Crashday

napísal luk 10.5.2007 pre PC

8.3

Užívateľská recenzia
Crashday sa už vývíjal pekne dlho. Prvé zmienky už padli v roku 2001, ďalšie nasledovali v roku 2003 a až v roku 2006 konkrétne 28. februára štúdio Moonbyte dokončilo svoju hru a tá vyšla pod hlavičkou vydavateľa Atari. Poďme si teraz podrobne rozobrať všetky stránky tejto hry.

Tak začneme pekne od začiatku na výber tu máte pozvania, kariéru, minihry, multiplayer, a editor máp.

Pozvania- skladajú sa zo 7 podkategórii

Wrecking match- ide o zápasy búračiek, kde ako prvý musíte zničiť určitý počet áut.
Stunt Show- môžete si vybrať arénu, v ktorej budete musieť nahrať čo najviac bodov.
Hold the Flag- najskôr si musíte uchmatnúť vlajku a potom s ňou musíte prejsť cez daný počet checkpointov.

Race- obyčajný závod, kde musíte prejsť daný počet checkpointov a tým absolvujete kolo, a tak treba prejsť určitý počet kôl.
Pass the Bomb- veľmi zaujímavý mód, kde, keď začnete, hra automaticky vyberie toho komu dá bombu a najlepšie je keď si ju zoberiete nárazom do dotyčného, zutekáte niekam a potom im ju vrátite. Ak sa vám to podarí takto spraviť, tak dostanete 3 body ak nie, tak iba jeden. Aby ste danú mapu vyhrali potrebujete samozrejme najväčší počet bodov.

Bomb Run- idete po jedenej trati s autom, ktoré má na sebe bombu a postupne sa zvyšuje minimálna rýchlosť na ukazateli v strede hore. Rýchlosť musíte stále držať nad minimálnou inak bomba exploduje a vy ste prehrali.
Test Drive- s autom si tu jazdíte na vybranej trati.

Kariéra tá je rozdelená na 3 ligy: amatérska, profesionálna, a finálna. Skladá z už spomínaných pozvaní. Dokopy tu na vás čaká 24 závodov.

Minihry: Nachádza sa ich tu 6, ale sú tu vlastne 3 a ďalšie 3 sú levely dva tých prvých troch.

Multiplayer si môžete zahrať samozrejme cez internet a LAN. Na výber tu máte všetky módy pozvania okrem Test Drive.
Editor máp je celkom dobrá vec a je veľmi jednoduchý, čiže by nemal byť žiaden problém pri vytváraní vašich vlastných máp.

Crashday vám ponúkne na výber 12 áut, ktoré sa od seba líšia vzhľadom a rôznymi vlastnosťami ako je napr. rýchlosť, výdrž auta pri búračkách, manévrovanie...
Autá si môžete vytuningovať rôznymi vecami a na veľkú väčšinu z nich si môžete namontovať guľomet, raketomet, ktorý páli najskôr jednu a po ďalšom upgrade aj dve rakety. Skritizovať musím slabé možnosti tuningu, pretože si len kliknete na danú vec a už ju máte vo svojom aute namontovanú.
Z celej hry sa mi najviac páčil soundtrack, ktorý vynikajúco zapadal do každej situácie v hre. Obsahuje dva druhy pesničiek a to Rock a Electronic. AI protivníkov a vašich spoluhráčov nie je na zlej úrovni. Niekedy vás spoluhráči pekne kryjú aby ste napr. v Hold The Flag preniesli vlajku cez x checkpointov. Protivníci zase dokážu prekvapiť tak, že vy len tak idete a už po vás ide jedna, druhá, tretia raketa, poprípade ešte guľometom po vás niekto páli a máte jednosmerný lístok k ďalšiemu reštartu.

Zábava sa u tohto titulu určite koná. Svojím arkádovým pojatím vás dokáže zaujať. Hrateľnosť je, povedal by som taká onaká. Vysvetlím: Niekedy máte chuť a vžijete sa do bojov, ktoré sa práve u vás konajú a niekedy vás to pekelne nudí a chceli by ste si zapnúť niečo iné, poprípade vypnúť počítač. Prekvapila ma tu podpora volantu. Potom je to celkom iné hrať rôzne módy tejto hry, ale aj tak vás to nezabaví nadlho. Táto podpora je spracovaná realisticky, čiže sa vám nestane, že sa niekde zaseknete. Kariéra vám zaberie 2 hodiny, čo je veľmi málo aj na odreagovanie. Plus ešte vyskúšajte nejaké tie módy... a pretiahne sa to maximálne na 5 hodín.


Čo, ale musím pochváliť je grafické spracovanie. Najviac sa mi páčili vynikajúco spracované deštrukcie áut, niekedy sa mi zase nepáčili chudé okolia trate. Inak vozidlá, rôzne prekážky, vlajky, budovy a tak ďalej vyzerajú viac než pekne. Na mojom PC som Crashday rozbehal v rozlíšení 1024x768 v plných detailoch.

Požiadavky na Hardware
Minimum: CPU 1,5 GHz Athlon alebo 2,0 GHz Pentium 4, 512 MB RAM, DirectX 8.0/8.1 VGA
Optimum: CPU 2,5 GHz Athlon alebo 2,6 GHz Pentium 4, 1024 MB RAM, DirectX 9.0 VGA

Hra je optimalizovaná výborne, čiže žiaden sek by vám nemal nastať. Hra vyšla okrem PC aj na PS2 a Xbox.

Mojou recenziou by som chcel trošku zareagovať na je2ryho, kde napísal, že hra je relatívne zábavná, ak ste nehrali flatout, trackamaniu alebo burnout. Ja som hral prvé dva menované tituly a hra je zábavná.

A na záver: Ako túto hru vlastne zhodnotiť? Na jednej strane tu máme peknú grafiku, výborné autá, zaujímavé módy... a všetko to kazí krátka herná doba, stereotyp, drobné chybičky... Ak vás hry takéhoto typu bavia rozhodne ju vyskúšajte. Inak je to celkom zábava na také odreagovanie. Prajem dobrú voľbu!

+ zaujímavé módy
+ grafika (nie vo všetkých častiach hry)
+ autá, zbrane
+ prijateľné hw nároky
+ prepracovaná podpora volantu

- grafika nie je bez chyby
- krátka herná doba
- diskutabilná hrateľnosť
- slabé možnosti tuningu
Hmm, pekné menu!
Štart!
A jaj!
No Fight! Ať to lítá hoši!
Štart!
výborné skóre!
A jaj už padám dole!
Hľaďte, šíry svet pred vami.
Hurá, vyhral som!

Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.