6.0

ModNation Racers: Road Trip


Nové motokáry na cesty

Recenzia pre PS Vita
kreačné možnosti
zdieľanie obsahu
využitie funkcie near
hra je hneď prístupná každému
odrezanie od online sveta
framedropy
skok v obtiažnosti kariéry
neposlušné kruhové menu ovládané dotykom
dlhé loadingy


Štart handheldu PS Vita so sebou nepriniesol len nové mená, značky a nápady v hrách ako napríklad Little Deviants, ale v Sony stavili hlavne na to, čo si už podmanilo srdcia hráčov hlavne na PS3 a slávilo nie len kvalitatívne, ale aj predajné úspechy. Mladý Nate tak vo vašich rukách ožil v Uncharted: Golden Abyss, popreháňali ste sa závratnou rýchlosťou úzkymi dráhami vo Wipoeut 2048 a napríklad taký Ridge Racer vás určite rozplakal. Slovo však prišlo aj na novšiu sériu, no aktuálne asi o to viac jasavejšiu. Bezkonkurenčný Mario Kart 7 tak možno predsa len našiel vyzývateľa.

Motokáry pod hlavičkou ModNation Racers sú medzi nami síce len necelá dva roky, no aj tak si už stihli na svoju stranu nakloniť nie len množstvo hráčov, ale aj odbornú kritiku. A to ako v inkarnáciách ako na PS3, tak aj na PSP. Po dlhej dobe sa tak na trhu ocitli hravé motokáry, ktoré dokázali vystúpiť z nevýrazných vôd a dokonca aj z tieňa legendy na tomto poli. A aby ste sa svojich modíkov nemuseli vzdávať na cestách, pričom však chcete skočiť po novinke na trhu, tak pre vás chlapíci zo SCE San Diego prichystali drobný spin-off s podnázvom Road Trip. Potlesk a jasot si však odložte, tentoraz je to skôr krok vedľa pre skutočne verných.

Pinkie vo svojej recenzii pôvodnej hry slovami chvály nešetril a len ťažko by sa mu dalo oponovať. Výrazný párty element, vysoká variabilita, povinný online, silný sociálny charakter a aj bohaté možnosti editora – to boli hlavné prvky, ktoré zdobili hrateľnosť, aj hru ako celok. Autori sa však tentoraz za vás rozhodli, že vy vlastne niektoré tieto veci nepotrebujete. A ďalšia premárnená príležitosť je na svete. Akurát zamrzí, že si to odskákalo niečo až takto chytľavé a návykové.

Vytváranie tratí máte pod palcom.Odľahčený režim kariéry, ktorým sa tak pýšila pôvodná hra, sa v tomto prípade scvrkol do krátkodobej rutinnej záležitosti bez akéhokoľvek efektu, výraznejšej hĺbky, nadnesenia, či niečoho, čo by špeciálne ukojilo vaše chúťky po netradičnej zábave na pretekárskom poli. Inými slovami, pôsobí to až príliš obyčajne a jediná vec, ktorá vás po pár hodinách vytrhne z letargie je len obrovský skok v obtiažnosti kariéry. Tá samotná vás dlho nepotrápi, keďže ponúka 5 tour (+ jedna bonusová) po 5 pretekoch, ktoré sú len nasekané na seba. A samozrejme pre progres ďalej musíte zbierať body za umiestnenia. Toľko k motivácii. Počas kariérneho preteku máte ešte 3 achievementy, ktorých splnením si sprístupníte doplnky do editora. 

V žiadnom prípade však netvrdím, že by pretekanie v kariére nebolo zábavné. Len zaostáva za očakávaniami. Situácia sa však o to viac komplikuje v momente, keď zistíte, že tento režim je pre hru ťažiskový a práve v ňom by ste mali zažiť najviac zábavy. Okrem neho tu totiž chýba akýkoľvek celistvý zážitok a ostatné možnosti sú príliš fragmentované. Máte k dispozícii Quick Race na predpripravených, vlastných aj stiahnutých tratiach. To isté platí pre Time Trial, kde pretekáte proti duchom ostatných živých pretekárov (pokiaľ ste online). Zaujímavosťou je možnosť uploadovať časy viazané na konkrétne miesto.

Pred dvoma rokmi sa síce pri hre zabavil aj povestný vlk samotár, no hra bola dimenzovaná hlavne pre skupiny hráčov, či už online, alebo offline. Dnes je to naopak. Road Trip si užije len jednotlivec a neuveriteľne mu chýba online hranie, prvok, ktorý bol esenciálny už v PSP verzii. Hranie s viacerými hráčmi je obmedzené len na ad-hoc režim, ktorého využiteľnosť posúďte sami podľa svojho okolia. Okrem toho sa socializácie nedočkáte. Jedine, ak vám k nej postačujú už spomínaní ghosti a tabuľky časov.

Pri tom všetkom akoby sa aj ubralo z dynamiky pretekania. Jednoducho sa už nedostavuje ten príjemne šialený pocit z toho, keď váš si váš divný panák na divnom autíčku derie cestu pomedzi súperov driftom, nitrom aj zbraňami. Stále sa síce zabavíte, no akési je to už obyčajné. A nepomáhajú tomu ani nové zbrane (a teda je ich už celkovo 7). Tie si môžete ďalším zbieraním power-upov vylepšiť až na tretí stupeň a rozpútať tak hotovú apokalypsu. K tomu si ešte pripočítajte rôzne skratky a aj nástrahy na tratiach, čiže si nikdy nemôžete byť istí svojou pozíciou. A už vonkoncom nie v poslednej zákrute posledného kola. Aspoň to trochu pridáva na adrenalíne.

Niekomu sa to možno číta pomerne pekne, no je tu jeden obrovský zádrhel. Na jeho napravení sa síce pomaly pracuje, no aj posledný update ho len zmiernil. A to sú výrazne poklesy plynulosti hry v určitých situáciách. Predtým to bolo dosť zlé, teraz to len hnevá. Ako náhle je na displeji trošku viac veselo, tak framerate nepríjemne klesne, prípadne sa kvôli tomu môžete aj vybúrať. Platí to hlavne pre momenty, kedy je v zábere viac pretekárov a viacerí použijú zbraň, či akurát prechádzate okolo nejakej veľkej horiacej pasce. A rekordy sa takto tiež nedajú trhať. Síce sa na to dá zvyknúť, no rozhodne to autorom tak ľahko nezabudnete. 

Aspoň niečo sa však zachovalo nezmenené. Možnosti realizácie vašej kreativity sú takmer neobmedzené a našťastie aspoň pri nich dokážete stráviť dlhé hodiny. Začína to pri vašich modíkoch. Od bieleho skeletu bez konkrétneho tvaru sa dokážete prepracovať k najrôznejším stvoreniam presne podľa vašej chuti. Skutočne sa vašej fantázii medze nekladú. Možno akurát v tom, že vami želaný doplnok si odomknete až neskôr. A rovnako je na tom aj vytváranie vozidiel. Nie ste obmedzení vo farbe, tvare, doplnkoch. Azda len konkrétne šasi vám určujú hranice. Vo vytváraní tratí sa taktiež môžete cítiť ako malý boh. Prstami nakreslíte požadovaný tvar a potom už len vyberáte prostredie a osadzujete čokoľvek sa vám zapáči. Alebo to môžete nechať automaticky vygenerovať. Nič však nebráni vašim kreáciám v kvalite ďaleko prekonať tie od autorov. A navyše môžete vytvárať aj pohľadnice, na ktoré vám poslúžia aj vlastné fotky.

Zvyknite si na duchov, so živými súpermi sa na tratiach nestretnete.Bez komunity a možnosti zdieľania komunitného obsahu by však všetky tieto možnosti strácali zmysel. Našťastie však kreačným možnostiam skvele sekundujú a tak sa o svoje diela jednoducho dokážete podeliť s celým svetom. A vy môžete od kohokoľvek stiahnuť čokoľvek, čo publikoval. Sekcia na zdieľanie je rozdelená na dve časti (sťahovanie a uploadovanie) a ich výber je asi to najzložitejšie, čo vás v tejto časti čaká. Prezeranie a sťahovanie je príjemne jednoduché. Navyše tu nájdete aj funkcie Mod Explorer, spravovanie darčekov cez funkciu Near a aj tabuľky vytvárania obsahov.

Technickú stránku veľmi nemá zmysel hodnotiť. Je vynikajúco štýlová a presne v duchu pôvodnej hry. A to bohato stačí. Aj keď nakoniec toto káčatko nie je až také strašne škaredé a ponúka v niektorých oblastiach naozaj viac než len slušné možnosti, tak je najväčšou smolou ModNation Racers: Road Trip fakt, že vás v tom najhlavnejšom odrezal od sveta. Skvelé zážitky z vlastných výtvorov môžete zdieľať len ad-hoc, ak máte to šťastie. A inak sa môžete len nezištne deliť a prijímať. Komunita je už teraz pomerne veľká a výtvorov dostatok. Sami si teda položte otázku, či vám stačí kratučká kariéra a dokážete si pri hraní vystačiť sami. V tom prípade by ste sa po hre mohli poobzerať.


napísal matus_ace 15.3.2012Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.