FIFA 14

napísal DEMONRaziel 14.9.2013 pre PC

Užívateľské dojmy

Rok čo rok, už dve dekády, nám EA Sports prinášajú na naše počítače futbalovú hru pod názvom Fifa. A keďže futbalová sezóna 2013/2014 sa už začala, Fifa 14 nám netrpezlivo klope na dvere. Približne týždeň pred vydaním plnej verzie som mal možnosť zahrať si demo a svoje dojmy a postrehy sa teraz pokúsim zhrnúť v tomto preview.


 

Updatované súpisky a...?

 

Keďže už niekoľko rokov sme svedkami veľmi, ale naozaj veľmi striedmeho prístupu ku novinkám a vylepšeniam v tejto sérii a pár herných videí, ktoré som mal možnosť pred hraním dema vidieť, sa opäť javili ako Fifa 13 cez kopirák, pristupoval som ku hre pomerne skepticky.

 

Okrem obligatórneho updatu mužstiev v najvyšších (a v prípade tých „najfutbalovejších“ krajín aj nižších) súťaží a hráčov nám autori predkladajú aj nový interface, ktorý sa mne osobne páči a zdá sa mi aj prehľadnejší, ako ten z minulého roku.

 

To najdôležitejšie sa však samozrejme odohráva až na trávniku a tento rok je zaujímavých zmien hneď niekoľko.

 

Tou prvou je posun vpred po grafickej stránke, badateľný najmä v prestrihových animáciách (úvod a záver zápasu, striedania, karty... – mimochodom takmer všetky sú zrecyklované z predchádzajúceho ročníka, len v lepšej grafike) a záberoch do publika. Áno, na divákov sa už dá pozrieť bez toho, aby ste si chceli vraziť do oka šrubovák, aj keď sa stále jedná o slušnú armádu klonov. Po grafickej stránke je to lepšie aj počas samotného hrania a ak by som mal parafrázovať slová klasika, hráči už nevyzerajú „kyberneticky“ (sectorácki veteráni pochopia, ostatní mi dúfam túto narážku odpustia). 

 

Grafika nie je všetko

 

K ďalším vylepšeniam, ktoré priamo ovplyvňujú dianie na trávniku, patria tri novinky – Pure Shot, Precision Movement a Real Ball Physics – vlajkové lode tohtoročnej reklamnej kampane EA Sports. V praxi to možno zhrnúť ako reálnejšie chovanie sa hráčov a lopty pri pohybe, resp. streľbe. Každý krok, postavenia hráča k lopte a smer pohybu je teraz detailnejšie analyzovaný a podľa toho sa realizujú ďalšie aktivity, ako zmena smeru pohybu, resp. rýchlosť a smer strely a správanie lopty v pohybe. Najviac je vidieť prínos Precision Movement, keďže sa v hre zvyčajne hýbete viac, ako strieľate. Real Ball Physics je reálne veľmi ťažké hodnotiť a porovnávať s minulým rokom, nakoľko detailne analyzovať dráhu strely lopty voľným okom dokáže asi iba Superman a jeho príbuzenstvo (a možno ešte Batman). V konečnom dôsledku ale všetky 3 novinky hrateľnosť vylepšujú iba viac či menej kozmeticky.

 

Odhliadnúc od vyššie spomenutých zmien, sa Fifa 14 hrá prakticky rovnako ako jej predchodca – takmer navlas rovnaká ovládacia schéma (zmeny nastali len v krytí si lopty telom, na ktorý tentoraz slúži pravý analog, resp. klávesy, ktoré sú namapované ako „pravý analóg“), ktorá je už nejaký čas zameraná hlavne na gamepady a taktika hráčov ovládaných AI – dá sa povedať, že čo pre vás fungovalo pred rokom, bude aj tentoraz. A samozrejme aj všetko, čo nefungovalo, ostalo – viaceré brankárske či hráčske kiksy a komentátorské brepty som už mal možnosť vidieť aj v tých približne dvoch desiatkách zápasov, čo som odohral.

 

Neopomeňme ani maličkosti...

 

V neposlednom rade sa na listinu noviniek dostali zmeny skautingu v kariérnom móde (okrem klasického hľadania nových talentov môžete skautov poslať do konkrétnych klubov, aby vám získali informácie o konkrétnom hráčovi), co-op mód a ďalšie multiplayerovo zamerané položky (Pro Clubs, umožňujúci hru 11 v 11 hráčov online a EA Sports Football Club, ktorý by mal slúžiť ako „sociálna sieť“ pre všetkých hráčov) a mód Ultimate Teams zameraný na vystavanie si vyvoleného tímu, kde je dôraz kladený na „chémiu“ medzi hráčmi (podľa toho, v akom klube, resp. lige hrajú a z akej sú krajiny).

 

Či už je to preto, že som od tejto hry nemal žiadne veľké očakávania, ba naopak – pristupoval som ku nej skepticky – alebo preto, že to tentokrát naozaj v EA Sports nepokašľali, ale po odohraní dema môžem skonštatovať, že sa na plnú hru celkom teším.


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.