eSim podpora sa u nás rozbieha, ako prvú ju dostávajú Samsung Galaxy Watch hodinky

pridal saver 17.12.2018 o 10:46
Mobil
Android
Mobily


Orange ako prvý rozbehol eSim, digitálne sim karty a prvé podporované zariadenie sú nové Galaxy Watch hodinky v LTE verzii. Tie sú síce prvé, ale postupne bude spustená podpora aj pre ostatné eSim podporované zariadenia. To znamená Apple zariadenia ako Apple Watch, ale fungovať tak môže aj sekundárna karta pre iPhone XS a XS Max, alebo podporu majú aj Pixel 2 a Pixel 2 XL a ďalšie zariadenia.

Samotné Galaxy Watch sme už vo wi-fi verzii testovali, ale teraz tu máme verziu aj so 4G podporou. Keďže je karta digitálna, znamená to, že hodinky nie sú hrubšie ani ťažšie a nemusí sa zmenšovať batéria pre slot na kartu. Síce eSim má samostatný čip, ale je malý a miesto sa preň nájde ľahšie.

eSim podpora sa u nás rozbieha, ako prvú ju dostávajú Samsung Galaxy Watch hodinky

Funguje to cez načítanie QR kódu, ktorý vám vytlačí operátor a sim karta sa softvérovo nahrá do hodiniek. V tomto prípade nahrávanie funguje cez mobil, ktorý to spracuje cez Galaxy aplikáciu a tá sa o nastavenie hodiniek postará (musíte aj v mobile mať Orange kartu). Zatiaľ však do hodiniek nahráte len iné číslo, ako máte číslo mobilu. Možnosť rovnakého čísla ešte len príde. 

eSim podpora sa u nás rozbieha, ako prvú ju dostávajú Samsung Galaxy Watch hodinky

Po pridaní eSim karty už môžete hodinky používať prakticky ako mobil. Majú vlastné telefónne číslo, na ktoré vám môžu ľudia zavolať, môžete sami vytáčať a komunikovať priamo cez hodinky. Aj keď tu je  možno lepšie komunikovať cez headset.  Cez hodinky voláte podobne, ako keď si mobil prepnete na reproduktor, a teda majú dosť hlasný reproduktor a slušný mikrofón. Teda stačí ruku držať pred sebou, nemusíte si ju dávať k uchu. Musíte rátať s tým, že to je hlasný rozhovor. Preto, ak chcete takto komunikovať súkromne, je lepšie použiť bluetooth headset. Nakoniec tento systém je už štandard a fungoval aj pri predchádzajúcich Samsung Gear hodinkách, len teraz prešli na eSim.

eSim podpora sa u nás rozbieha, ako prvú ju dostávajú Samsung Galaxy Watch hodinky

Rovnako stále je potrebný mobil na spustenie hodiniek. A to ako pri prvej inštalácii a nahratí sim, tak aj pri ďalších resetovaniach. Je to škoda, lebo hodinky by mohli fungovať aj samostatne. Samozrejme, mobil pri pripojení zbiera informácie o fitness dátach, ako aj umožňuje jednoducho nahrávať aplikácie a číselníky do mobilu. Okrem toho však už mobil nepotrebujete, hodinky vedia fungovať samé a keď potrebujú, samé sa pripoja na internet a naťahujú dáta. Či už počasie, maily, streamovanie hudby, načítavanie máp, alebo môžete využívať aj komunikovanie cez Skype. 

eSim podpora sa u nás rozbieha, ako prvú ju dostávajú Samsung Galaxy Watch hodinky

Pritom, ak mobil a hodinky nosíte väčšinou spolu, môžete si vybrať, aký režim majú využívať. Ak sú hodinky v blízkosti mobilu, môžu sa automaticky prepnúť na bluetooth prepojenie a vypnú svoj 4G režim.  Ak sa vzdialia, samé si ho zapnú. Napríklad si tak môžete ísť zabehať bez mobilu a stále budete online. Len zatiaľ pri eSim je tam to spomínané obmedzenie a s odlišným telefónnym číslom v hodinkách a teda telefonáty pôjdu stále na pôvodný mobil. Viete to obísť nastavením si presmerovania hovorov.

eSim podpora sa u nás rozbieha, ako prvú ju dostávajú Samsung Galaxy Watch hodinky

Konkrétne sme to mali nahraté vo väčšej, 46mm verzii Galaxy Watch hodiniek, ktorá ponúka konštrukčne veľmi dobre postavené hodinky, teraz s novým procesorom, väčšou batériou a vyššou výdržou. Tam rátajte, že 4G pripojenie si z nej potiahne a nebude až taká vysoká ako pri wifi verzii. Záleží však, aký režim nastavíte a ako často bude 4G využívané. Ak ho využívate naplno, tak namiesto 5 dní vydrží táto verzia 4 dni, menšia 42mm verzia hodiniek by išla dole zo 4 dní výdrže na 3 dni.

eSim sa touto úvodnou podporou pomaly na Slovensku rozbiehajú a uvidíme, ako bude pokračovať a aká bude postupne podpora zariadení. V každom prípade, postupne ako budú eSim prichádzať, budú klasické plastové karty odchádzať. Do Nintendo Switch už môžete streamovať PC hry vďaka homebrew aplikácii
predchádzajúca novinka

Discord store sa stáva pre vývojárov ešte lákavejší, znižuje svoj podiel zo zisku
nasledujúca novinka

Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.