Red Faction: Armageddon

napísal s3wa 21.5.2012 pre PC

7.5

Užívateľská recenzia

V roku 2001 prišiel THQ s hrou Red Faction. Táto hra si získala fanúšikov po celom svete a hneď na to v roku 2003 pribudol ďalší diel a to Red Faction 2. Hry vyšli na PC a PlayStation 2. Tieto hry mali výbronú vychytávku a to GeoMod, pomocu ktorého ste vedeli zničiť okolie do najmenších detailov. Až o päť rokov prišiel ďalší diel Guerrilla, ktorá so sebou doniesla otvorený svet a pohľad z tretej osoby. A teraz nám Volition doniesol štvrtý diel Armageddon. Prekoná svojích predchodcov? Poďme to zistiť.

 

Príbeh hry určite prekvapí so svojími zvratmy, nebudem o nich hovoriť, príbeh si musíte užiť sami. Hlavný hrdina Darius Mason, vnuk hlavného hrdinu v predošlom diele, má za úlohu zachrániť Mars. Začiatok hry alebo lepšie povedané deja pripomína Metro 2033. Teroristi zničia povrch planéty, takže teraz je povrch neobývateľný. Všetci sa musia premiestniť pod zem. Po desiatich rokoch ľudia vybudovali podzemné chodby a stanice, takže na povrch Marsu sa len tak skoro nepozriete. Ľudia našli na Marse vzácny artefakt, pomocou ktorého prebudili predkov. Určite už viete, že sa nejedná o mieromilovné stovrenia.

 

 

Mason zoberie zbrane a hor sa na záchranu Marsu. Keď som spomínal, že sa celá hra bude odohrávať v podzemných komplexoch, tak už to nebude voľný otvorený svet ale koridor. Čo je škoda. Aby ste v podzemných komplexoch nezablúdili tak vám bude pomáhať GPS zariadenie, ktoré riadi Sam. Sam je umelá inteligencia alebo malý čip ktorý máte pripevnený na ruke. Sam vám radí kadiaľ sa máte vidať alebo ako zničiť daného nepriateľa. Keď sa presúvate po podzemnými chodbami určite vám to musí pripomínať Metro alebo Dead Space. Tieto hry mali hororrovú atmosféru, ktorú bohužiaľ Red Faction nepripomína. Samozrejme nejde o horrorovú atmosféru, ale o nevyužitom designu úrovní, čo je veľká škoda.

 

Ale tento design úrovní si prestanete všímať keď sa na vás vyrútia hordy nepriateľov, autory nepriateľmi očividne nešetria. Čo je u hry plus. Na začiatku až do konca budú na vás útočiť stále tý istý nepriatelia. Ale naštastie to zachraňuje AI mimozemšťanov. Sú rychlý, skáču po strope a keď to nečakáte zaútočia na vás zo zadu. Takže problém s nepriateľmi by bol vyriešený. Ďalší plus v hre je zbraňový arzenál, od pištole až po brokovnice, guľomety a iné hračky. Nemôže chýbať ani kladivo, ktoré je veľmi účinné na útok z blízka. Prvá časť kampane sa rozbieha pomaly, ale druhá časť má grády a spád. V druhej časti kampane osedláte Mechov alebo aj lietadlá.

 

 

Celú kampaň, samozrejme podľa obtiažnosti, zdoláte za osem až desať hodín, čo je u dnešných hier celkom slušné. Zaujímavý prvok v hre je NanoForge, s ktorým opravíte poškodené generátory, rebríky alebo aj budovy. Tento prvok neuvidíte skoro v žiadnej FPS (First Person Shooter). V poriadnej Sci-Fi akcii nemôžu chýbať špeciálne schopnosti. Napr. Shell, táto schopnosť vás ochráni pomocou štítu. Ďalej tu máme schopnosť Berserk, ktorá zvýši damage zbraní. Poslednou schopnosťou je Shockwave, s tou vyhodíte nepriateľov do vzduchu a vy ich potom rozstrieľate. Tieto schopnosti môžete upgradovať pomocou špeciálnch bodov, ktoré dostanete za zabitie nepriateľa alebo za zničenie budovy.

 

Po dohraní kampane sa vám odomkne mód Ruin. V tomto móde ide vlastne o zničenie čo najviac budov. Síce to nie je nič moc, ale hra vám vydrží o to dlhšie. Red Faction ponúka okrem Singleplayerovej kampani i Multiplayer. Ale nečakajte klasický režim všetci proti všetkým, ale kooperativné hranie pre štyroch hráčov. Je to rozdelené na tri módy:

 

Infestation - s hráčmi musíte ustáť 30 vĺn nepriateľov.

 

Survive - v tomto móde musíte prežiť.

 

Defend - v tomto poslednom móde musíte chrániť dané cieľe.

 

 

To je k Multiplayeru všetko, čo je veľká škoda, autory sa ešte trochu mohli pohrať s jednotlivými módmy. Grafická stránka hry je na tom celkom dobre, ale taktiež má nedostatky. Ako som spomínal nevyužitý design úrovní. Ale celkom pekne sú spracované tváre postáv a modely mimozemšťanov. Pomocou GeoModu 2.5 môžete ničiť všetko čo vám príde v ústrety. Hre musím vytknúť zvuky zbraní a nepriateľov.

 

Red Faction neprekonal svojích predchodcov, možno pre niektorých hráčov áno, ale pre mňa nie. Pre fanúšikov série je táto hra povinnosťou.

 

 


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.