Race Driver Grid

napísal MX-72 21.7.2009 pre PC

9.0

Užívateľská recenzia
"Áno dámy a páni do konca závodu ostáva už len niekoľko zákrut a zatiaľ všetko nahráva do kariet favorizovanému Nathanovi McKaneovi, ale v tesnom závese za ním je náš obľúbený nováčik. Prekááásne zvládajú obaja predposlednú zákrutu. Pozor, náš nováčik sa snaží na McKanea zaútočiť!
Wáááu, brilantný manéver v poslednej zákrute a Nathan McKane sa prepadá na druhé miesto. Sme na cieľovej rovinke...a je tu veľký finiš. No to je nádhera vážení. Tohtoročný nováčik a zároveň čierny kôň v jazdeckom poli vyhráva dnešný závod. Skúsenému jazdcovi týmu Ravenwest neostáva nič iné ako byť spokojný s druhým miestom. Zatlieskajme dámy a páni nášmu víťazovi!"

Určite každý raz premýšľal nad tým, aké by to bolo byť slávnym pretekárom. Jazdiť s výkonným automobilom, mať kopu peňazí a dav nádherných báb okolo seba. "Cŕŕŕŕn!" Dobré ráno. Zobuďme sa do krutej reality! Vonku vidíme už rozkladajúcu sa škodovku, na stole nezaplatené šeky a upomienky za bohvie čo všetko a v posteli sa prevaľuje akási škrata, čo sme v alkoholickom opojení zbalili včera v bare. Našťastie je tu Race Driver GRID a ten nám dá ten správny pocit, aké je to byť závodným jazdcom (síce tie baby tam chýbajú ).

Race Driver GRID beží na vylepšenom Neon engine, ktorý v roku 2006 likvidoval naše PC-čka ohromnými HW nárokmi v racingu Colin McRae DIRT. Čas ale pokročil, máme lepší hardvér a Codemasters sa tiež pohrali s optimalizáciou. Výsledok je skvelý. GRID má nádhernú grafiku. Skvelo spracované modely áut, detailné kokpity každého auta, vynikajúce nasvietenie a plno ďaľších oku lahodiacich efektov. Zážitok z rýchlej jazdy posiluje miestami prehnaný, ale efektný motion blur. Veľmi dobre funguje v hre aj fyzika. Bariéra z pneumatík sa po náraze krásne rozletí na všetky strany, autá dokážu robiť efektné kotrmelce, proste paráda. O detailný deštrukčný model nás Codemasters tiež neošidili. Pri niektorých hromadných zrážkach s konkurentmi by sa aj muži z kobry 11 divili koľko bordelu ostalo na trati. Poškodenie vášho tátoša sa prejavuje aj na jazdnom modeli. V hre je päť elementov, ktoré v závislosti od stupňa poškodenia vplývajú na jazdný model - prevodovka, tlmiče, riadenie, motor a kolesá. Asi najhoršie je vážne poškodenie riadenia a kolies. Auto potom trvalo tiahne do jednej strany a vyhrať s týmto poškodením je dosť problematické. Práve v takých problémoch často využijete užitočnú vychytávku - flashbacky. Jednoducho pomocou replayu vrátite čas do momentu pred haváriou a vyhnete sa najhoršiemu. Avšak pozor! Flashbackov nie je nekonečné množstvo. Ich počet závisí od zvolenej obtiažnosti. Na tej najľahšej ich máte 6 a na tej najťažšej nemáte ani jeden, takže všetko závisí len od vašej zručnosti a skúsenosti.

Jazdný model sa veľmi vydaril. Automobily sa chovajú prirodzene a dravo zároveň. V Codemasters zvolili pre GRID arkádovú hrateľnosť, ktorá je vhodne nadopovaná prvkami simulátorov. Zo začiatku sa vám jazdný model bude zdať podivný, ťažko zvládnuteľný a výlet mimo trať je pre začiatočníkov priam peklo z ktorého sa nie a nie dostať. Ale trpezlivosť ruže prináša a ako si na jazdný model zvyknete, tak už na GRID nedáte dopustiť. Jediná chybička na kráse jazdy sú zriedkavé podivnosti, keď vás napr. nájazd na obrubník pod väčším uhlom doslova vystrelí mimo trať, ale to sa stáva len naozaj zriedka a asi tri autá, ktoré sú na ovládateľosťou priam šialené.

Čo sa počtu automobilov týka, nie je ich málo, no nejako tučný carlist to zrovna tiež nie je. Pri kúpe auta sa ešte aj berie do úvahy trieda v ktorej práve chcete závodiť a tak sa výber obmedzí len na niekoľko vozidiel vhodných práve pre danú kategóriu. Čiže zabudnite na to, že si na závod bavorákov zoberiete dáke Lamborghini Murciélago. Celkom zamrzí aj absolútna absencia tuningu, avšak tento nedostatok nakoniec v zápale geniálnej hrateľnosti odignorujete. V GRIDe si zapretekáte v takých motoristických triedach ako treba: Formula Dalara 3, Le Mans series, Pro Muscle, GT a podobne. Svojich výkonom nabúchaných plecháčikov popreháňate na tratiach po celom svete a našťastie to nie sú len okruhové grip závody, ale aj nočné tóge po japonských kopcoch, veľmi vydarené driftovačky a demoličné derby.

Hra obsahuje vyvážený systém manažmentu. Postup v kariére smerom nahor znamená logicky popularitu a vášmu týmu sa budú hrnúť nové a nové ponuky od čím viac prestížnych sponzorov. Stačí si len logá vašich sponzorov nalepiť na auto, splniť ich požiadavky a peniazky budú krásne nabehovať na účet. Taktiež po čase môžete do týmu draftovať jazdca, ktorý bude vaším týmovým kolegom. Pokiaľ je kolega dobrý, tak aj on prispeje svojím dielom do prasiatka.

S GRIDom si užijete veľa zábavy aj cez online, kde získavate za úspechy skúsenostné body a postupujete v RANK ohodnotení od zelenáča vyššie a vyššie až sa nakoniec môžete stať legendou.

Čo dodať? Race Driver GRID je výborná racingovka, ktorú vrelo odporúčam každému fanúšikovi automobilových hier. Po posledných dieloch série Need for speed mi GRID prišiel ako totálne božská hra. Ako v každej hre aj tu sú nedostatky, no kam sa tie mini chybky hrabú na ten zážitok z jazdy, čo táto hra ponúka?
Codemasters, skladám vám poklonu.

Klady
+ vynikajúci jazdný model
+ krásna grafika
+ stabilný framerate
+ multiplayer
+ manažment
+ deštrukčný model
+ flashbacky
+ rôzne typy motoristických tried
+ pocit rýchlosti
+ skvelý vnútorný pohľad

Zápory
- žiadny tuning
- zriedkavé podivnosti jazdného modelu
- mohlo byť viac vozidiel
- hudba by mohla hrať častejšie
- ešte pár tratí naviac by neuškodilo
American muscle
Honkai mi vaya
Drift King

Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.