6.0

Seven: Enhanced Edition


Viac zakrádania, ale stále aj mnoho chýb

Recenzia pre PC, PS4
české titulky
bohaté nové misie a obsah
audiovizuálne spracovanie
dialógy
samotný svet
umelá inteligencia
technické problémy
koncept otvoreného prostredia
nemotorný pohyb po mape
inventár
RPG systém


Sedmička sa vrátila. Pôvodnú hru sme v roku 2017 zrecenzovali prísne a mali sme na to pádne dôvody. Obsahovala príliš veľa technických chýb, mala nedotiahnutý bojový systém, slabú umelú inteligenciu a iné podstatné negatíva. Napriek tomu nás dokázala nadchnúť a zaujala nás. Konečne prišla vylepšená edícia s novými misiami a obohateným sortimentom vybavenia hlavného hrdinu. Pre vlastníkov základného vydania je všetko zdarma. Vyšla na PC, ale aj na Playstation 4 a v oboch prípadoch s českými titulkami.

Niet pochýb, že fanúšikov technomágov, sci-fi a post-apokalyptických príbehov titul zaujme. Svet Vettralskej ríše má autormi spracované bohaté pozadie pre kvalitný a košatý príbeh. Budete čítať miestnu literatúru, rozprávať sa s obyvateľmi a objavovať nové a nové zákutia v tomto nehostinnom svete. Väčšinou sa budete pohybovať nenápadne a pomaly. Celým prostredím sa budete opatrne promenádovať a dúfať, že nikoho neupozorníte na vašu prítomnosť. Ak vás odhalia, bude to bolieť. Netreba zabúdať na ukladanie svojej pozície, lebo z každého chybného kroku sa môže stať katastrofa. Môže za to nemotorné a nepresné ovládanie.

Kradnúť treba s rozvahou, batoh je malý.Na antihrdinu, zlodeja Tariela, pozeráte z vtáčej perspektívy a ovládate ho na klávesnici. Vzhľadom na stealth zameranie hry je výber ovládania pochopiteľný, ale je značne nezvládnutý. Často sa preto bude stávať, že skočíte tam, kam nechcete a prezradíte svoju pozíciu a ak nemáte výbavu a schopnosti draka, tak zahyniete. Keďže sa jedná o hardcore záležitosť, tak je vcelku nepochopiteľný otvorený svet, ktorý môžete voľne preskúmávať. Lenže, cestovať po svojich je únavné a dlho to trvá a každé jedno miesto pre zrýchlené cestovanie je spočiatku zablokované a všetky musíte hacknúť, čo vôbec nie je jednoduché. Z otvoreného sveta si tak neužijete nič a zostáva vám plniť jednu príbehovú misiu za druhou. Lenže aj tie vedľajšie sú celkom zaujímavé.

Na celkovej hrateľnosti je najväčším plusom svet samotný. Atmosféra by sa dala krájať, tí čo majú na stene dodnes vyvesený plagát Deus Ex budú slintať blahom. Dialógy sú na vysokej úrovni, hackovanie na rôzne spôsoby má tiež svoje čaro. Narazíte aj na prastaré otváranie zámkov. To všetko je spracované na výbornú. Lenže čo z toho, keď všetko zlyhá na súbojovom systéme, ktorému sa skôr či neskôr nevyhnete? Pritom výbava hrdinu je bohatá a skutočne sa môžete tešiť z každého nového predmetu. Umiera sa tu ako na bežiacom páse, kým si nezvyknete na to, ako titul funguje. Mimochodom, je lepšie protivníka odzadu omráčiť holými rukami ako so zbraňou. Zbraň mu nevezme život úplne celý a väčšinou odhalí problém svojim kamarátom.

Jedná sa o neobvyklú RPG, ktorá má trochu odlišný systém ako iné hry v rovnakom žánre. Základom vašej postavy je čip, na ktorý viažete všetky vylepšenia a nové schopnosti. Tie hľadáte rôzne po svete, lenže to nie je ono. RPG je o vylepšovaní postáv a volení perkov. Tu nič z toho nie je. Dôležitý je v podstate inventár a schopnosti hráča. Inventár je nemotorný, hoci krásne spracovaný, ale vybaviť postavu správnym vybavením je zložitý proces, pričom nechápeme prečo. Dalo sa to spracovať úplne jednoducho.

Prídavok dodáva novú kampaň pod názvom Drowned Past. Tá obsahuje zhruba 7 hodín novej hrateľnosti, množstvo nových postáv, dialógov. Úlohy v útrobách mystiky sú príjemným doplnkom, ktorý obohatil pôvodnú hru. Autori sľubovali aj množstvo opráv v pôvodnom titule. Aj keď veľa napravili, stále sa nám stávalo, že nám hra pričasto padala, najmä pri načitávaní staršej pozície. Naďalej je smutné pozerať na Tariela, ktorý vie tak ľahko prekabátiť strážcov na ostrove Peh. Veľa misií sa dá prebehnúť skoro až podvodom. Niekomu utečiete, zvolá na vás celý dav a pritom sa stačí niekam skryť a je po panike. Lenže je to únavné takto hrať a určite to tak ani autori nezamýšľali. Zo zábavy sa potom stáva tragikomédia.

Audiovizuálne spracovanie nás stále dokáže ohúriť, zvolená grafická paleta je vynikajúca a vzhľadom na štýlovosť tak skoro nezostarne - dobrá voľba. Už len pre túto krásu sa titul oplatí hrať. O hudobnom sprievode a zvukoch celkovo ani nehovoriac. Tá správna atmosféra na vás dýcha na každom kroku. Pridajte si k tomu vynikajúcu českú lokalizáciu, ktorá je na naozaj výbornej úrovni. V tomto smere budete spokojní.

Seven: Enhanced Edition nie je výrazne lepšia hra, ako bola tá pôvodná. V konečnom dôsledku sú najväčším negatívom technické problémy a koncept otvoreného prostredia. S ostatnými neduhmi by sme sa dokázali vysporiadať. Pripravte sa na náročnejšiu hru, ako ste zvyknutí, ale ak si dokážete osvojiť pravidlá, budete ako-tak spokojní.

Stále sa budete mať s kým rozprávať.
Hardverové požiadavky:
Minimum: CPU, Intel Core i5-2400, 4 GB RAM, GeForce GTX 660 2GB, OS Windows 8.1 64-bitnapísal Possol 16.5.2019Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.