Age of Empires: Castle Siege

napísal Regina Spectra 19.9.2014 pre PC

Užívateľské dojmy

V týchto dňoch vyšlo oznámené pokračovanie série Age of Empires na Windows Store. Hra je dostupná pre Windows a Windows Phone zadarmo (Free to Play) ako univerzálna aplikácia.

Pár technických detailov pre hráčov: Hra vyšla ako univerzálna aplikácia, čo znamená že jej obsah je synchronizovaný naprieč platformami a zariadeniami rodiny Windows. Pre hranie potrebujete xbox účet - ten má každý kto vlastní Windows 8 a novší. Hra si pri prvom spustení vypýta povolenie na prístup do vášho konta xbox a odvtedy už synchronizácia beží. Hra beží na pozadí aj keď je zavretá a o dianí dostávate notifikácie ale po kliknutí na ne sa opätovne načítava

Hra samotná pozostáva z troch režimov: budovanie hradu, útok na náhodne vygenerovaného súpera a kampaň. Tieto časti sú vzájomne ovplyvnené a pritom nie sú.

Každý začne v budovateľskom režime, úvodný "klikací" tutoriál je v angličtine ale herná mechanika je všeobecne známa, tak väčšina hráčov by nemala mať problém. Budovy sú klasicky rozdelené na získavanie a skladovanie zdrojov (jablká, drevo, kameň), obranné (vežičky, hradby, pascičky) a na najímanie a upgrady jednotiek (zbrojnica, cvičisko lukostrelcov, základňa)

Staviate svoje budovy, a najímate jednotky, ktoré budete používať v multiplayerovej časti.

Akonáhle prejdete tutoriálom, tak môžete zaútočiť na náhodne vygenerovaného súpera. Ide útočiť len na súperov čo sú off-line, čo vie popriečiť, keď sa chcete pomstiť.

Po vygenerovaní súpera (spoplatnené desiatimi jablkami) môžete zaútočiť (ak sa vám nepáči môžete obetovať ďalšie jablká na iného súpera). Vysadíte svoje jednotky na mape a oni automaticky zaútočia na najbližšiu budovu. Môžete im určiť na ktorú budovu majú zaútočiť prv a presne im aj naplánovať trasu po ktorej sa k nej priblížia. Zobrazí sa to efektnou šípkou a nad cieľovou budovou sa zjaví emblém.

Animácia boja je známa z mnohých podobných hier (Stars conquer na Windows Phone) ale počas boja môžete svoje jednotky plne ovládať a vidíte ich aj keď sú za budovou, čo je typickým rysom Age of Empires hier.

Boj je však časovo limitovaný a ak nedosiahnete úplného víťazstva pravdepodobne sa skončí remízou (nám limit plne postačoval) Ak zničíte súperov hrad získavate bonus k nalúpeným surovinám, ak nie, tak sa budete musieť zaobísť bez neho. Bonus je rôzny - suroviny, vlajočky, zlato (málo a zriedkavo) Po víťazstve získavate kráľovské koruny ktoré určujú váš status v hre. Ak boj prehráte, tak o koruny prídete. Napadnutý hráč nemôže do boja aktívne zasahovať.

V hre existujú aliancie, ale okrem možnosti četu (a pravdepodobne vzájomného neútočenia) nám ich ďalší zmysel unikal.

Režim kampane je pomerne chudobný (snáď časom pridajú viac miest) a ide len o akýsi bonus. Dosiahnete technologickú úroveň a môžete si dobyť hrad. Odmenou je slúšný ale len jednorázový prídel surovín.

K Free to Play modelu: Je celkom použíteľný, aj keď sme elitnú menu využívali viac než nám boli milé. Na začiatku dostanene postačujúci prídel zlata a ak máte chuť čakať, tak po ňom nemusíte siahnuť. Okrem nakupovania meny za reálne peniaze sa sem-tam podarí získať "drobné" ako bonus za zničenie hradu nepriateľa.

Verzia pre Windows Phone na našom zariadení Nokia Lumia 620 odmietala zobrazovať čísla, čo ju robilo nehrateľnou.

Na záver: hra pôsobí dobrým dojmom, aj keď grafika mohla byť o niečo detailnejšia. Boje sú vizuálne pôsobivé, ale nemôžme sa ubrániť dojmu "mobilnosti" Ničmenej ide o zaujímavú hru a určite ju odporúčame priaznivcom sériue ale neočakávajte od nej priveľa.


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.