Už vieme, prečo sa Andrzej Sapkowski hnevá na hry, práva na Zaklínača predal za smiešnu sumu

pridal Gam_er 3.6.2017 o 10:29
PC
PS4
Xbox One


Minulý mesiac sa objavili dohady o tom, že Andrzej Sapkowski, tvorca série Zaklínač predal za 4 000 dolárov licenciu na túto značku štúdiu Metropolis Software, ktoré malo vyvíjať prvú hru, no tá nakoniec nikdy nevyšla. Tieto dohady nakoniec potvrdil Adrian Chmielarz, generálny riaditeľ Metropolis Software. Ako vieme, práva nakoniec skončili v rukách CD Projekt RED, ktoré túto značku dokázalo vyhnať do výšin, pričom všetko završilo tretím dielom Zaklínač: Divoký hon, ktorý trhal rekordy a odniesol si mnohé ocenenia. 

Vzhľadom na to si teda mnohí môžu myslieť, že tvorca série Andrzej Sapkowski si môže nadšene mädliť ruky a tešiť sa z úspechu značky. Keď však zistíte, koľko mu CD Projekt zaplatil nebudete sa vôbec čudovať tomu, prečo je tento autor poslednú dobu naozaj naštvaný. Podľa Sebastiana Zielińskiho, pôvodného šéfa CDPR, poľský developer zaplatil licenciu na Zaklínča prostredníctvom dvoch splátok - prvú v sume 15 000PLN a druhú v sume 20 000PLN. Dnes ide o sumu, ktorá predstavuje iba:

9 500 dolárov

Vzhľadom na fakt, že CD Projekt RED dokázali túto 9 500 dolárovú licenciu premeniť na niečo, čo v konečnom dôsledku predalo viac ako 20 miliónov kusov, sa môže Sapkowski škrabať za hlavu. Zaujímavý je tiež fakt, že prvý návrh zmluvy bol týmto poľským spisovateľom odmietnutý, pretože CD Projekt v ňom nesprávne uviedol meno hlavnej postavy, ktorú pomenoval Gerald, nie Geralt. 

Ako pravdepodobne viete, prvá Zaklínač hra vyšla v roku 2007 a získala veľmi decentné hodnotenia kritikov, no započala skutočne silný kult. Neskôr, v roku 2011 prvý diel nasledovala dvojka The Witcher 2: Assassins of Kings, ktorá si srdcia kritikov dokázala získať oveľa viac, pričom mala väčší kultúrny prejav a preniesla sériu do mainstreamovej polohy. Napriek tomu to nestačilo a v roku 2015 uzrel svetlo sveta tretí diel The Witcher 3: Wild Hunt, z ktorého boli kritici skutočne nadšení a pozbieral viac ocenení, než ktorákoľvek iná hra tejto generácie. A čo je najdôležitejšie, hra sa veľmi dobre predáva aj naďalej, pričom robí štúdiu CDPR tú najlepšiu reklamu, nakoniec aj Sapkowskému, ale ten to nechce vidieť.

Sapkowského môže teraz tešiť TV licencia na Zaklínača, ktorú zobral Netflix. Ten by mohol značku  pohnať ešte ďalej, až do atmosferickej výšky. To všetko samozrejme v prípade úspechu, o ktorý sa ľudia okolo seriálu budú zo všetkých síl snažiť. 

Čo si o tomto predaji licencie myslíte vy? Išlo o najlepší obchod CD Projektu alebo o najlepší obchod všetkých čias? Tvorcovia Payday ohlasujú svoju novú hororovú co-op akciu GTFO
predchádzajúca novinka

Prvé MMO Habitat sa dostáva do verejnej alpha verzie 30 rokov od svojho vzniku
nasledujúca novinka

Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.