Prečo je Epic Games Store skvelý pre...

napísal Herr Roman 29.1.2019 pre PC

Užívateľský článok

Veľké značky si môžu dovoliť diktovať správanie svojich užívateľov. Facebook od teba chcel, aby si si nainštaloval okrem Facebook appky aj Messenger. Nespravil si to, tak ti zablokoval možnosť písať správy bez Messengeru. Rockstar Games sa pri GTA IV rozhodlo, že aj ono chce mať svoju službu na tvojom kompe - á prišiel Rockstar Social Club. Pri Half Life 2 Valve tak isto donútilo ľudí stiahnuť vtedy neznámy, extrémne pomalý a prázdny Steam.

 Steam z 2004-tého, keď vyšiel Half Life

Epic Games spravil s Fortnitom, momentálne najpopulárnejšou hrou, iba to isté. Natlačil do kompov cez populárny produkt svoju službu, na ktorej môže budovať svoj ekosystém. O ten už nejakú dobu ide každej značke.

Ja osobne tiež neznášam milion klientov na všetko. Človek inštaluje sprostý driver na tlačiareň alebo grafiku, hneď má o ikonku v task bare naviac. Nie fakt nepotrebujem HP Super Smart Print Bitch Niečo. Lenže pri Epic Games Store ide o niečo iné. Valve už potrebovalo konkurenciu.

Konkurencia? Veď tu už máme Uplay, načo ďalšie?!

Uplay, alebo hry od Ubisoftu ako Assassins Creed Odyssey, sú normálne na Steame. Stačí nastaviť hranie offline a o Uplay klient ani nezakopneš. Je to zbytočné pchanie zbytočného produktu, ktorý (zatiaľ) nemá ambície ísť otvorene proti Steamu. Taký zbytočný balast ako Rockstar Social Club. To nie je konkurencia v pravom slova zmysle. Teda v žiadnom.

Pre vydavateľa ide o epický rozdiel 

Epic Games Store je niečo iné. Pre vydavateľov hier ponúka výrazne nižší cut. Epic si berie 12% zatiaľ čo všetky ostatné dominantné shopy ako Steam alebo App Store 30%. 12 oproti 30 je obrovský rozdiel, keď si predstavíš v akých miliónoch sa pohybujú predaje hier. Ak ti hra beží zároveň na Unreal engine, získavaš ďalšie ušetrené (zarobené) peniaze. A to se vyplatí! 

Pri Metro Exodus, pod ktorým sa tu na Sectore objavilo cez 400 nenávistných komentárov (yebe chlapci?), ide ešte aj o jasné peniaze do vrecka priamo pre vydavateľa za ročnú store exkluzivitu. Tie peniaze môžu ísť napríklad na vývoj hry, jej updaty alebo ďalšie tituly Deep Silveru.

Pod článkom o Metro Exodus sa objavilo cez 400 komentárov 

 

Ďalšou výhodou je prázdnosť Epic Games Store-u. To, čo bola pôvodne výhoda Steamu je dnes pre vývojárov hier nočná mora. Ak nie si EA alebo iný korporát, tvoja hra na ktorej si roky makal sa jednoducho v mori hier Steamu stratí. Je tam toľko zbytočných indie hier, že sa Steam začal podobať na Google Play Store. Je to daň za otvorenosť. Vedel si, že na to, aby si dostal hru na Steam, ti stačí iba 100 dolárov? Aj to až potom, čo tvoja revolučná gameska zarobí prvú 1 000-cku.

Mňa to nezaujíma, nechcem proste ďalšiu ikonku v taskbare.

Toto nariekajú hlavne hráči, čo majú dobre že nie 3 antivírusy (btw, je to fakt zlé, daj si to preč), soft na sledovanie procesoru, nastavovania grafiky, hentú streamovaciu službu, program na voicechat, Blizzard a Steam a tak ďalej a tak ďalej. Znieš smiešne. Obzvlášť, keď stačí zakliknúť, že ten daný Store nechceš spúšťať pri štarte. Chceš Metro? Poklepeš na danú hru na ploche a spustí sa ti store sám. Na občasné updaty si zvykli už aj pohodlní konzolisti. Prekvapuje ma, že ty stále nie. 

Jediný prípad, kedy štiepenie titulov po rôznych službách nie je dobré, je v prípade streamovania. Keď si platíš mesačný poplatok jednej firme, rozhodne sklame, že sa titul objaví v inej. Toto ale nie je ten prípad. Toto nie je Netflix alebo iná streamovacia služba.

Prečo je ale teda Epic Games Store skvelý pre herný priemysel? 

 

    • To že ponúka za mesiac dve hry zadarminko je príjemný bonus,
    • že hry môžu stáť menej oproti Steamu, keďže si Epic pýta menší cut je skvelé
    • ale hlavne to konečne rozhýbe Valve.

 

To milované Valve, ktoré vydalo naposledy veľkú hru v 2013-tom (Dota 2) a hlavne singleplayer titul v 2011-tom (Portal 2). To je 8 rokov odvtedy, čo vyšla od jedného z najlepších vývojárov hier sveta hra, do ktorej sme sa mohli všetci bez hádok a s radosťou ponoriť. Dnešné deti už ani pomaly nevedia, že nejaké Valve existovalo. Mnohým z nich už nič nehovorí holohlavý týpek s ventilom na temene.

Aj v politike je stranám pohodlne až do momentu, dokým im začnú klesať preferencie. Vtedy sa až začnú zobúdzať a začať niečo robiť. Apple začal makať so svojim iOS až keď Android začal byť relevantná konkurencia. Monopol nikdy nebol a nikdy nebude dobrý pre zákazníka v žiadnom biznise. V hernom už vôbec. Odoprenie pár drobných nezničiteľnému Steamu dá signál aj ostatným herným firmám.

Valve treba trochu utiahnuť ventil peňazí

 

Daj teda šancu Epic Games Store-u, pretrp tu ďalšiu sprostú ikonku a podpor rozhodnutie Deep Silver dať nové Metro na tento novootvorený obchod. Možno až časom si uvedomíš, že aj keď si najväčší fanúšik Valve obchodu, pomôžeš práve Steamu sa zlepšiť a celkovo rozhýbať Valve, aby začali zas robiť ich úžasné hry. Treba Valve trochu utiahnuť ventil. Neber to ako zradu, ale ako no-no prst pre firmu, ktorá sa na nás hráčov totálne vysrala. Ja to tak beriem a Metro určite kupujem. Na Epic Games Store.

 

Dikes za prečítanie, toto je môj prvý blog po rokoch registrácie na Sectore. Prímam ale akékoľvek dissy v komentoch :).

 

Herr Roman 


Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.