, len aby nešiel o mesiac k očnému. Pri modely GO je to ešte v pohode, no hrať na klasickom PSP je pri určitých hrách čisté utrpenie.

Image and video hosting by TinyPic

Čo je ale podstatné sú hry. A pri tejto tehle je ich požehnane. Najviac závodných, najmenej je tu FPS hier. Je to z dôvodu absencie analógu a ďalších tlačítok. Väčšina PSP hier prebíja kvalitatívne hocijakú hru na androide, takže áno, budete mať čo hrať a kvalitne sa zabavíte. Kebyže mám písať must have tituly, tak mi vopred vypovedá službu MS WORD.

Image and video hosting by TinyPic

Sú tu aj ďalšie handheldy. Konkurenčné DS a 3DS má iný štýl hier, takže ho s PSP porovnávať nebudem. Ďalej je tu VITA. PS VITA je jednoducho lepšia konzola ako jej predchodca, navyše cena jednej z bazáru je na úrovni ceny nového PSP (90€). VITA má aj emulátor PSP hier, pričom si ich môžete zahrať v lepšej kvalite. No na celkové náklady je stále lacnejšia alternatíva starší súrodenec a pokiaľ to s vreckovým hraním nemyslíte príliš vážne, PSP je lepšia voľba.

Image and video hosting by TinyPic

Samozrejme od handheld-ov očakávame aj nejaké multimediálne funkcie. Na PSP sa dajú prehrávať filmy, hudba, fotografovať (treba zakúpiť kameru), či surfovať po internete, čo silne neodporúčam v žiadnom prípade. Model GO je aj ideálny ako MP3 prehrávač. Čiže čisto základné veci zvláda dobre.

Image and video hosting by TinyPic

Na začiatku som podal otázku, či sa PSP oplatí kúpiť, alebo nie. Pokiaľ to s hraním na cestách nemyslíte moc vážne, no neuspokojíte sa s hraním na tabletoch, nechcete dávať 40€ za hry, či len zháňate niečo na dovolenku v Chorvátsku, tak by ste mali nad prenosným playstationom porozmýšľať . Na druhú stranu cena PSP je takmer na úrovni PS VITA, desať rokov je veľmi dlhá doba a cítiť to na technickom stave hier. Netreba zabúdať ani na to, že PSP je „mŕtva konzola“, nové hry nečakajte, teda ak FIFU x+1 považujete za novú hru. Rozhodnutie je predsa len na vás.

 


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.