Najpredávanejšie hry v Brlohu za rok 2...

Článok pre PC, PS2, PS3, Xbox360


Brloh nám dodal rebríčky predaja z celého minulého roka a pozrime sa, o čo majú slovenskí hráči v hernej oblasti záujem. Ako vieme a aj vidíme z rebríčkov, PC u nás stále s prehľadom vládne, ale konzolová scéna sa postupne s príchodom next-genu dvíha z prachu a to ako Xbox360 ponúkajúci kvalitu za prijateľnú cenu, tak aj PS3, ktorá vďaka svojmu necracknutiu ukazuje vyššie počty predaných hier. Wii má u nás problém, keďže ju u nás nikto netlačí, nehráči, pre ktorých je konzola určená, o nej nevedia a hardcore hráčov nemá low-res konzola čím zaujať.

Handheldy u nás relatívne idú a to hlavne PSP. Žiaľ cracknutie a jednoduché obídenie ochrany spôsobilo nemilý jav a to nízky predaj hier spôsobujúci malý záujem firiem o vývoj ďalších titulov. PSP sa teda predáva prevažne hardvér. DS-ko firmy síce podporujú a vychádzajú naň zaujímavé tituly, žiaľ hardcore hráči ho u nás objavujú pomaly a podobne ako Wii ani tento handheld nie je u našej skupiny nehráčov rozšírený. Tohtoročné GTA pre DS má šancu všetko zmeniť.

Prejdime na rebríčky a pozrieme sa aj na niekoľko porovnaní nárastu. Začneme s Top 10:

Celkové TOP 10

1. World Of Warcraft Pre Paid Card (PC)
2. World Of Warcraft Wrath of the Lich King (PC)
3. Grand Theft Auto 4 (PC)
4. Counter Strike Anthology (PC)
5. World Of Warcraft (PC)
6. World Of Warcraft Burning Crusade (PC)
7. Grand Theft Auto San Andreas (PC)
8. Mafia CZ (PC)
9. Grand Theft Auto 4 (PS3)
10. Sims 2  (PC)

Top 10 ako sme aj čakali ovládli PC hry a to hlavne štyrmi World of Warcraft položkami. Tri miesta si v rebríčku zaistilo GTA, kde sa okrem PC verzie GTA 4 a San Andreas objavila aj PS3 verzia GTA 4 a stala sa jediným zástupcom konzol v rebríčku. Rebríček ešte dopĺňa nestarnúca klasika Mafia, ktorá zohrieva miesto pre Mafiu 2 a Sims 2 si vychutnáva svoje posledné predaje pred príchodom Sims 3.

PC 

1. World Of Warcraft Pre Paid Card
2. World Of Warcraft Wrath of the Lich King
3. Grand Theft Auto 4
4. Counter Strike Anthology
5. World Of Warcraft
6. World Of Warcraft Burning Crusade
7. Grand Theft Auto San Andreas
8. Mafia CZ
9. Sims 2
10. Grand Theft Auto Vice City

Čistý PC rebríček sa po vypustení GTA 4 príliš nezmenil a namiesto najnovšieho dielu v sérii ho nahrádza Vice City. Zaujímavé, že Counter Strike stále slušne ide, napriek upadaniu tejto značky.

Celkový predaj PC hier v brlohu stúpol o 19% oproti roku 2007.

Xbox 360

1. Grand Theft Auto 4
2. Gears Of War
3. Gears Of War 2
4. Halo 3
5. Gears Of War 2 Limited
6. Nhl 2009
7. Assassins Creed
8. Fable 2
9. Fifa 2009
10. Project Gotham Racing 4

Xbox 360 zozbieral vo svojom rebríčku všetky killer tituly, GTA 4 to celé vedie, nechýba celá Gears séria, Halo 3, veľmi slušne sa umiestnilo Fable 2 a nečakane aj Project Gotham Racing 4. Série NHL a FIFA naznačujú aj účasť nehardcore hráčov v rebríčku.

V Brlohu tento rok narástol počet predaných koznol Xbox360 presne o 100 %, čo má zrejme za následok hlavne zlacnenie. Predaj hier mierne zaostáva, ale napriek tomu narástol o 69 %.

PS3

1. Grand Theft Auto 4
2. Gran Turismo 5 Prologue
3. Uncharted Drakes Fortune
4. Metal Gear Solid 4:Guns Of
5. Assassins Creed
6. FIFA 2009
7. NHL 2009
8. Need For Speed Undercover
9. Ratchet&Clank Tools Of Desruction
10. Call Of Duty 4

Rebríček najpredávanejších PS3 hier rovnako vedie GTA 4 a až za ním sa zozbieravajú top exkluzivity GT5, Uncharted a samozrejme aj MGS4. Prekvapením je v rebríčku NFS Undercover, ktoré zrejme veľa detí sklamalo pod vianočným stromčekom. FIFA a NHL nesmú chýbať.

Predaj konzoly stúpol o 41 %, naproti tomu predaj hier stúpol o 206 %. Teda presný opak, ako vidíme pri Xbox360. Tu pôsobí vyššia cena na nižší predaj konzoly a absencia jej cracknutia na vyšší počet predaných hier.

PS2

1. God Of War 2
2. Naruto Uzumaki Chronicles 2
3. Need For Speed:Carbon
4. FIFA 2009
5. Grand Theft Auto San Andreas
6. NHL 2008
7. Tekken 5
8. NHL 2009
9. NHL 2007
10. Medal Of Honor Vanguard

Platforma PS2 prezentuje svoj výpredajový rebríček, kde nájdeme aj niekoľko rokov staré tituly. NHL zaberá značnú časť celého rebríčka. Jediné tituly z minulého roka, ktoré sa dostali do Top 10, sú Naruto a FIFA 09. PS2 hardvér a softvér síce už postupne upadajú, ale bude zaujímavé sledovať aké killer tituly ostanú v rebríčku o rok.

Oproti roku 2007 klesol počet predaných konzol o 30 %, naproti tomu hry ešte stúpli a to o 18 %.

PSP

1. Naruto Ultimate Ninja Heroes
2. Gta Vice City Stories
3. Naruto Ultim.Ninja Heroes 2
4. Gta Liberty City Stories
5. Nhl 2007
6. Tekken Dark Resurrection
7. Simpsons
8. Ratchet & Clank Size Matters
9. God Of War: Chains Of Olympus
10. Need For Speed Most Wanted

Rebríček najpredávanejších PSP hier (podobne ako u PS2) je zostavený klasikami s minimom nových titulov, tvorí ho prevažná väčšina starších, ale stále dobrých záležitostí. Vidieť, že GTA sú hry, ktoré PSP držia, najnovšie sa k nim pridal aj Naruto, ktorý mládež zaujal. Oproti tomu killer titul tohto roka God of War: Chains of Olympus v predajoch príliš nezabodoval a vytiahol to len na deviatu priečku.

Budúcnosť PSP je otázna a čoraz viac sa začína hovoriť o PSP2. Sony tieto reči usilovne dementuje.

Predaj PSP hardvéru stúpol o 38 %, počet predaných hier je na tom lepšie, zaznamenal 59 % nárast.

Wii

1.Wii Fit
2. Mario Kart + Wheel
3. Super Mario Galaxy
4. Super Smash Bros
5. Family Ski
6. Mario Party 8
7. Table Tennis
8. Star Wars The Force Unleashed
9. Mario&Sonic At The Olympic
10. Call Of Duty: World At War

Rebríček napredavánejších Wii titulov jednoznačne vedie Wii Fit doplnené racingom Mario Kart. Na rozdiel od ostatných rebríčkov, do tohto sa prepracovali aj Call of Duty 5: World at War a Star Wars Force Unleashed naznačujúce nízku konkurenciu v serióznejších tituloch na tejto platforme.

Wii predaj za minulý rok stúpol o 70 % a hry stúpli o 35 %.

DS 

1. Naruto Ninja Destiny
2. New Super Mario Bros
3. Pokémon Diamond
4. Crash Of The Titans
5. Pokemon Pearl
6. Super Mario 64 
7. Need For Speed ProStreet
8. Littlest Pet Shop Garden
9. Nintendogs Dalmatian
10. Sims 2 Castaway

DS má u nás podpobný osud ako Wii, aj keď si už získal väčšie publikum. Rozšírený je prevažne medzi mladšími ročníkmi a značky Naruto, Pokémon, Mario a Crash to dokazujú. Serióznejších hráčov by na DSku určite zaujal Ninja Gaiden a možno ich tento rok pritiahne GTA: Chinatown Wars. Zvýšiť by tento rok malo aj uvedenie novej verzie DS handheldu s označeným DSi.

DS-ko nemalo za minulý rok veľký nárast, ale 11 % ukazuje na mierne rozšírenie a rovnako aj 24 % zvýšenie predaja hier je pozitívne. Oproti tomu napríklad počet predaných GBA hier klesol o 67 %.

Keď to celé zrhnieme v roku 2008 sa v Brlohu predaj hier a konzol zvýšil o 30 %. Síce to číslo neukazuje percento rozmachu herného trhu na Slovensku, ale spolu s rebríčkami naznačuje jeho rast a to hlavne v next-gen konzolách (Xbox360, PS3), ktoré si postupne získavajú svoje publikum. Objaví Slovensko v tomto roku aj skrytú krásu Wii?


napísal saver 28.1.2009Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment   /  
kontakt: sector@sector.sk


Pre vstup na plnú web stránku sector.sk, kliknite sem www.sector.sk.