JAK 3

napísal fajnsmeker 22.5.2005 pre PS2

9.3

Užívateľská recenzia
Na trilógiách a všeobecne herných sériách je najlepšie ale aj najhoršie to, že sa raz musia skončiť. Celý príbeh sa začal v prvom Jak and Daxter a trilógia je zavŕšená v treťom dieli JAK 3. Ponúka nám už vyspelého hlavného hrdinu, jeho srandovného spoločníka, veľa rozmanitých levelov, vynikajúce vozidlá a čo je najdôležitejšie – perfektnú hrateľnosť. Budem predbiehať, ale Jak 3 je jednou z najkvalitnejších akčných adventúr na PS2.

Po tom ako boli Jak s Daxterom vyhostení z Haven City, ocitajú sa na púšti, kde sa začína ich záverečné dobrodružstvo. Scenár je veľmi dobre napísaný a výkon hlavných hrdinov sú tiež na vysokej úrovni. A navyše Daxter je naozaj vtipný a často krát sa pristihnete že pri jeho hláškach sa usmievate. Je to síce detail, ale poteší.

Prvou zmenou, ktorú si všimnete bude, že v Jakovi 3 je kladený väčší dôraz na akciu (ale na tretieho Ratcheta je tam aj tak málo akcie ), no nebudete ukrátení o klasické behanie a skákanie, takže sa nemusíte báť. A tým sa dostávam ku ďalšej výbornej časti hry, a tou je jazdenie na rôznych buginách. Napríklad s jednou púštnou buginou sa dostanete do akejsi sopky, v ktorej pokračujete zase štýlom ala Prince of Persia. Mňa osobne potešilo vyriešenie funkcie auto-save, ktoré prakticky nespozorujete a nebrzdí vás to pri hre, keď zomriete, ihneď ste respawnovaní a idete ďalej, nie je to teda také frustrujúce ako v iných platform hrách.

Taký prepracovaný level design ako v Jakovi 3 som už dávno v hre nevidel, je to paráda. Všetko to behanie, skákanie, šplhanie, jazdenie a divoké strieľanie je prepojené do jedného celku, pričom loading takmer nehrozí, lebo všetko sa streamuje priebežne. Je to vynikajúce a Naughty Dog si zaslúžia pochvalu. Jak si zachoval útoky, ktoré používal aj minule, a jeho Dark Eco schopnosti máte viac pod kontrolou, a navyše máte aj Light Eco schopnosti ako odrážanie útokov a spomalenie času. A potom sú tu ešte zbrane.

Máte 4 druhy zbraní, z ktorých každá má tri upgrady a vyberáte z nich jednoducho pomocou d-padu. Každá zbraň využíva iné náboje, ale nebojte sa, o ne nebude núdza. Nie je tu nejaký zameriavací systém, stačí sa len otočiť smerom k nepriateľovi a vo väčšine prípadov ho zasiahnete. A aj keď sú zbrane výborné, páčila sa mi flexibilita hry, v niektorých momentoch musíte použiť určitú taktiku, ale inak je všetko na vás, či chcete používať zbrane, alebo Dark Eco schopnosti, je to len a len na vás.
Počas hry zbierate tzv. Precursor Orbs, ktoré nie sú tak dôležité ako v minulých dieloch a používate ich na zakúpenie napríklad nových schopností alebo damage upgrade.

Naughty Dog sa s Jakom 3 naozaj pohrali a technické spracovanie nemá chybu, tak grafické ako aj zvukové. Modely charakterov aj celé prostredia sú úchvatné a cutscény detto. Radosť na to pozerať.

Ak ste túto hru nestihli v čase jej vydania, predsa len na Vianoce bolo dosť dobrých hier, tak to rýchlo napravte, pretože sa jedná o vynikajúcu hru, ktorá vás pobaví na veľa hodín a rozhodne kúpu Jaka 3 nebudete ľutovať. Zakončenie perfektnej série ako sa patrí.

Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.