Just Cause 2

napísal jones555 29.8.2013 pre PC

8.5

Užívateľská recenzia

Grand Theft Auto už dávno nie je monopol. Na trhu sa čoraz viac objavujú jeho (neúspešné) kópie, no taktiež veľa hier si razí vlastnú cestu. Jednou z nich je v súčasnosti ešte dvojdielna séria Just Cause a v tejto recenzii sa pozrieme na známejšiu dvojku.

 

V kocke

 

Hra sa odohráva na skupinke ostrovov Panau, ktorá sa nachádza v juhovýchodnej Ázii. Čo sa týka prostredia tak je to zmes snáď všetkého možného. Nájdete tu zasnežené hory, horúce púšte, sem-tam nejaké mesto, avšak väčšinou je to džungľa. Celé územie je skutočne obrovské, čo má za následok jeden problém, ale o tom neskôr. Hlavná postava je Rico Ridroguez, ktorého avšak častejšie budú všetci oslovovať Scorpio. Vašou úlohou bude pomáhať trom rôznym frakciám v revolúcii a popritom plniť aj story misie. Na prepravu vám budú slúžiť rôzne autá, motorky, lode, lietadlá a samozrejme aj helikoptéry. Veľkú úlohu zohráva helikoptéra, v ktorej sa nachádza obchodník a u neho môžete utrácať ťažko zarobené peniaze na zbrane a vozidlá prípadne ich vylepšovať. Na vylepšovanie potrebujete truhličky, ktoré sú rozsypané po celej mape. Taktiež môžete využiť aj fast travel (tu sa to volá extraction). Ďalšími dôležitými prvkami sú hák a padák. Vďaka háku sa dostanete bez problémov aj na najvyššiu budovu v hre, taktiež ho môžete využívať na spájanie dvoch vecí (napríklad nepriateľských vozidiel), alebo aj priťahovať resp. zhadzovať nepriateľských vojakov. V kombinácii s padákom môžete jednoduchšie prekonávať veľké vzdialenosti. Dĺžka doby hrania je 15-45 hodín podľa obtiažnosti a toho či sa rozhodnete robiť všetky challenge, ktoré si na vás autori hry prichystali.

Najlepšia obrana je protiútok

 

A to doslova. Hra nemá žiaden cover systém, v prípade že vám HP klesne až na okraj metera treba robiť rôzne úhybné manévre a poletovať po mape s hákom. Heal systém je riešený tak, že na časť zranení je tu autoheal, na to ostatné je tu (pozor nie Mastercard) stará dobrá lékarníčka.

 

Všetko stojí na deštrukcii

 

Je to jednoduché. Chcete ďalšiu story misiu? Potrebujete spôsobiť chaos! A ako? Jednoducho ničíte všetko štátne čo vám príde pod ruky. Čaká vás efektná deštrukcia a ďalšie bodíky. Taktiež si takto už u spomínaného obchodníka otvárate nové položky a v prípade frakcií aj nové misie. Najviac ma však mrzí fakt, že autá majú minimálny deštrukčný model, čo je škoda. Samotný systém chaosu je veľmi zábavný a dobre spracovaný a nič nie je lepšie ako po dlhej misii zobrať rotačný guľomet (alebo bojovú helikoptéru) a roztrieľať všetko naokolo. Alebo len tak keď si idete po meste a máte nedostatok chaosu na ďalšie úrovne.

 

Audiovizuál

 

Hra graficky pripomína taký mix druhého a tretieho dielu série Far Cry. Grafika je pestrofarebná no nie až prehnane moc a vytvára to skutočne úchvatný vzhľad. Čo sa týka HW nárokov, tak Just Cause 2 je jedna z najlepšie zoptimalizovaných hier čo som kedy hral. Hru rozbehnete aj na hodinkách vo vysokých nastaveniach 50fps+. Akurát škoda občasného prepadu frame rate-u. Zvukovo hra nenadchne, najväčší problém je absencia rádia keď idete na nejakom dopravnom prostriedku.

 

Negatíva

 

Hra má ten typ príbehu, ktorý je tu na to, aby nám vysvetlil prečo to všetko vlastne robíme, ale inak to nie je nič prečo by ste kupovali hru. Avšak od podobnej hry sa ani nič iné čakať nedalo. Najväčší problém sú azda zle rozostavané checkpointy v misiách. Opakovať päť minútovú časť nie je žiadna sranda. A potom príde časť kde vám hru za malú chvíľu viac krát uloží. Taktiež samotné misie sú si dosť podobné. Najmä stronghold takeover-i (zaberáte územie pre danú frakciu) sú o tom eskortuj niekde technika, ubráň ho kým bude niečo robiť potom príde helikoptéra, ktorú buď zničíš, alebo ju ukradneš a ničíš všetko navôkol. Napriek tomu ma počas celej doby hrania nezastihol stereotyp. Potom veľký problém je, že dané misie sú často veľmi ďaleko od miest, kde môžete využiť extraction, takže často dlhšie cestujete ako robíte samotnú misiu.

 

Záver

 

Just Cause 2 je skutočne veľmi vydarená hra, ktorá by nemala chýbať v zbierke každého milovníka poriadnej akcie. Navyše dnes sa predáva za šialene nízku cenu. Veď nie je to tak dávno, čo bola na steame za tri eurá. Čo sa týka ovládania, hru som hral na klávesnici keďže mám pokazený gamepad a skutočne bez problémov.

 

Plusy

Pestrofarebná grafika.

Optimalizácia.

Hra je svojim spôsobom originálna.

Rozloha ostrova.

Dĺžka hracej doby.

 

Mínusy

Podobnosť postupu v misiách.

Zle rozostavané checkpointy.

Miestami problematický hák.

Ovládanie niektorých rýchlých áut a bojovej stíhačky.


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.