Chime

napísal Patrik Dee 27.9.2010 pre Xbox360

7.5

Užívateľská recenzia

Kvalitná hudba dokáže v človeku vyvolávať rôzne pocity. Motivuje nás, stimuluje, dokáže spríjemniť chvíľu, alebo umocniť zážitok. Hudba má veľkú silu, a spoločnosť OneBigGame na túto silu hudby vsadila svoje karty pri vývoji Chime - meditačnej a logickej hry, ktorá nesie okrem spríjemnenia voľnej chvíle aj chválihodný odkaz pomoci iným ľuďom, ktorí to potrebujú. Zakúpením Chime putuje rovná polovica vašich investovaných peńazí na charitatívne účely, za čo v prípade Xboxovej verzie dostanete darček v podobe 50 g už pri úvodnom spustení hry. A to rozhodne poteší.

 

Chime stavia na zábavnosti a návykovosti hier z rodiny Tetris-ových, ale zároveń vnáša do konceptu svoj nápad. Skladanie kociek rôznych tvarov a netvarov do určitých pravidelných obrazcov. Všetko sa deje na ploche základného obdĺžnika, ktorý má samozrejme aj iné varianty v pokročilej fázy hry. V pravidelnom intervale obdĺžnikom prechádza vertikálne čiara, ktorá zaznamenáva vaše snaženie na ploche. Za každý pravidelný obrazec je hráč číselne ohodnotený, pričom je možné šikovným skladaním tvar zväčšovať, vrstviť a snažiť sa nahrať čo najviac bodov pomocou bonusov. Pri prechode čiary sa tvar rozbije, no stopa v podobe fialového tieńa na ploche ostáva. Takýmto spôsobom od vás hra chce vyplnenie celého obdĺžnika za čo najkratší čas. Kocky hráčovi po určitých intervaloch miznú a tak je dôležité vnímať celú plochu a snažiť sa zúžitkovať každú položenú časť stavebnice. Hra končí po tieňovom vyplnení celej plochy, pričom sa tak môže stať v časovom limite 3, 6 alebo 9 minút, prípadne vo voľnom režime, ktorý môžete hrať pokojne celý deň.

 

Kúzlo Chime by však nebolo také silné, ak by autori do hry nezakomponovali hudbu. A práve týmto krokom získali niečo, čo možno nazvať meditačnou zložkou tejto „malej“ hračky. Od začiatku sa hráčovi začne v pozadí prebúdzať jedna z 5-tich  vynikajúcich skladieb, podľa zvolenej úrovne, pričom jej prebúdzanie a následné rozkvitanie do svojej pôvodnej podoby je na našich šikovných prstoch. Za každý vytvorený pravidelný útvar dostávate odmenu v podobe nového tónu, alebo rozvíjajúcej slučky, príjemného vokálu, či inej melodickej vsuvky. Hlavná sila hrania takýmto spôsobom spočíva v dokonalom uspokojení mysle a našich uší. Veľmi jednoduchý koncept tak v spojení s hudbou a jej postupným prebúdzaním na základe našeho hrania ponúka neskutočný zážitok, kedy sa myseľ aspoň na chvíľu regeneruje a náš sluch poteší pri počúvaní kvalitných skladieb, ktoré len tak neomrzia.

Licenciu získali autori od skvelých hudobníkov a tak ani nízky počet skladieb nebráni v dlhotrvácnosti tejto milej „hry na voľnú chvíľu po práci“. Všetkých 5 inerprétov sa zrieklo nároku na honorár a aj táto skutočnosť pridáva k radosti pri hraní Chime jednoducho pekný pocit s čerstvej a zmysluplnej hry. Na záver len pripomeniem názvy skladieb s odporúčaním, že kúpou Chime rozhodne neurobíte chybu.

  • Fred Deakin (Lemon Jelly) - Disco Ghosts
  • Markus Schulz - Spilled Cranberries
  • Moby - Ooh Yeah
  • Paul Hartnoll (Orbital) - For Silence
  • Philip Glass – Brazi

Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.