Syphon Filter: Dark Mirror

napísal HeadHunter47 17.7.2007 pre PSP

9.3

Užívateľská recenzia
Max Payne, Sam Fisher, Spiderman, Hitman, Tom Angello, Solid Snake, Superman, Batman, MMX, Princ z Perzie, Gordon Freeman, .......to je iba zlomok našich superhrdinov ktorích máme radi, sú ochotní pre nás každý rok niečo zachrániť, niekomu pomôcť, ale niekoho som zámerne nespomenul.....Gabe Logan. Tento chlapík vás bude sprevádzať touto hrou. Gabe (ktorý sa trochu podobá na sectorovského Beholdera) je agentom bezpečnostnej agentúry NSA. Teroristická skupina Red Section zaútočila na chemické laboratóriá, prostredníctvom ktorých by mohli vytvoriť zbraň, ktorá by ohrozila celé ľudstvo. Volá sa Dark Mirror a vy ju musíte zastaviť.


Príbeh nie je nič extra, veľakrát sme ho videli a taktiež veľakrát sa nám zániku sveta podarilo zabrániť, Gabeovi ale neostáva nič iné, než celú túto záhadu rozuzliť a zabrániť aby bol projekt Dark Mirror spustený. Snake má asi pauzu. Príbeh podfarbujú aj veľmi kvalitné CG videá, ktoré majú naozajstnú šťavu, Gabe s Lian niečo preberajú, dôkazy a informácie si púšťajú na veľkej obrazovke a podľa toho na čo prídu, tam sa vydáte na cestu aby ste získali nejaké nové informácie. Objavujú sa tu aj flashbacky ktoré dodávajú iba na atmosfére, čiernobiele, super akcia. Za zmienku určite stojí aj synchro dabingu a otvárania úst, no proste krása, treba vidieť.


Teraz si povieme ako sa to celé vlastne hrá. Pohľad máme z tretej osoby (Max Payne, Hitman...), pohybujeme sa analogom (strafe) a zbraňami mierite tlačidlami napravo, čiže X, O, štvorec a trojuholník čo je veľmi praktické a za celú hru som nemal problém s kamerou. Vlastne to nahrádza druhý analog ktorý PSP trochu chýba ale toto ovládanie ho nahrádza na 100%. Pozrime sa na druhú stranu. Šípkou doľava si meníte zbrane a šípkou doprava zase vybavenie na hlave ale o tom neskôr. Šípku dole zastupuje skrčenie alebo tiché plíženie za nepriateľom. Hornú naopak keď chcete vyliezť na múrik alebo vyskočiť na múr. L tlačítko znamená autoaim ktorý ale mieri niekde do pupku a za celú hru som ho využil iba keď som bol moc obkľúčený nepriateľmi. R buttonom sa strieľa. Hra sa hrá naozaj dobre a v misiách sa striedajú akčné prestrelky a moje obľúbené stealth prvky. Tu sa dostávame k spôsobu hrania. Môžete ísť potichu a nikto o Vás nevie, hliadky sa prechádzajú a veselo im lámete väzy, picháte nožíky do krkov, rozbíjate im hlavy o automat na kolu alebo ich jednoducho zvalíte na zem a dokopete. Keď sa ale vydáte cestičkou „somvindiesel“ tak sa na Vás budú vrhať desiatky nepriateľov, alarm privolá ďalšie hliadky a máte teda čo robiť. Nemusíte hádať ktorou cestičkou som išiel ja :)


Ako som spomínal, šípkami vľavo a vpravo si meníte zbrane a výbavu. Zbraní je naozaj neúrekom. Cez klasické pištoľky, berrety, pušky, brokovnice, samopaly, guľomety, až po raketomet, odstreľovačku, granát, smoke granát, EMP granát, to všetko tu nájdete a ešte som neskončil. Máme tu aj rôzne typy nábojov ktoré ale bohužiaľ máte od začiatku hry. Škoda, mohli spraviť nejaký kupovací režim v ktorom by ste si vybavenie kupovali za nejaké body dosiahnuté pri misiách ale nevadí. Už len v samotnej snajperke máte 4 druhy nábojov. Klasický 6mm, olovené inplantáty do hláv budete rozdávať jedna radosť, potom GAS náboje, keď viete že príde veľké množstvo stráží, strelíte do zeme, pod ich podrážkami vypustíte nervový plyn a zaželáte sladké sny. Valí sa na Vás veľké množstvo po zuby ozbrojených mužov? Neni problém, streľte do jedného výbušný náboj a o pokoj pri čítaní novín máte postarané. Nejaký frajer si myslí že elektrický štít ho ochráni. Nech si to myslí ďalej, ale mŕtvy. Vystrelíte EMP náboj a končí. Gabe je profesionál a má prichystané aj ďalšie vychytávky. Na hlavu si môžete upnúť baterku (veľmi pekne a reálne spravená), tepelné videnie, nočné videnie a EDSU videnie kde uvidíte všetky elektrické veci (vraj, ale vidíte iba veci s ktorými môžete niečo spraviť :)) Gabe toho unesie aj dosť veľa, na chrbte unesie raketomet, za opasok schová pištolku, na hruď upne granát, škorpióna, samopaľ a a na nohavice nožík a elektrickú zbraň EDT.


Logan samozrejme nie je nijaké drevo. Na pomoc si občas zavolá kolegyňu Lian za ktorú odohráte jednu misiu ale stretnete sa s ňou viackrát za hru. Keď niekto po Vás páli tak proste stlačíte Select, Lian ho na chvíľu zabaví a vy máte drahocenných pár sekúnd na presun z bodu A do bodu B. Musíte jej to ale aj oplatiť, aj ona je len žena z mäsa a kostí a keď je pod paľbou, jednoducho ju musíte kryť. Gabriel sa vie oprieť o stenu a trochu vykuknúť, pozerá sa niekde na stenu ale pritom zamieri na niekoho hlavu, stlačíte R a on iba vykukne a pripíše si jeden frag. Čudné ale účinné :) Vo svojej výbave má aj navyják, ktorým sa pripnete o nejaké lano a šmyknete sa po ňom dole alebo iba prejdete z jednej strany na druhú. Občas tu nájdete aj stavaný guľomet ktorý si samozrejme môžete požičať, vtedy sa mieri analogom, tvorcovia proste vedia čo je pohodlné.


Ak by niekto uvažoval o kúpe PSP, nech si najprv zahrá Syphon Filter. Táto hra vám totiž ponúkne grafiku, ktorú v žiadnej inej hre na PSP neuvidíte. Gabe síce nie je spracovaný do najmenších detailov, to by asi PSP vybuchlo ale je na ňom kus dobrej roboty. Nepriatelia tiež nie sú všetko dvojčatá, je tu niekoľko typov tvári ale aspoň nemáte pocit že cestujete v čase a stále zabíjate toho istého bastarda. Lokácie sú zvládnuté priamo bravúrne. Hory v Rusku, vojenská základňa, kasíno, laboratórium, to všetko je veľmi pekne vymodelované, niekde rozsypané nábojnice, vybuchujúce barely, rozliata kyselina, opadaná omietka, všetko krásne do detailov, mrknite na obrázky.
Hudba. Samostatná stránka tejto úžasnej hry. Takýto dobrý soundtrack by ste inde dlho hľadali, párkrát som aj z menu pustil piesne, dal HOLD na PSP a proste som počúval krásnu, niekedy pomalú, niekedy zas dynamickú hudbu. Do hrania sa hodí na 100%, pri tichom zakrádaní a občasnom puknutí krku hrajú sláčiky a tichý chorál, pri surovej prestrelke zas dominuje rýchlosť a bubny. Tiež to treba počuť aby ste mi dali za pravdu ale ja sa stavím že by ste mi za pravdu dali lebo som nadšený Dabing postáv je dosť dobre precítený, nie je to iba nejaké čítanie z papiera, taktiež aj zvuky zbraní nie sú ako búchanie o radiátor. Som spokojný a nič mi neprekážalo.


Trochu zamrzí krátka kampaň ale môžete si ju dať v troch obtiažnostiach (easy, medium, hard, v preklade „nehýbeme sa, občas sa obzreme a strelíme o meter vedľa, sme obozretní a presní“). Áno, AI mohla byť trochu lepšia, kvalitné hranie je až na Hard. Po dokončení kampane si môžete zahrať bonusy, napr. v leveli nájsť a zničiť 10 infikovaných holubov, zachrániť Lian zo zajatia, alebo si zahrať za absolútne neznámu postavu a spáchať atentát na osoby ktoré sú v kampani už mŕtve, čiže taký návrat do minulosti, proste Bonus. Ďalej sa môžete posnažiť nájsť všetky skryté evidencie ktoré sú roztrúsené po leveloch a keď nájdete všetky v misií tak sa vám otvoria ďalšie bonusy ako napríklad ako sa tvorili videá, postavy, levely, proste zo zákulisia hry. Musím sa pochváliť že ja som našiel všetky Je tu aj multiplayer, ak máte 2 PSP tak sa pripravte na dobrú mastenicu po Ad-Hoc. 2 hry kupovať nemusíte, game sharing nájdete aj tu. Zahrať si môžete aj online po infrastructure, na lobby mi ale nešlo pripojiť som si istý že je multiplayer je skvelý.


Syphon Filter : Dark Mirror je perfektná hra, pre všetkých PSPčkarov must have titul, krásna grafika, detaily, ovládanie, AI mohla byť lepšia a kampaň dlhšia ale aj tak musím dať hodnotenie také vysoké aké dávam, toto je jedna z naj hier aké vám PSP môže ponúknuť.


-pokračovanie čoskoro, už teraz je na svete DEMO na pokračovanie tejto skvelej gamesky.


Plusy
+krásna grafika
+ovládanie
+skvelo podaný príbeh
+veľký počet zbraní
+rôznorodosť levelov
+určite multiplayer

Mínusy
-AI mohla byť lepšia
-kampaň mohla byť dlhšia
Parchantovi ostávajú posledné sekundy života
V hre si užijete moje obľúbené lámanie väzov
Po kom strieľam? hm...
Mne sa neschováš!
Nevidí ma, bé bé
Zahráte si aj za šikmookú Lian

Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.