Gates of Andaron

napísal Blackened Halo 10.2.2010 pre PC

8.5

Užívateľská recenzia

     MMORPG. Túto skratku označujúcu online hranie hier na hrdiny, ktorá "zamestnáva" nespočetne veľa ľudí po celom svete, od 10 ročných zasranov, cez znudedných vysokoškolákov až po zaneprázdnených manažérov či právnikov. V prvom rade v nich ide o to byť najlepší, lepší ako ostatní, byť majstrom v PvP, či PvE. Existujú dva druhy, pay2play a free2play. Nemá cenu ich nejako dopodrobna rozoberať, keďže z názvu je jasné čo znamenajú, len v skratke za tie prvé sa platí, zvyčajne mesačne a ta druhá sa hraje zadarmo, čo je trocha nepsrávne pomenovanie, keďže ak chce hráč špeciálne toniky, veci či zbrane, musí si ich zaplatiť tentokrát reálnymi peniazmi, ale obvykle ak sa hráč rozhodne neplatiť a používať len také veci, ktorá mu hra ponúkne, zábava tým rozhodne neutrpí.

 

     A práve druhý menovaný typ je Gates of Andaron. Vyvinula ju vývojárska firma Zemi, Int. a funguje od roku 2009.  Ak sa pre hru rozhodnete, ocitnete sa vo vojne zmietajúcom kráľovstve Iberia, kde bojujú medzi sebou ríša bojovníkov Valorian a ríša mágie Derion. Z rás máte na výber: ľudia, nevedi alebo škriatkovia a z povolaní: warrior, nightwalker, archer, magician, priest a evocator. Každí z charakterov má špeciálne a svojské  schopnosti ako v každom správnom RPG. Hra ponúka možnosť hrať až 49 hráčov v reálnom čase používajúcich bojový systém R.S.C.S. (systém príkazov v reálnom čase).  Je to už na vás samotných či pôjdete na vlastnú päsť alebo si nájdete nejakú partiu. Komunikovať s ostatnými hrácmi môže viacerými spôsobmi v chatboxe, v maile alebo pomocou správy. Chatbox je rozdelený do viacerých sekcií: all, normal, whisper, party, guild a raid.

 

     Hra je založená na systéme pečatí, číže  leveluje sa pomocou opakujúcich sa questov (reps), za ktoré dostávate tony xpov. Za kazdý novo dosiahnutý level získate body, ktorými si odomknete a vylepšujete vaše schopnosti. Na začiatku hry sa dajú príbehové questy získať takmer na každom leveli (od postavy nad ktorým svieti žltý výkričník), no ďalej to už také ružové nie je a questy posúvajúce príbeh ďalej tak vo vyššom štádiu hry budete dostávať až po 3 - 4 leveloch, čiže to nie je žiadna sranda a musíte byť trpezlivý. Na každom "9tkovom" leveli (rozumeno 19,29,39,...) sa vydáte na tzv. Time travel quest, špeciálne misie. Hraním môžte získať rôzne tajné dokumenty, ktoré Vám sprístupnia taktiež ďalšie questy. Úlohy sú rôznorodé a pozostávajú napr. zo zabita určitého počtu nestôr, nájdenie nejakej veci, rastliny alebo rudy alebo pokec s nejakou NPC postavou. Misie sú zábavné a pri hraní v partii sa ich zábavnosť niekoľko krát znásobuje.

 

     Každá z tried má svoj armour a zbrane. Tie môže vylepšovať pomocou tzv. Apprencite´s formula alebo kombinovať s ostatnými zbraňami alebo vecami a takto zvyšovať ich durabilitu (brnenie a zbrane sa musia neustále opravovať lebo sa vám rozpadnú) alebo ich vybavovať magickými schopnosťami. Môže vyrábať rôzne podporné alebo útočné toniky alebo špeciálne brnenia. Za všetky spomeniem tzv PvP armour ktoré možete vyrobiť, keď získate dostatočný počet tzv. Water of Worlds. Water of Worlds dostanete od postavy v hlavnom meste za 80 AP (achievements points), ktore získavate zabíjaním hráčov oponentskej ríše.  Uskutočňujú sa AC (area conquest) kde sa hráči snažia zaberať určíté územia oponentskej ríše a týmto napríklad sťažovať oponentským hráčom robenie questov. PvP sekcia je v tejto hre veľmi cítiť a hráčí ktorý radšej bojujú proti ostatným hráčom si tu rozhodne prídu na svoje.

 

     Ak si chcete užiť hru fakticky naplno, tak musíte siahnuť do svojej peňaženky, a kúpiť si mesačné kamene (moonstones).  Za ne si kupujete rôzne podporné toniky, zvitky alebo taktiež byvola alebo koňa, ktorý vám zreteľne znížia čas prepravy z jedného miesta na druhé.

 

     Čo sa týka grafickej stránky, rozhodne na to že je to hra zadarmo oko neurazí. Je pekná, cartoon, plastická. Poteší vysoká detailnosť a rôznorodosť nestvôr od pavúkov cez kentaurov až po obrovských obrov. Hudba a zvuky sú rovnako výborné, nevtieracie a skvele dokresľujú atmosféru.

 

     Tak si to zhrňme. Hra je zábavná, prevažne priemernej náročnosti a jednoduchým ovládaním a pekným grafickým kabátikom. Jediná vec, ktorá sa dá hre vyčítať je to že po čase môže viesť k stereotypu a vo vyšších leveloch je nižší počet questov a tak sa musíte viac spoliehať na repsy. Inak proti tejto hre nemám žiadne námietky a môžem ju odporučiť tak ako aj nováčikom, tak aj skúseným harcovníkom (len pre prípad, v guilde v ktorom som bol ja bol šéfom človek ktorý 5 rokov strávil pri Everquest a World of Warcraft a hra ho veľmi bavila).

 

Viac na stránkach: www.gatesofandaron.com alebo www.4story.cz


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.