God of War 3

napísal Wolfnight 10.4.2005 pre PS2

9.7

Užívateľská recenzia
Je to trosku dlhšia recenzia tak keď tiež patríte k takým lenivcom ako som ja, stiahnite si video review (50Mb) -

http://pspmedia.ign.com/psp/binary/article/599/599238/godo
fwar_vidreview_PSP032405.zip.zip


"The gods of Olympus have abandoned me..." - ked som počul prvý krát v hre vysloviť hlavného hrdinu Kratosa (čítaj Krejtos) jeho mohutným maskulínnym hlasom tuto vetu, naskočila mi husia koža. Kratos pripomína mierne či už hlasom alebo výzorom herca Vin Diesela známeho hlavne z filmov Pitch Black alebo Chronicles of Riddick, ba dokonca by som si trúfol povedať že ho aj tromfne (hlavne čo sa týka brutality).
Bolo vidieť ako si dali chlapci zo Sony Santa Monica záležať na celej hre a začalo to už od samotného hlavného Menu.Na pozadí bola vidieť tvár Kratosa, v momente ako som stláčil "New Game" sa menu stratilo a tvár hrdinu prešla do enginu v zlomku sekundy, potom následovalo renderované video, ktoré sa kvalitou nebezpečne približovalo na tie Warcraftovské. Takýto plynulý prechod som este nevidel v žiadnej hre, teda už hneď na začiatku zažije hráč prvý wow (nie ten WOW) efekt.

STORY: Rozhnevaný nepochopený boh vojny Ares začal ničit mesto Athény, preto sa bohovia Olympu prihovorili ku krutému bojovníkovi Kratosovi a požiadali ho o pomoc. Pod podmienkou že mu bohovia vymažú spomienky na jeho sadistické činy sa Kratos rozhodol že im pomôže a vydáva sa na cestu do Athén. Keď dorazí do spustošeného mesta, pochopí že nebude ľahké zabiť nepriateľa takéhoto kalibru, Ares je obor a to nemyslím na 2metrového basketbalistu , je to chlap ako "hora". Bohovia mu poradia že jediný spôsob ako ho zabiť spočíva v nájdení najničivejšej zbrani v histórii ktorej sa samí bohovia obávajú - Pandorina skrinka. Háčik je v tom že zbraň ukryli do chrámu ktorý je pripevnený reťazami na chrbte obrovského titana, ktorý putuje po púšti (ano na chrbte nosí obrovskú pevnosť). Veľa smrtelníkov sa snažili získať skrinku ale žiaden sa nevrátil živý. Tak sa Kratos opäť vydáva na nebezpečnú púť plnú nástrah a hrozivých nepriateľov. Ako to skončí sa dozviete ked si túto úžasnú hru zadovážite .

GRAFIKA: Patrí medzi top akú môžete zhliadnuť v tituloch pre PS2. Textúry sú ostré a výrazné (čo u PS2 nie je zvykom). Bohužial som nemal možnosť vidieť tento skvost na HDTV, hra totiž podporuje rozlíšenie 480p, určite by to celé vyzeralo ešte krajšie. V options sa dá vybrať špeciálny filter Sharpen/Soften, je to efekt dosť podobný z Prince of Persia. Ja som si osobne zvolil Sharp, lebo so Softom to vyzeralo až moc rozmazané. Kamera je fixne umiestnená t.j. pohybuje sa samovoľne s pohybom hráča, týmto vytvorili developeri filmový efekt pri bojových scénach, najviac si to všimnete pri bossoch. Pri boji s Hydrou som chvíľu premýšľal či na ňu použili bumpmapy ale zjavne som sa mýlil, dokázali tak kvalitne spraviť textúru žeby sa sekol aj skúsený grafik. Miesto aby leveldesigneri pridali do levelov bumpmapy, ich radšej krvopotne vymodelovali (vyzdvihli kachličky alebo kamene).

GAMEPLAY: Hneď zo začiatku je hráč natoľko spútaný s hrou žeby ťažko položil ovládač ani keby okolo neho horelo. Kratos získal od bohov zbraň "Blades of Chaos", priviazaná reťazami okolo rúk s ktorou sa oháňa a reže hlboké rany do svojich nepriateľov. Kômb je dostatok, ktoré sa dajú ešte získavaním červených "krviniek" rozšíriť. Tieto "krvinky" sa dajú získať zabitím nepriateľa alebo otvorením truhlíc. Trvalo mi asi takú hodinku kým som sa naučil efektne všetky kombá využívať, potom to bolo celé ešte viac hratelnejšie. Skúsenejší hráč si neskôr všimne že v hre použivajú nápady zo známejšich hier ako Devil May Cry alebo Ninja Gaiden, nepozeral som sa na to ako nedostatok originality keďže dodávali lepší feeling z hry. Asi od polovici hry si ponamáhate aj mozgové bunky (ak nám konzolistom ešte nejaké ostali ) v rôznych hádankách. Sú tak spravené aby ich mohol priemerný gejmer s nie veľkými problémami vyriešiť (ikeď pri Tetris hádanke som musel použiť návod). Pri bossoch+minibossoch funguje special featurka bojová minihra, táto sa aktivuje keď nepriateľovi uberiete určité zdravie, potom následuje už len rada smrteľných útokov, kedy musíte vyťukávať správnu kombináciu buttonov (pozor vätšinou sa generujú náhodne). Ak uspejete tak monštrum sa zvalí na zem alebo mu tým spôsobíte oveľa vätšie zranenie, pri neúspechu vás potvora schmatne a šmarí o zem. Už len otváranie dverí je v tejto hre jedinečné, ako sa Kratos snaží zdvihnúť bránu či dvere hráč musí rychlo stláčat R2 button, čím rýchlejšie stláča tým rýchlejšie sa otvoria. Podobne to je u utrhávaní lebky mŕtveho architekta ktorú musíte použit ako kľúč :). Nájdete tu dokonca aj sexi minihru kde Kratos súloží s dvoma krásnymi ženami, takže hra je určená hlavne pre starších hráčov (18+). Nahotinky stretnete v podstate na každom rohu, či už Medúza s odhaleným poprsím alebo veštkyňa s priehladnou sukňnou.

ZVUKY/HUDBA: Samozrejme patria tiež k špičke, kvalitné zvuky upútajú hráča a vtiahnu perfektne do deja. V leveloch kde pobehujete v zničenom meste je počuť rinčanie zbraní v pozadí kde prebiehajú boje démonických protivníkov s vrieskajúcimi civilistami alebo gréckymi bojovníkmy. Hudba vytvára celkovú atmosféru hry, dala by sa prirovnať k POP ibaže 2x lepšia. Preto som si aj zohnal príslušný Soundtrack a počúvam ho nonstop na mp3prehrávači. Jediné čo mi chýbalo bola podpora DTS tak ako bola napr. v hre GTA3/ViceCity.

OVLÁDANIE: Ako som už spomenul v gameplayi, trvalo mi hodinku kým som sa oboznámil s kombami a s celkovým ovladaním. Jedinečné je uhýbanie sa protivníkom pri použití pravej analog páčky, musím sa priznať že som ho moc nepoužíval lebo postupujem ofenzívne, ale hodí sa neskôr pri ťažších nepriateľoch ktorí majú silnejšie ale zato pomalšie útoky. Keď sa naučíte ovládanie ste v podstate za vodou, môžete sa potom pochváliť kamarátom ako sa zahrávate s protivníkmy lietajúcimi vzduchom sem a tam.

VERDIKT: Tento majstrovský kúsok by nemal v žiadnom prípade chýbat v zbierke každého majiteľa PS2jky. Zapadne medzi také bomby ako MGS,GT4,FF,Jak,R&C alebo DevilMayCry preto mu dávam aj také vysoké hodnotenie. Určite sa u tejto hry nudiť nebudete, ja som ju prešiel tak za 10-12 hodín na Easy obtiažnosti. Táto recenzia by sa dala rozpísať určite aj podrobnejšie ale bál som sa žeby sa nikomu nechcela čítať a nechcel som všetko vyzradiť aby ste boli aj trochu prekvapený keď to budete hrať.
!REKLAMA! Savera by ste určite potešili keby ste si hru kúpili v sectorshope

Plusy: Grafika, zvuky, dabing, renderované videá, žiadne loadingy, ovládanie
Mínusy: Kamera sa niekedy zasekla v stene alebo počas boja hekticky poskakovala


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.