Battalion 1944


Ďalší pohľad na druhú svetovú

Dojmy pre PC


V dobe, keď sa na hernom trhu skutočne roztrhlo vrece s hrami, ktoré sa odohrávajú v období druhej svetovej vojny, sa vynára ďalší adept na úspech. A to nie je myslené ironicky, pretože autori tohto projektu od začiatku získavajú skôr pozitívne ohlasy od fanúšikov a  tie ich ženú dopredu, čo práve pri druhej svetovej vojne nie je úplne jednoduché. Reč je o štúdiu Bulkhead Interactive, ktoré v minulosti prinieslo pomerne zaujímavý titul The Turing Test. Tentokrát sa ale vývojári z puzzle hry preorientovali na úplne iný žáner, a to práve k tradičnej vojnovej FPS. Battalion 1944 vám pravdepodobne už čo-to hovorí, a to je len dôkaz toho, že si hra rýchlo vybuduje slušnú komunitu

Battalion 1944 je vo vývoji nejaký ten čas, no ako každé menšie štúdio aj vývojári z Bulkhead Interactive boli pri vytváraní väčšieho projektu nútení hľadať financie a tie našli na Kickstarteri. Dokonca sa im podarilo vybrať trojnásobok sumy, ktorú pôvodne požadovali, čo v konečnom dôsledku dospelo k dohode so Square Enix, ktorý bude hru zastrešovať ako vydavateľ. Každopádne kampaň na Kickstarteri skončila už v marci minulého roka, čo znamená, že od tohto momentu ubehol viac ako rok, a tak sme boli zvedaví, v akom štádiu sa momentálne hra nachádza. Na Gamescome sme si teda skočili do stánku k vývojárom, kde sme dostali jedno miesto v napätej akčnej hre po sieti s prítomnými hráčmi.

Myšlienka autorov konečne priniesť poriadnu FPS z druhej svetovej vojny je pekná, no už takto na úvod môžem povedať, že ich ešte čaká dlhá cesta k vysnenému cieľu. Totiž hneď po nasadení slúchadiel a vybraní jedného z dvoch dostupných tímov - Amerika a Nemecko - sa ku mne dostala informácia, že máme k dispozícii len jednu mapu. To ma prekvapilo, no hneď k tomu jeden z prítomných tvorcov dodal, že ich majú momentálne v pláne päť. Čo dúfam, že je len odhad do vydania Early Access verzie hry na Steame. Každopádne po zvolení tímu nasledovala voľba zbraní. Celkovo ich tu má hráč na výber šesť. V prípade USA je to  M1 Garand, Thompson, BAR, M1 Carbine, Springfield či Trenchgun. Po zvolení si, samozrejme, môžete ľubovoľne a hocikedy počas hry zbraň zmeniť, pričom štandardne sa zmena prejaví pri najbližšom respawne.

Okrem jednej mapy bol na vyskúšanie tiež len jeden herný režim, ktorým bol tradičný tímový deathmatch v časovom limite. Už v prvých minútach hrania mi bolo jasné, že Battalion nebude úplne arkádová FPS, ako to je napríklad pri Call of Duty, čo je vidieť aj pri jednotlivých zbraniach, ktoré sú precízne spracované. Zároveň hrateľnosť nie je tak zbrklá a pri streľbe si skutočne musíte dať záležať, aby ste presne trafili súpera, ideálne na také miesto, aby ste ho odrovnali prvou ranou. Prvé sekundy pri spozorovaní nepriateľa sú veľmi dôležité, aj keď vždy záleží na tom, aký dobrý je hráč stojaci oproti vám. Jediné, čo mi mierne prekážalo, bola veľkosť mapy, najmä keď bola zatiaľ jediná. Síce kde-tu nájdete miesta, s ktorými môžete taktizovať - zákopy, opustené budovy či stajňa aj s poschodím, no predsa len neponúka veľa voľnosti.

Hra je momentálne v alfa verzii, no na Gamescome bolo vidieť, že autori spravili slušný pokrok od prvotných gameplay videí, ktoré zverejnili začiatkom roka. A to myslím po grafickej stránke. Hra sa už pomaly snaží zapadať do aktuálnej generácie. Samotnou grafickou štylizáciou mi však mierne pripomínala staršie Medal of Honor hry, čo je len a len dobre. Zároveň bežala veľmi slušne, ale to sa dalo čakať, pretože prítomné PC zostavy určite nepatrili medzi tie slabšie. Na prípadné vizuálne vylepšenia majú tvorcovia stále more času, no keďže grafické spracovanie je pre nich určite až druhoradé, radšej sa budú venovať tomu, čo som spomínal už na začiatku - priniesť späť tradičnú FPS.

Na to, či sa autorom ich zámer nakoniec úspešne podarí, si ale budeme musieť ešte počkať - a nie krátko, Hra síce stále nemá stanovený dátum vydania verzie s predbežným prístupom na Steame, no je predpoklad, že sa tak stane až začiatkom budúceho roka. Dátum vydanie plnej verzie je momentálne v nedohľadne. Rovnako treba myslieť na to, že autori mieria s Battalion 1944 hlavne na multiplayerový zážitok, takže v súčasnosti nemáme počítať s kampaňou pre jedného hráča.


napísal play3man 13.10.2017Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2018 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.