Pro Evolution Soccer 2008

napísal teddypicker 10.10.2007 pre PC

Užívateľské dojmy
PES je pre mnohých futbalovou modlou.Nečudo,veď prvý diel na PC - PES3,vyvolal vo fanúšikoch futbalu hernú nirvánu.na ktorú doplatil vtedajší(a jediný) majster v tomto odbore - séria FIFA od EA.Odvtedy nastal boj o priazeň fanúšika,v ktorom malo Konami značnú prevahu.
Prečo spomínam históriu PES v tomto článku?Jednoducho preto,lebo nová next-gen FIFA 08 má veľké ambície zosadiť svojho najväčšieho rivala a ja som bol veľmi zvedavý,s čím sa tento rok vytasí podľa nového číslovania PES2008.
Spúšťam dlho očakávané demo.Po pár sekundách loadingu sa objaví pekné trojrozmerné menu čítajúc exhibičný zápas a ukončenie hry.Volím Exhibition(ostatne čo mám na výber) a dostávam sa k voľbe národných reprezentácií,ktorých je šesť-na moje nepríjemné prekvapenie chýbalo Anglicko.Volím si Francúzov proti Španielsku,vyberiem si dresy a hurá do Formation Settings,alebo ak chcete Top Menu alebo menu pred zápasom.
Tu oproti minulému dielu ostalo takmer všetko pri starom,môžte si zvoliť rozostavenie,taktiku,stratégiu,osobné pokyny pre jednotlivých hráčov a mnoho ďalšieho.Všetko je naozaj podrobné a puntičkárske,takže sa vyblbne každý.
Konečne spúšťam samotný zápas.Úvodnými animáciami sa v deme šetrilo,takže sa vám dostane len pohľadu na hráčov v stredovom kruhu,pripravení rozohrať.
Zápas začína a ako prvé mi udrie do očí správanie lopty,ktoré autori kompletne oproti PES6 prekopali.Je ťažšia,"guľatejšia" a hlavne,nevyspytateľná.Takisto hráči majú väčšie problémy s jej spracovaním,čo sa ešte väčšmi približuje realite.Skúšam sa trocha prispôsobiť tempu hry,ktoré je pomalšie,čo dáva vyniknúť navolenej taktike.Musím často využívať spätné prihrávky,prenesenia hry,malé domov atď.
Konečne si trúfam založiť už nejakú poriadnu akciu.Pri dlhšom držaní lopty alebo šprinte som si všímal animácie,ktoré sa mi zdali trocha krkolomné a nevyladené(rozumej sekané).Protihráč si na mňa vyšliapol a ja sledujem,ako krásne padá na trávnik.Oproti divným animáciam sa mi práve pády na trávnik pozdávali,pôsobia veľmi prirodzene.
Dostávam sa na dostrel brány a skúšam vystreliť.Na určenie sily strely s jej smeru máte oproti vlaňajšku viacej času,čo mi trocha vadilo a hru to zjednodušuje.Strieľam a lopta sa rúti ako olovená delová guľa a len tesne míňa bránu.Brankár ešte pre istotu kontroluje jej smer.A propos,brankári : aj pri mierne vychýlených strelách sa vrhajú po lopte,čo len oceňujem,pretože v minulom dieli na takéto strely ani nereagovali.Môj strelecký pokus sledujem v replayi,ktorý je dosť prepracovaný a môžte si ešte raz pozrieť celú akciu úplne od začiatku.
Dostávam sa k AI súpera : v podstate zmýšľajú rovnako ako ich starší bratia v PES6,čiže svoje útoky riešia občas úplne nepochopiteľneä(čiže zle),no sú dôstojnými súpermi.Bol som zvedavý na novú vychytávku zvanú Teamvision čiže súper sa učí zo svojich chýb počas zápasu,no popravde som so nič také nevšimol,snáď to nie je len marketingový ťah.
Idem ku grafike.Príjemne som bol prekvapený spracovaním trávnika,ktorý už nepripomína môj záchodový koberček a sú vidieť dokonca aj jednotlivé steblá pri replayoch.Hráči sú taktiež vymodelovaní veľmi dobre,i keď mi trocha vadila ich mimika,ktorá nie je veľmi rôznorodá(totožný úsmev od ucha k uchu pri vstrelenom góle).Pri replayoch a cutscenes nebola hra až taká plynulá,pri gameplay však bežala bez jediného seku na high detailoch a rozlíšení 1024*768.Diváci sú už konečne trojrozmerní,čo sa však podpisuje na HW nárokoch,ktoré sú i tak veľmi zhovievavé a hru si užijete takmer na každom stroji.
Animácie sú jedným slovom perfektné.Pri replayoch je vidieť,ako si na nich tvorcovia dali záležať,hráči sa pohybujú ako v reále,je vidieť každý pohyb tela.
A som na konci.Hra na mňa zapôsobila,demo som si vďaka expanderu vyskúšal dosýta a na hru sa teším.Na druhej strane však zmeny nie sú príliš zásadné,skôr je hra v niektorých veciach vypilovanejšia (grafika,animácie,taktická hra),no niektoré zmeny sa mi nepozdávali (správanie lopty).Oproti PES6 tu vidím určitý posun,no na objektívnejšie posúdenie hry si budeme musieť počkať do konca októbra,kedy hra vychádza na PC,Xbox360,PS3 a PS2.Dovtedy futbalu zdar!
Ajaj toto nevyzerá pre našu obranu dobre...
Nový prvok - držanie za dres.
Výška robí svoje.
On začal!

Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.