Ako je na tom slovenský herný priemysel v roku 2018?

pridal matus_ace 6.12.2018 o 17:25
PC
PS4
Xbox One
iOS
Android
Switch
Slovenské hry


Slovenská asociácia herných vývojárov (SGDA) vydala historicky prvú prehľadovú brožúru o slovenskom hernom priemysle s názvom Slovak Game Industry 2018, ktorá nám prináša niekoľko zaujíavých informácií a detailov o stave herného priemyslu na Slovensku. Potvrdzuje, že aj u nás je tvorba počítačových a digitálnych hier mimoriadne atraktívne kreatívne odvetvie, pričom podľa odhadov vyplývajúcich z vôbec prvého prieskumu presiahne tento rok obrat z predaja počítačových a digitálnych hier vytvorených slovenskými tvorcami sumu 42,7 miliónov eur.

Ak by ste si chceli brožúru preštudovať, je voľne dostupná na stiahnutie v PDF formáte na stránke SGDA. Čaká vás v nej 63 strán s mnohými detailmi o aktuálne fungujúcich štúdiách na Slovensku a ich hrách, ale tiež o možnostiach štúdia tvorby videohier na slovenských školách a o eventoch.

Vypichneme niekoľko zaujímavostí, ktoré nám zhrnula aj stručná infografika. Na Slovensku v hernej oblasti aktuálne pôsobí 35 spoločností, v ktorých spoločne pracuje približne 580 profesionálov na rôznych pozíciách. Najťažšie sa pritom obsadzuje pozícia programátora a v tomto roku herný biznis na Slovensku vytvoril odhadom 100 pracovných miest. Najviac spoločností je na západe, východ až tak neozaostáva, no stred Slovenska je na tom slabšie.

Doteraz bolo na Slovensku vydaných 268 hier, pričom len v roku 2017 ich bolo 55. Z plánovaných hier ich najväčšie zastúpenie vyjde na PC a potom nasledujú mobilné platformy s obrovským náskokom pred konzolami a VR. Najviac slovenských hier vychádza formou self-publishingu a rovnako sú aj vlastné zdroje najväčším zdrojom financovania spoločností. Aj u nás sa však už rozbieha štátna podpora v tejto oblasti a v posledných dvoch rokoch získalo od Fondu na podporu umenia dotáciu viac ako 50 projektov a celková výška bola viac ako 650.000€.Pozri si Gogov mikulášsky stream so zaujímavými hosťami a možnosťou vyhrať vecné ceny
predchádzajúca novinka

Super Smash Bros. Ultimate dostáva recenzie ešte pred vydaním
nasledujúca novinka

Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.