Shadow of the Colossus

napísal wellbi 3.8.2013 pre PS2

10

Užívateľská recenzia

Vítajte v recenzii na Shadow of Colossus , na asi najlepšej hre vďaka ktorej sa oplatí kúpiť PS2/PS3 . Hre nechýba dĺžka (pozdravujem Elizabeth) a tiež dojemný príbeh , o ktorom si povieme v recenzii nižšie . Samozrejme hra je o zabíjaní Colossusov, velkých, ale zato krásnych stvorení.Síce to možno znie Fanboy-Effectom , no v hre som nenašiel žiadnu výraznejšiu chybu.Hru som hral na PS3jke , ale nie v predraženom HD remakeu, ale v klasike , čo my zostala ešte z pokazenej PS2jky .

 

Príbeh

Príbeh Shadow of Colossus je krásny. V Shadow of Colossus (ďalej len SoC) do vás scenárista nemusí hučať 17 stránkový scenár (taktiež pozdravujem Kena Levina) , ale príbeh si domyslíte samy . V hre okrem tajomného svetla , ktoré vám väčšinou len radí , budete viet k príbehu hry počuť velmy málo . Dajú sa spočítať na prste jednej ruky . Samozrejme príbeh vám neprezradím úplne , stačí vedieť že hrajete za postavu menom Wander , zabíjate Colossusov , sem tam sa kuknete na dievča menom Mono , jazdíte na koňovy Agrovy , a to je asi tak všetko . Znie to ako klišé? Asi áno , no skvelo spracované cut-scény vám vysvetlia všetko ostatné . Keby sa vám kamera nepáčila , môžete s nou celkom pekne pravým analógom otáčať . Niekedy toho využijete .

Príbeh tejto hry môžem jedine doporúčiť , a aj jeho atmosféru , niekedy pocítite úzkosť , niekedy zase radosť , pri konci dokonca neviete či sa smiať alebo plakať . SoC je dôkazom, že jeden z najkvalitnejších scenárov na príbeh nepotrebuje 5-oskarových scenáristov , stačí pár extrémystov (v tom lepšom slova zmysle) a máte Soc.

 

 

Colossusovia

Sú to krásne , ale pritom veľmi nebezpečné stvorenia. Väčšina z nich je o 20x väčšia ako vy. Ako som ja hral SoC , tak som dospel k názoru že čím menší Colossus , tým väčšie frustrovanie . Pripomínajú zvieratá 

(niekedy) a keď ich zabijete , spustí sa Vám jeho odkaz (neviem čo presne , nejaké prdenie v Japončine) a vždy keď sa poboji respawnete , uvidíte jeho tieň (veď je to Shadow of Colossus , to dáva logiku).Všeci Colossusovia tvoria celok jedného Titána Daviusa. Celkom je Colossov v hre 16 , a každého z nich si budete pametať .

 

 

Gameplay

Celú hru tvoria dve veci : Exploring masívneho open world sveta , za ktoré by sa ani GTAčko nehambylo , a tiež masakrovanie Colosussov.Najprv ich Wander nájde vďaka odrazu svetla v jeho meči , a potom zabije 

(o zabíjaní nižšie).Okrem Super Ancient-Swordu má Wander tiež luk , ktorý není  tak "awesome" ako meč , no u pár Colossusov sa hodí.

A ako zabijeme Colossusa ? Tu záleží ktorého . no aby som vám ich všetkých nevyspoiloval , uvediem príklad 3tieho .

Tretí Coloss , jeden z tej strednej triedy , čo sa vo veľkosti týče je celkom jednoduchý , pretože je strašne neohýbny a pomalý . Namiesto pravej ruky , má palicu do ktorej búcha do zeme . Tajomný hlas nám napovie , že máme chvílu počkať , a len uhýbať .Čo sa nestalo , keď Coloss útočil , puklo mu brnenie . My toho s Wanderom využijeme , a zakým sa Coloss spamätá , tak mu vylezieme na zbraň , a po puknutom brnení na chrbát . Aby to nebolo tak jednoduché , Wander môže liezť len po ochlpenej časti Colossa , teda len po škrblinke v brnení , na brnení sa neudrží . Samozrejme keď Coloss vyvádza , a otriasa sa Wander musí len stáť , a útočiť , poprípade zliesť dalej môže len keď sa monštum zastaví .Samozrejme Wander není svalovec a musí si odýchnuť , takže viac ako minútu na Colossovy sa neudrží , musi sa pustiť , ale samozrejme sa zvyšuje šanca že spadne .No lezieme dalej po "armore" beštie , a blížime sa ku hlave . Už sme na hlave , vytasujeme meč , a tu sa nám objaví nejaká biela pečať , slabé miesto , do ktorého musíme (cca 4-5 krát) narvať meč .Samozrejme je tu aj krv , ktorá u všetkých Colossusov striekala viacej ako v God of War.

Samozrejme nič ešte nieje u konca , a znamenie začína po 3 ranách miznúť. Preto musíme zoskočiť na hruť beštie (pozor na ruky) a ideme znova "pychať " . Po úspečných zásahoch sa Coloss valí na zem , prehraje pekná cut-scéna , a zase dalších 15-krát (teraz som hovoril 3tieho , takže už len 12x) .

Samozrejme Colossovia sú pestrý a dostaneme sa aj pod vodu , na vzduch , sú to najlepšie urobené Boss-fighty v hrách vôbec , majú svoj počet , ale zároveň aj kvalitu .Ktorá hra by sa mohla chváliť , že má 16 boss fightov , každý urobený na jedničku ? 

Samozrejme , vratim sa aj k exploringu open-world sveta.Jazdíte na koníkovy Agrovy , za celý čas hry , si k nemu vytvoríte asi taký vztah ako Joel a Ellie .Zároveň pár recenzentov hovorily že Agro sa ovláda ako z dreva , no nieje tomu tak .Dovolím si tvrdiť že kôn je spranovaný lepšie než v LOU , alebo Red Dead Redemption.

Hlavne tým , že kôn nemá volant , a nemôžete ho nútiť skákať pod lokomotívu , alebo prebiehávať prestrelky.

Agro je ako každý kôn opatrný , a len jamu väčšiu ako meter nepreskočí , Colossusov sa bojí.

 

 

Audiovizuálna stránka hry

Najlepšie výsledky dokážete , keď poznáte svoje limity .Je neuveritelné čo z starej PS2jky , z 299MHz , a 32mb ram dokážu spraviť (posledný pozdrav je pre CD projekt RED) s tak malým výkonnom tak starej konzole . Za takýto vyzuál a textúry by sa nemusela hambiť žiadna CoD hra .Všetko funguje , dokonca hra pekne vykresluje veľký openworld svet .Nieje to o 7.1 zvuku (o zvuku neskôr), FullHD rozlíšení , alebo 60fps frameratu , pôvodný zážitok si užijete na klasickom PAL rozlíšení , a zo štandrardným CRT zvukom.

Nieje nič krajšie , ako sa len tak prechádzať na koni v tejto hre , nič nerobiť a do toho vám hraje krásny soundtrack.

Soundtrack je jedna z najlepších vecí na hre (tých vecí málo není!) a najlepší je keď bojujete s Colossom . Hudba sa mení či ste na Colossusovy , či vás práve zasiahol , alebo či sa pevne držíte na jeho hlave . 

Je to prekrásne , strieda to pocit úzkosti , beznádeje , ale nakonci aj pocit výhry ,a dobre odvedenej práce .

Grafika tlačí úroven PS2 na maximum , a je to vydno , že stále vyzerá k svetu . 

 

 

Prečo si nekupovať HD-remake

Síce starší ICO je v FullHDčku ako sa patrí no SoC má problém s plným rozlíšením . Hra beží v 

960x1080 rozlíšení , a potom len urobí horizontálny upscale , a nevyzerá to moc dobre , je 

lepšie si zahrať originál v PAL rozlíšení , ako to tvorcovia mysleli .Mám štastie že som majitelom PS3jky ,ktorá podporuje väčšinu PS2hier.Ešte k HD edícii , trofeje si nečítajte , lebo sú v nich spoilery na Easter Eggy l takže pokial si nachcete zkaziť radosť z objavovania , rozhodne ich nečítajte!

 

 

Keď sa ma opýtate , aká je najlepšia hra čo si hral , odpoviem vám Shadow of Colossus , na hre nieje jediná chyba , má solídnu hernú dobu , originálnu , a meniacu sa hratelnosť , parádny príbeh a zvuk , a k tomu je bez bugov , a všetko ostatné je na maxime.

Najlepšia japonská hra , najlepšia hra na konzole , najlepšia hra čo som hral , najlepšia hra vôbec

 

Dúfam že som vás s týmto písaním neuspal , dúfam že sa Vám recenzia páčila 

Wellbi

 


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.