FIFA Street

napísal fajnsmeker 7.5.2005 pre PS2

6.7

Užívateľská recenzia
EA Sports BIG sa dali na výrobu netradičných pouličných verzií populárnych športov ako americký futbal (NFL Street 1, 2) a basketbal (NBA Street V1, V2 a nedávno už V3). A ešte im v ich tvorbe chýbal nejaký ďalší šport a tak sa rozhodli pre obyčajný soccer, čiže náš klasický futbal. Aj keď hokej by mohol tiež byť zaujímavý, na nejakom jazere pri lese . Podarilo sa im uspieť s NFL, NBA malo dokonca ešte väčší úspech, no podarilo sa im to aj s futbalom?
Fifa Street je akýmsi pokusom o skĺbenie najpopulárnejšieho a najrozšírenejšieho športu na našej planéte s takou pohodovou hip-hop prezentáciou. Toto jediné sa autorom podarilo, ale všetko ostatné spolu s najdôležitejším faktorom – hrateľnosťou- až tak celkom nie, čo je veľká škoda, pretože táto hra mala veľký potenciál. Ak ste sa ešte nestretli s pouličnými verziami NFL alebo NBA, ich hlavnými prednosťami sú rýchla a neskutočne zábavná hrateľnosť, ktorá vás priklincuje pred tv a nepustí, no EA Sports BIG sa to s futbalom akosi nepodarilo dosiahnuť, a výsledný efekt je úplne odlišný od spomínaných športov, hlavne čo sa zábavy týka.
Samotné zápasy sa odohrávajú v rôznych prostrediach ako v okolí domov, atď. To tomu dodáva ten „street“ efekt, aj keď je to menej pútavé ako obrovské štadióny ako napr. v PES4. Ale to je úplne odlišný štýl, takže môže byť. Každý tím pozostáva zo štyroch hráčov a samozrejme vyhráva ten tím, ktorý vsieti viac gólov buď v časovo ohraničenom zápase alebo bez časového limitu. Ihriská sú samozrejme ohraničené, takže na auty sa nehrá, no je dosť nelogické a zvláštne, keď sa lopta odrazí od „neviditeľnej steny“ naspäť na hraciu plochu.
Stvárnenie reálnych hráčov je presné a nemám im čo vytknúť, no čo sa týka ich schopností, hrôza. AI je strašne odfláknutá, hráči sú úplne tupí aj na najvyššej nastavenej obtiažnosti. CPU hráči vás obvykle len napádajú, a ani ich nenapadne utvoriť nejakú defenzívnu stratégiu, a tak sa po čase stane hračkou ich prevalcovať, a keď k tomu pripočítam chabú AI brankárov, umelá inteligencia je azda najväčším záporom celej hry a na celej čiare ma sklamala.
Tak ako aj v ostatných street hrách, aj tu hrajú pri samotnej hre dôležitú úlohu všelijaké finty a futbalové finesy. Opäť sa na to používa pravý analog stick a funguje to celkom jednoducho – pohnete stick hore, hráč si loptu prehodí ponad hlavu súpera, pohnete ním dole, loptu si posunie pomedzi nohy súpera. Všetko je to dobre rozanimované, a postupom času získavate nové a nové pohyby, ktoré sa vám odomykajú.
Najviac času (ak si hru predsa len zaobstaráte) strávite pri módoch Friendly a mojím obľúbeným bol aj Rule The Street. Friendly je klasická exhibícia proti cpu alebo druhému hráčovi a RtS je obdoba módu z NFL, vyberiete si hráčov (alebo si ich vytvoríte od piky), a hráte zápas za zápasom, porážate protivníkov, no je to celkom sranda, ale po čase omrzí, aj keď určitým spestrením je, že občas máte podmienku na splnenie v zápase, a to napríklad gól z prvej, atď.
Autori vybrali hudbu, ktorá sa k rýchlemu štýlu hry náramne hodí, a aj keď techno moc nemusím, dalo sa to počúvať. Občas počas zápasu začujete trúbiace autá a iné zvuky ulice . A grafické spracovanie je nadpriemerné, samozrejme že Xbox verzia je krajšia a uhladenejšia, no to hru ako celok nezachráni. Online funkcia absentuje takže si môžete zahrať akurát dvaja pred telkou.
Fifa Street mala veľký potenciál, ktorý ale autori nedokázali využiť, a tak dúfam, že si napravia reputáciu v pokračovaní, ktorého sa určite dočkáme. Chcelo by to najmä vylepšiť AI, a pridať nejaké módy naviac. Takto je tento ich debut bohužiaľ len priemernou arkádovou verziou kvalitnejšej Fify a rýchlo zapadne prachom. ...fajnšmeker...

Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.